Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Výměna drátu vedoucího k tlf. zásuvce

Výměna drátu vedoucího k tlf. zásuvce

karel.b (13.10.2007 19:54:20)

Dobrý den, řeším problém se svou linkou s ADSL. Jde o to, že DS margin - vždy večer - sleze z 15dB až k nule a vypadne spojení. Takže by mě zajímalo, zda nevíte, čím to je způsobené... je to snad nějaký fyzikální problém (sníží se teplota a O2 přestane fungovat ADSL)? ;o) V případě, že se tu dozvím, že chyba NENÍ u O2, mohl bych zkusit vyměnit kabel, co vede odněkud z mimo domu k telefonní zásuvce, který je už asi 15 let inteligentně (= opravdu krolomně kopírující veškeré záhyby zdí a ke zdi je připevněný hřebíčky doprostřed drátu) vedený barákem. Znovu ale opakuji, že takovéto divné večerní výpadky se mi spíš zdají způsobené ČÍMKOLI JINÝM, než fyzickým problémem vedení drátu. V opačném případě by mě zajímalo, zda víte, odkud ten drát přesně vede a zda je možno jej svépomocí vyměnit (i se samotnou zásuvkou/bez ní???)... Děkuji za fundované rady

Anonym (14.10.2007 18:38:34)

no pokud máš tu plochou dvojlinku co popisuješ, tak neváhej a tu si vyměň nebo nechej vyměnit jako první, zásuvky bývají občas lehce zaoxidovaný takže taky zkontrolovat, zkrátka prošlapaný vedení v bytech pod kobercama, prahama atd. bývá nejčastější příčinou problémů, no a pak se uvidí

Anonym (15.10.2007 08:26:03)

To by měl problémy pořád, nejenom večer. Já si myslím, že telekom pustil hodně DSL přípojek do jednoho svazku a večer se to prostě začne rušit, protože je velký provoz. Jenže mám pocit, že to by už začli řešit, jelikož bys nebyl jediný, komu to padá. Ikdyž známe telekom - pokud není problém jednoduše odstranitelný, tak nápravy/řešení se nedočkáš.

Brutus (14.10.2007 18:52:52)

Pises 15 dB...normalne ??? Jak jses daleko od ustredny a co mas za modem ??? Vzdalenost jdes zjistit z modemu - utlum

František (14.10.2007 23:36:26)

1) Zhoršení (zmenšení) odstupu signál/šum v nočních hodinách je způsobeno zvýšením hladiny rušení na účastnickém telefonním vedení v pásmu ADSL/ADSL2+ (80 kHz - cca 1/2 MHz). Příčinou mohou být různé vnější zdroje rušení (např. neodrušená výbojka veřejného osvětlení), ale také např. jiné ADSL linky ve stejném kabelu, zejména ty připojené USB modemem (je zpravidla napájen z PC a v době, kdy je PC vypnutý, neběží ani ADSL na takové lince). 2) Úsek telefonního vedení od účastnického rozvaděče (zpravidla tvořeného telefonní rozvodnicí - skříní či krabicí) ke koncovemu bodu telefonní sítě (zpravidla tvořeného telefonní zásuvkou) se obvykle označuje jako "staniční vedení" a je včetně koncového bodu sítě majetkem Telefónica O2. Jeho opravy (úpravy, výměny, atd.) může legálně provádět jen osoba (fyzická nebo právnická) disponující oprávněním k montáži telekomunikačních zařízení.

karel.b (15.10.2007 17:57:53)

No, tak od ústředny jsem kolem 4,2 km. Mám "normální" modem Well PTI-845G; útlum je 45 dB/ 31 dB (Down/Up). Odstup signálu od šumu je pak 12 / 15 dB (DL/UL) (v původním příspěvku jsem blbě napsal, že je to 15 i pro DL). (někde jsem viděl graf, že kdyby záleželo jenom na útlumu, tak se 45 dB by teoreticky jel ještě 8 Mbit (s ADSL 2+, samozřejmě)) Ten drát od rozvaděče k tlf. zásuvce se mi v předsíní kroutí asi 7 metrů po všech policích a zákoutích, až to vypadá, že to tak někdo kdysi udělal schválně z nějaké masochistické pohnutky; navíc už je solidně "zaplácaný" barvou na zeď a lahůdka je to připevnění v jedné části - asi 40 hřebíčků skrz prostředek té dvojlinky. Pak mi jde od telefonu (resp. splitteru) ještě asi 11m drát k modemu, ale ten vede jako když střelí a je úplně nový, takže chybu bych hledal spíš v té klikaté prehistorické dvojlince před telefonní zásuvkou. Jinak jsem už zkusil napsat na tech. podporu Telecomu (psal jsem v sobotu a v neděli přišla odpověď - WoW!), kde maník - cituji - "ESKALOVAL" (LoL, to už rovnou mohl napsat ejakuloval) můj podnět k řešení technickému oddělení a že prý možná přijede i technik. Tak se necháme překvapit...

Anonym (18.10.2007 17:17:25)

To víš , on ti do dopisu ejakuloval a ty jsi mu to ještě sežral ;) . Chudáčky jako ty ani nic jiného než eskalace nečeká .

Anonym (19.10.2007 07:05:34)

Nezapomeň, že teoretické grafy jsou jedna věc a kvalita starých vedení telekomu druhá věc. Telekom dostal totiž velmi výhodné financování (jako nikdo jiný v čr) na natažení nových kabelů, kde dosud nebyly. Takže starým kabelům se nevěnuje, neboť jejich výměna je poměrně drahá a to není pro něj lukrativní - raději odpojí několik lidí. Apropo, u telekomu je jedno jestli máš 4M nebo 8M, protože si myslím, že je už docela jedno jestli reálně jede 2,2 nebo 3,4 Mbps.

rasken (17.10.2007 21:19:34)

neustale se me rozpada spojeni vypnou kontrolky dsl a internet technik z telecomu co tu byl tvrdi ze sumy a decibely jsou vporadku tyto sem nasel na modemu noise margin upstream: 21 db output power downstream: 18 db attenuation upstream: 10 db noise margin downstream: 10 db output power upstream: 10 db attenuation downstream: 22 db nejlepsi je natom ze i technik z novery tvrdil ze se nic nerozpada ja uz nevim co dal GTS novera lokalita nusle P4