Úvod > Návody > Jak se připojit k internetu přes kabelovou televizi

Jak se připojit k internetu přes kabelovou televizi

Internetové připojení přes kabelovou televizi (CATV) patří mezi velice oblíbené způsoby připojení k celosvětové sítí. Jeho výhodou jsou vysoké rychlosti v obou směrech (stahování dat i nahrávání; download, upload), nízké odezvy a vysoká spolehlivost.

Internetové připojení přes kabelovou televizi (CATV) patří mezi velice oblíbené způsoby připojení k celosvětové síti. Jeho výhodou jsou vysoké rychlosti v obou směrech (stahování dat i nahrávání; downstream, upstream), nízké odezvy a vysoká spolehlivost.

Pro připojení přes CATV není potřeba telefonní linka. Přípojka je realizována koaxiálními rozvody, dnes často opticko-koaxiálními, které uživatelům přinášejí vysoké rychlosti.

Absence telefonní linky neznamená, že by uživatel nemohl použít "pevný" telefon. Kabeloví operátoři nabízejí své hlasové služby, popř. zde vždy existuje možnost provozu telefonní linky na bázi VoIP (o výhodách a zřízení VoIP více zde).

Rychlosti, kterých lze v kabelových sítích dosáhnout, se pohybují od jednotek megabitů za sekundu až po symetrických 100 Mbit/s (tj. rychlost stahování a odesílání je stejná). Nejčastěji se lze setkat s nabídkami s rychlostními variantami začínajícími na 30 Mbit/s (stahování) / 1 Mbit/s (odesílání) v ceně kolem 500 Kč měsíčně.

Tip: Nabídky kabelového připojení naleznete i na našem webu

Připojení přes kabelovou televizi má jednu "nevýhodu": pokrytí. Ačkoli jsou služby přes CATV dnes rozšířenější, optické a hybridní opticko-koaxiální sítě jsou prakticky dostupné jen v městech či spíše jejich částech. V případě odlehlejších míst proto pochodíte spíše s ADSL/VDSL (pokud není účastník od ústředny příliš daleko) nebo využijte nějakou formu bezdrátového připojení (WiFi, nejlépe na 5 GHz a výše, resp. WiMAX). Přehled všech způsobů, jak se připojit k internetu, naleznete zde.

Co je potřeba k připojení přes kabelovou televizi

Je-li zájemce v dosahu pokrytí kabelovými rozvody, a je-li příslušná síť dotažena až do obytného objektu, technik operátora v bytě účastníka zřídí jednoduchou přípojku. Z ní jsou vyvedeny dva kabely: jeden pro kabelovou televizi, druhý pro internet. Druhý kabel je nutné ještě připojit ke speciálnímu CATV modemu, ze kterého další kabel (klasický ethernetový s koncovkou RJ-45) vede do počítače nebo jiného síťového zařízení.

Modemy za symbolickou cenu zpravidla dodá sám poskytovatel.

Situaci znázorňují následující obrázky.

Zapojení CATV
Zapojení CATV: Do přípojky je koaxiálním kabelem připojen modem (1), do modemu ethernetovým kabelem počítač (2). Dalším koaxiálním kabelem je do přípojky zapojen set-top box (3) pro digitální kabelovou televizi.

Zapojení CATV
Detailní zapojení přístrojů do WiFi modemu dodávaného kabelovým operátorem UPC