Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Zdravim. Predem rikam, ze jsem ted asi dve hodiny hledal na tomto foru a snazil se najit odpovedi na svuj problem, ale ne uplne se mi to povedlo. Mam nasledujici problem a par otazek, tak vsem predem dekuji za odpovedi a rady - upozornuji, ze v sitarine

Zdravim. Predem rikam, ze jsem ted asi dve hodiny hledal na tomto foru a snazil se najit odpovedi na svuj problem, ale ne uplne se mi to povedlo. Mam nasledujici problem a par otazek, tak vsem predem dekuji za odpovedi a rady - upozornuji, ze v sitarine

Trebor (2.8.2006 13:47:29)

Zdravim. Predem rikam, ze jsem ted asi dve hodiny hledal na tomto foru a snazil se najit odpovedi na svuj problem, ale ne uplne se mi to povedlo. Mam nasledujici problem a par otazek, tak vsem predem dekuji za odpovedi a rady - upozornuji, ze v sitarine se zase az tak moc nevyznam. Stavajici stav: - Mam: Asus wl-500g Deluxe (Product ID: WL500g.Deluxe V) - Firmware: 1.9.5.4 (oficiální) - Nastaven jako: Home Gateway - Zapojeni: rychlost linky cca 4600/400, staticka IP-ADSL modem, nekrizenym kabelem zapojeno do WAN vstupu na routeru, pak v jednom lan vstupu je zapojen muj pocitac a pak mam v dalsim lan vstupu zapojený zase pres nekrizeny kabel desitkový hub, kde mi vysi dalsich sedum lidí. - Na Asusu mam zapnuty DHCpko, ale pro vetsinu lidi mam umyslne zarezervovany adresy - Wifi taky obcas pouzivam, ale jen pro svoji potrebu a mam tam omezeni dle MAC adresy atd., ale to asi pro muj problem neni podstatny. A TED K MEMU PROBLEMU: - Hlavni duvod, proc jsem tento router kupoval byl ten, ze jsem potreboval nejaky router, kde budu moct rozdelovat dynamicky konektivitu mezi cca 8 uzivatelu = domnivam se, ze toto by mel splnovat prave Bandwidth? - Kdyz jsem byl cca 14 dni k routeru pripojeny sam (bez hubu, kde jsou nyni ostatni), tak konektivita mi bezela OK, vyzkousel jsem si i max, omezeni na Bandwidthu, to taky jelo (min. si tezko sam odzkousim) atd. - Nyni, jak je tam pripojen ten hub s dalsimi sedmi lidmi, tak rychlost je skoro porad neumerna rychlosti linky? Kdyz si vezmu, ze je nas tam tedy 8, linka ma minimalne 4 mega=tak by to nikomu z nas nemelo jit pod 500kilo, ne? Bandwidt jsem nastavil tak, ze jsem tam nastavil pravidlo pro download bez ip a portu(coz jestli jsem spravne pochopil, tak se ma uplanovat na vsechny???) na min 500 a max 4000 - coz by preci melo zarucovat to, ze nikdo by nemel byt(nejak casto) minimalne pod rychlosti 500kilo??? A upload jsem nakonec nastavil i tak, aby nemohlo z duvodu zahlceni uploadu dojit k snizeni downloadu, ze nyni je dokonce min 10 a max jen 256 - presto vsechno to je stale se zapnutym Bandwidthem neumerne pomaly??? MATE NEKDO PRO MNE NEJAKOU RADU A NEBO ASPON NEJAKY ODKAZ NA NEJAKY LINK, KDE BY TO BYLO RESENO? NEBO DELAM A NEBO CHAPU NECO BLBE??? TED BYCH SE JESTE OPTAL NA PAR VECI OHLEDNE BANDWIDTHU, JESTLI CHAPU JEHO FUNGOVANI SPRAVNE? - Chapu spravne to, ze max hodnota je to, ze vsichni a nebo vybrana ip nemuze tuto hodnotu prekrocit? - Dale, min hodnota je to, pod co by nemel jit(pokud to tedy neni spatne anstaveny a staci na to linka)? - A chapu spravne, ze kdyz nastavim min. hodnotu, tak to znamena, ze pokud by tam bylo vsech 8 lidi najednou, tak bude toto garantovano-ale bude mu to garantovano jen v pripade, ze to bude fakt potrebovat(aby si jen kazdych pet minut netuknul na jednu stranku) a nebo se bude ostatnim tato hodnota odecitat od konektivity trvale, dokud nejak nedojde timeoutu a nebo se mu dude dokonce drzet, i kdyz nebude pripojen - jde mi proste o to, jestli minimalni hodnota se odecita ostatnim neustale a nebo jen, kdyz ji dany clovek(ip) potrebuje? DIKY VSEM ZA JAKEKOLIV NAPADY, PRIPOMINKY, RADY A NEBO I PRIPADNE PRIMO ZA RADU, JAK TO NASTAVIT - za tyden mam jet na 14 dni na dovolenou a jsem z toho celkem dost ...

harddox (3.8.2006 16:25:58)

Skus dat min 400kbit/s a max 500 kbit/s.Me se nezda ten switch,jak ho Asus vidi ???Jo a nezahlcuje ti neco konektivitu(trojan,spyware,P2P::::).Nebo to skus bez bandwithu :).

Trebor (3.8.2006 20:15:27)

Vcera jsem uz Bandwidth vypnul a vse jede OK = takze zahlcenim konektivity a podobne to evidentne neni :-( Ale jestli dam max a min dle tve rady, tak pak by se preci nikdo nemel dostat pres rychlo 500kbit/s? A to neni ten muj zadouci cil. Jenze Bandwidth jsem chtel prave kvuli tomu, aby mi nekdo nemohl zahltit stahovanim linku a pak to ostatnim skoro nejelo. Mate s tim nekdo nejake prime zkusenosti? Nebo delam neco blbe?

Megaboo (4.8.2006 12:57:48)

Nastavením na min500 a max 4000Kb jsi si rozhodně nepomohl .Když budou všichni využívat připojení naplno vezmou si každý co nejvíc - pojedeš pomalu nebo vůbec , ty potřebujerš funkční QOS , nastavení priorit a podobně ... Nemám tvůj router , takže ti moc neporadím zkus si projít FAQ na stránkách výrobce - 500g by neměl být až tak špatný ...

Anonym (4.8.2006 14:55:44)

Takze ja to shrnu, jestli to dobre chapu, tak Bandwidth neni to samy, jako QOS? Bandtwith dokaze garantovat kazdemu jen pevnou sirku pasma-napr. kdybych kazdymu zarucil 500kb? Ale az QOS dokaze rozdelovat rovnomerne sirku pasma dle poctu pripojenych lidi a pritom jim garantovat i nejake minimum? Chapu to dobre? Ja se chystam, ze tam zkusim ten Olegův firmware, ale 1) si s Linuxem moc netykam a jestli jsem to dobre pochopil, tak tam je uz hlavne nastavovani z prikazove radky? A 2) se v tom nechci moc rejpat, kdyz to nemam ani odzkouseny, jelikoz mne ceka 14 dni dovoleny a budu az na druhem konci republiky :-( Muze mi rict nekdo, kdo pouziva ten Olegův firmware, jestli ten uz umi plnohodnotny QOS? Pak mne jeste napadlo jako reseni, ze vezmu nejakou starou masinu a dam tam nejakou Linux distribuci pro router, QOS atd. - ale to bych chtel pouzit jen jako to nejzassi reseni. Predem diky za dalsi rady. Nechce se mi s tim moc laborovat, dokud nebudu mit aspon nejakou jistotu. Nerad bych ty lidi zbytecne naprdnul.

Anonym (4.8.2006 16:06:26)

QOS nema nic spolecnyho s pridelovanim sirky pasma xichtum, to je nastaveni priority paketu na odbaveni. Takze tam nastavis ze HTTP ma max prioritu, email trosku mensi a P2P nejmensi a pak te nemuze stahovac obtezovatz kdyz chces cumet na IDnes

Trebor (4.8.2006 16:37:11)

OK. Diky za doujasneni.

harddox (4.8.2006 22:04:39)

Mno Bandwidth jehezka vec ae co chces vlastne od routeru za 3hadry.Rozdeleni pasma i-netu bys potreboval blokovat i urcite porty p2p aplikaci-to se ti nepodari ::::::}}}}}}}}}}}}}}}}.Ze tvuj cil neni blokovat max rychlost 500 kbit/s a vyse je blbost - -to musis .Podle me asus to neumi dynamicky poznat a musi se to nastavit natvrdo.Cili 4900 kbit /s deleno 8 lidmi. No a casem to bude jen horsi s pribivajicim lidem. Mam v siti 6 lidi a uz se to neda.

Trebor (6.8.2006 22:12:10)

Jenze kdyz to vydelim 8, tak bude mit kazdej 500kbit/s a to se mi zda zbytecny, kdyz bude ta linka nevyuzita naplno, tak aby to kvuli tomu jelo vsem jen omezene:-( - jeste tam u toho bandeidthu ma ten router to, ze muzu nastavovat rychlost i pro jednotlivy porty, jenze jak pises, u p2p se to da menit:-/ - no, jeste si s tim zkusim nejak pohrat a uvidi se.

HH (7.8.2006 08:49:13)

Bandwidth management je jednou z metod QoS.

Kamil (5.8.2006 18:22:14)

Podle mě nikomu nemůžeš zaručit ani maximální ani minimální rychlost. Maximální můžeš omezit, čili nastavíš strop a spodní nemá smysl (pokud to vůbec jde) jakkoli nastavovat. Bavíme se o adsl na tvém routeru. Pokud je řeč o QoSu, tak ten je aplikován mezi dvěma routery. Pokud máš na routeru možnost něco prioritizovat není to qos, ale nějaký filter.