Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > ADSL modem Zyxel Prestige 650R-33 BRIDGE a vzdálený přístup na MikroTik bez tunelu

ADSL modem Zyxel Prestige 650R-33 BRIDGE a vzdálený přístup na MikroTik bez tunelu

R.L. (15.8.2006 20:21:09)

U MikroTiku mám na WANce 10.26.0.2 na ADSL modemu s ethernetovým rozhraním mám 10.26.0.1 a mám veřejnou IP třeba 84.107.124.3 . Ten druhý MikroTik (počítač) je přeroutován a LAN má 10.26.1.1 . Routovaci pravidla mám OK ... z prvního na druhý MT se přes WinBox (voládací konzole k MikroTiku) dostanu ... ale nevím jak to zprovoznit z venku přes ADSL modem. Pokud se nemýlím, tak tunel tento ADSL modem nemá (tak jak většina levných ZyXEL modemů), ale mohlo by to jít přes RFC1483 a bridge režim - (Poskytovatel je Bluetone - služba je Bluetone Premium - standartně by měl podporovat PPPoE a dle infa z helpdesku i RFC1483). Po prostudování netu a manuálu k ADSL modemu ZyXEL 650R-33 (díval jsem se i na jiné ADSL ZyXELy) jsem dospěl k názoru, že by transparentní bridge (most) měl jít udělat takhle: *** Na ADSL modemu zvolím**** Mode: Bridge Enapsulation: RFC1483 Multiplex: LLC VPI: 8 VCI: 48 User name: co_je_ve_smlouve Password: co_je_ve_smlouve IP address: Obtain automatically (moje pevná IP přidělaná ISP) Connection: Nailed-Up (pro obnovení spojení po výpadku) Network adress translation: None Enet Encap: IP bránu poskytovatele (sdělí poskytovatel ??? ... nebo jak to zjistím) Nejlépe by bylo, kdyby výše uvedený ADSL modem ZyXEL pouze služil pouze jako ADSL modem (ostatní funkce by byly off) a bridge a MikroTik vytáčel a hlídal spojení a postaral se o firewall a zkrátka o vše ostatní by se staral MikroTik. Otázky od LAMY pro zkušené borce: Nevím co nastavím a kde na MikroTiku ? Pokud by jste prosím někdo věděl, tak hodně by mi pomohl příklad. Můžete mi prosím někdo poradit jak na to ... nemůžu moc experimentovat za provozu? Nejlépe by byl přesný příklad pro LAMU. MikroTik podporuje - má v nabídce PPP jak PPPoE server, tak i klient. Odkaz na ADSL modem: http://www.zyxel.cz/product/model.php?indexcate=1023412455&indexcate1=1021877946&indexFlagvalue=1021873638 Odkaz na Mikrotik a PPPoE: http://www.mikrotik.com/Documentation/manual_2.6/Interface/PPPoE.html Jsem ochoten i za radu, která povede k zprovoznění zaplatit.

Nargon (16.8.2006 00:29:48)

Enet Encap: IP bránu poskytovatele (sdělí poskytovatel ??? ... nebo jak to zjistím) zrejme se jedna o defaultni gateway, tu by mel router dostat pres ten dhcp server, stejne jako ip adresu a masku site. Ale jestli je potreba to tam vyplnit, tak ten zyxel by v nastaveni mohl vypisovat ip adresu brany. Pripadne to jde zjistit pres tracert. Staci zadat tracert www.seznam.cz (treba) a ta brana je hned prvni hop za modemem.

Nargon (16.8.2006 00:31:46)

A co se tyce nastaveni toho microtiku, tak urcite jako client. Server je uplna blbost. A protoze ho vubec neznam, tak bych spise hadal, jak vyplnit jeho nastaveni.

R.L. (16.8.2006 01:43:22)

OK. Dekuju za odpoved. Taky si myslim, ze PPPoE klient ... jinak je to dle Vas to ADSLko spravne ?

R.L. (16.8.2006 07:13:21)

... Enet Encap - a neni to nahodou pridelaena verejna IP adresa ?

Laco (16.8.2006 14:32:19)

To co popisujes je vlastne lepsi sdileni internetu? Mam pocit, ze kazdy to zprovoznuje jako routing na modemu a to neni to prave orechove, ze? Je to tak, ze pokud je to v modu Bridge a ne Routing, tak vse prebira ten mikrotik, ktery je neco jako Cisco (cili treba firewall a nebo i vykonnost u mikrotiku neni takova hracka, jako u daneho ADSL modemu)? Mam Mr.Connect ADSL2/2+ modem a docela by me ten mod bridge take zajimal.

Pokorný (16.8.2006 23:02:26)

Me by to taky zajimlo, zda je lespi Bridge nez routing.

Nargon (17.8.2006 01:58:09)

Na tohle neexistuje definitivni odpoved. Vzdy je potreba zvazit v jake situaci je to pouzito a jaci uzivatele to budou uzivat. Ale osobne bych rekl, ze je lepsi Bridge, pokud ho lze pouzit a uzivatel neni lama, co si dene stahuje do pocitace desitky viru. V ostatnich pripadech, je rozumnejsi vyuzit routing a vestaveny firewall a nat.

Pokorný (17.8.2006 12:42:52)

To ano, ale myslim pokud je hodne klientu, tak ADSL modem to nemusi preci stihat. Pokud bych take nasadil mikrotik na PC za ADSLko transparentni bridgi, tak modem je pruchozi, malo zamestnany a za nej dam mercedes v podobe mikrotiku, ktery ma bohate moznosti nejen ve firewallu a ale i omezovani rychlosti. Jak jsem se dival na mikrotik, tak takhle vybaveny a vykonny ADSL modem v modu routing neni zadny. Je to tak?

Pokorný (21.8.2006 18:21:12)

Tak co, uz nekdo rozjel ten bridge na ADSL v rezimu PPPoE ?

Laco (19.8.2006 14:31:44)

Umel by mi nekdo odpovedet?