Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Přístup na webserver a ADSL router od ASUS

Přístup na webserver a ADSL router od ASUS

Zdeněk H. (15.6.2004 13:47:59)

Dobrý den. Mám následující problém. Pokud zadám z internetu ip adresu adsl modemu tak naběhne můj server ve vnitřní síti. Toho jsem docílit chtěl, ale když zadám onu veřejnou ip adresu z vnitřní sítě, tak mě najede přihlašování na server Viking kterej patří k telekomu. Nevíte proč? Shrnutí: z venku se dostanu na server bez problému, z vnitřku za použití veřejné adresy ne.

Jeff (15.6.2004 19:46:51)

Když zadáte veřejnou IP adresu ve vnitřní síti, tak vám najede přihlašování na server "Viking", to však není server Telecomu, ale webové rozhraní vašeho ADSL modemu... Pokud se chcete i v lokální síti pod veřejnou IP adresou dostat na váš webserver, tak to bude složitější. Poměrně jednoduché řešení by bylo pomocí nějakého DNS serveru, pokud máte nějakou doménu k vaší IP adrese přiřazenou i z venku, tak by se dalo v nejakém lokálním DNS serveru nastavit pro danou doménu přesměrování na lokální IP adresu počítače, kde web běží, pak by to fungovalo uvnitř i venku pod stejným doménovým jménem. Pokud doménu nemáte, tak by to mohlo jít vyřešit nějak pomocí mapování portů na modemu - něco jako, že příchozí paket z lokální sítě s cílovou adresou ... na port 80 přesměrovat na lokální IP adresu daného serveru na port 80. Toto ten modem určitě umí zvenku, jestli umí stejnou funkci i z lokální sítě nevím. Určitě vám ještě nekdo poradí...

hafieror (17.6.2004 09:04:26)

Máte pravdu. Opravdu při zadání přihlašovacích údajů jsem se přihlásil na ADSL modem. Doménu k IP adrese mám, takže teď se budu muset poprat s tím nastavením DNS serveru. Děkuji za radu.

karel (17.6.2004 10:12:44)

Ja mam opacny problem. Nemuzu naopak na pevny IP rozbehnout webserver. Mam vsechny porty presmerovany na lokalni stanici. Kdyz zapnu vzdaleny pristup na modem pres www, tak se na nej dostanu. Pokud ho vypnu, port 80 se mi na lokalni asi nenasmeruje :-(( Modem mam Zyxel, nevite nekdo co s tim ? Neni 80- ka proste nejak fixla pro vzdaleny pristup do modemu ? diky

Jeff (18.6.2004 19:20:56)

Já mám modem Lucent. U něj mám v možnostech nastavení portu pro webové rozhraní správy modemu. Takže, pokud to tam také máte, tak bych ten port změnil na nějaký jiný, modem pak budu nastavovat pomocí adresy http://:, a webserver by pak mohl být z venku viditelný. To přesměrování všeho na lokální stanici bych ZRUŠIL, strašně moc si tím snižujete bezpečnost. Namapujte jen port 80, nebo i jiné porty, které potřebujete, všechno ale určitě ne!

Anonym (18.6.2004 09:47:34)

To je blbost.DNS server jenom presmeruje. Lokalni adresy nejsou routovany ven tudiz mu to nepujde.

Jeff (18.6.2004 19:15:40)

Ale vůbec to není blbost! Myslím na lokální síti zprovoznit plnohodnotný DNS server, nikoli jen nějaký forwarder. Na DNS serveru si nastavíte záznam pro doménu www.abcd.cz na lokální IP adrsu počítače. Dále nastavíte, aby dotazy, na které neumí odpovědět forwardoval na nějaký další DNS server (třeba poskytovatele). Pak z lokální sítě při požadavku na doménu www.abcd.cz odpoví lokální DNS server, a odpovědí bude lokální IP adresa serveru s webem. Když z lokální sítě budu chtít nějakou běžnou adresu, třeba www.dls.cz, tak to lokální DNS server forwarduje dál a poskytne správnou odpověď. A pro návštěvníky z internetu mám nějaký běžný internetový DNS server, který jako odpověď na www.abcd.cz poskytne vnější IP adresu mého modemu. Na modemu nastavím mapování portu 80 z vnějšku na lokální IP adresu webserveru a port 80, ale toto již kolega, který se ptal, má nastavené, protože z venku je jeho web viditelný...

Jeff (19.6.2004 00:08:56)

Ještě bych doplnil ke svému příspěvku: Ten DNS server nemusí být tak úplně plnohodnotný, stačí nějaký forwarder, který umožňuje nadefinovat pár domén, pro které chceme zadat IP adresu přímo, tak, aby pro jejich překlad nebyly požadavky forwardovány na další server. Věřím, že bude existovat nějaký vhodný jednoduchý freewareový produkt. Já mám zkušenosti s Kerio WinRoute Pro 4, kde takové nastavení bylo velmi snadné, ale je to již starší, placený produkt, který byl nahrazen WinRoute Firewallem. Pak stačí upravit DHCP server (pravděpodobně budete používat ten, co je integrován v modemu) tak, aby klientům přiřazoval místo primárně nastaveného DNS serveru poskytovatele náš nový, lokální DNS server, který může být umístěn např. na tom počítači, kde je webserver.