Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > PPPoE vers. PPPoA

PPPoE vers. PPPoA

Read (12.6.2005 17:12:44)

Tak je to tady, Telecom přechází od PPPoA k PPPoE. Bude to trochu chaos, myslíte, že to stojí za to ? Nevím toho moc o technických detailech, mám dojem, že PPPoE je více podporovaným standardem, nesvázaný pouze s xDSL technologií (používá se PPPoA ještě někde jinde kromě xDSL ?). Dalo by se to srovnat s odbouráním dashboardů (vzpomínáte ?) ? Odhaduji, že spousta lam raději prodá dosavadní modem s přednastaveným PPPoA a koupí nový s novou konfigurací, než by se mordovala se změnou nastavení -> v říjnu bude asi široká nabídka použitých slušných ADSL modemů za babku.

Anonym (12.6.2005 18:18:28)

Přechod na PPPoE je velice jednoduchý a zvládne to každý kdo umí kliknout na PC a pokud ne,tak si zavolá na technickou podporu nebo si zaplatí technika.

Tomáš (14.6.2005 15:01:12)

Přechod je velice jednoduchý jen v případě, že na telecomu nepřidělí stejnou IP adresu více lidem. V mém případě se to stalo a dva dny trvalo než na to přišli. Od té doby to zase šlape naprosto v pohodě.

Anonym (15.6.2005 13:45:12)

To je samozřejmě závada,které se ale nestává každému.Ostatně změna protokolu nesouvisí s přidělováním ip adresy.

JirkaB (12.6.2005 20:49:04)

Kdes to slyšel - o tom přechodu?

Read (12.6.2005 21:10:38)

tady : http://www.internetexpres.cz/cz/pppoe/index.html

JirkaB (12.6.2005 22:46:52)

Dík, ale moc chytrý z toho nejsem.

Anonym (12.6.2005 21:21:32)

V konfiguračním menu modemu nastavíš PPPoE LLC místo PPPoA VC-mux a je to...

Read (12.6.2005 21:39:55)

Já vím, co si počít, děkuji za nápovědu, mě spíš jde o diskuzi ke zvolené koncepci, co to pro nás, koncové uživatele znamená a co nám to přinese (vezme ?). Případně by mě zajímal i zasvěcený komentář k technologickému pozadí problému.

JirkaB (12.6.2005 22:50:37)

I mě. Na stránce telecomu k tomu vlastně nic není. A co ostatní operátoři, kteří přeprodávají Telecom ?

Anonym (13.6.2005 13:30:48)

Vám nic,ale Telecomu to přinese jednodušší správu sítě,výkonnější síť a levnější technologii a tím pádem pro vás lepší služby,lepší ceny atd.Pro detailnější přehled doporučuju nastudovat odbornou literaturu.

Anonym (14.6.2005 11:39:13)

S tou správou sítě bych řekl že to hodně zjednodušší život i koncovýmu uživateli.

TomM (12.6.2005 23:11:53)

přejít se dá už teď, já mám ADSL asi rok a na jejich stránkách (tam kde se mění tarify ADSL) jsem našel změna protokolu, auž valím na PPPoE. Jinak co to přinese, vím jen to co říká telecom, takže pro nás to bude možnost služeb IPTV a možná je to i kvůli chystané VOIP, přeci telekom to chce spustit ke konci roku, a ke konci roku má být hotová i přeměna všech ADSL na PPPoE

Anonym (13.6.2005 07:33:23)

No to podmiňování IPTV nebo VOIP je směšný. To samý lze provozovat i na PPPoA. Tyhlety věci nižších vrstev s vyššími vrstvami vůbec nesouvísí. Napsal bych tu nějaký pojednání ale holt neni čas. Až příjdu z práce praštim sebou o otoman takže z toho bude též hnědé kulové

TomM (13.6.2005 10:54:42)

jak říkám, vím jen to co říká telecom, jinak to pojednání by se hodilo

y2k (14.6.2005 00:39:57)

Anonym má pravdu, TVoverIP nemá s point to point over ATM nebo Ethernet nic společného. Je úplně jedno, jak je okruh zapouzdřen, nemá to s přenosem dat nic společného. Telecom je banda ulhanejch hajzlů, takže se jim nedá věřit ! Na to si musíš zvykat a jejich kecy, že většina světa jede na PPPoE jsou liché, stačí se podívat na technické specifika různých providerů po světě. Většina (cca 75%) jede v protokolu PPPoA, protože se k ADSL přímo vybízí ......

Anonym (14.6.2005 08:10:37)

Milý y2k tady s tebou nesouhlasím. Pokud půjdeš někam dál za německo tak zjistíš že s tím většinou nemáš pravdu. Jde o to že ATM jako technologie prohrála(síťovka na ethernet stojí 150Kč na ATM 30 000Kč a to ATM byla budoucnost i pro lokální sítě;) a ethernet se již vybaven normovanými featurkami které jsou použitelné v telekomunikacích. Pokud někdo drží ještě ATM tak to jsou především mamutí telekomunikační společnosti typu CTc, Pacific Bell,AT&T etc. Mají holt zastaralou infrastrukturu. Pro PPPoE? No protože PPPoE se jednak dobře odlaďuje. Jako PPPoE koncentrator může třeba sloužit moje blbý PC a to i s blbými Windows kdežto zkus si udělat PPPoA koncentrátor bez haldy speciálního softu. Navíc je to výhoda i pro malé ISP kteří pronajímají smyčky přes LLU. Takovej poskytovatel bude chtít co nejvíc ušetřit a rozhodně si nemůže dovolit velký modulární DSLAM za šestimístnou částku. Místo toho sáhne po jednoduchém DSLAMovi kde na jedné straně je ethernet a na druhé připojení k účastnické lince, na třetim remote management na pátém svorky pro napájení 48V...;) Druhak neni takovej problém s sw implementací. Každej druhej modem má totiž v implementaci PPPoA takových chyb že to občas způsobuje prapodivné chování. Hlavní výhoda je taky v tom že přemostit ip adresu přímo na počítač umí s PPPoE většina modemů. Pro výrobce je to vlastě úplná hračka. Modem/router rozbalí ethernet paket(proto ppp over ethernet) z PPP rámců a pošle Ethernet rámec po Ethernetu do počítače.

Anonym (14.6.2005 11:05:35)

presne tak

y2k (14.6.2005 18:01:24)

Bez výhrad souhlasím, PPPoE je určitě novější a lepší zapouzdření, ale furt ještě dohnívá PPPoA. A bude dohnívat ještě hodně dlouho :-) Rozhodně s touto technologií ale nepřijde pro běžného uživatele žádná výhoda ani nevýhoda.

Madmedic (17.6.2005 01:02:36)

Neznate nekdo prosim nejake stranky o tom co to ta PPPoE vlastne je?Dik

Anonym (17.6.2005 07:39:35)

Je to Point to Point Protocol Over Ethernet.

Anonym (17.6.2005 13:36:23)

no to smu to vysvetlil

Anonym (17.6.2005 14:01:50)

Vysvětlil jsem to na co se ptal,pokud chce někdo detailní informace o konkrétním protokolu,tak se stačí podívat na www.protocols.com .

Anonym (13.6.2005 15:24:03)

Neví někdo kdy přejdou i přeprodávaný přípojky? Už se nemůžu dočkat kdy už budu mít svojí IP přímo na compu.

Anonym (13.6.2005 16:29:10)

Tu stejně mít nebudeš,pokud budeš za natem v modemu a pokud tam máš jeden PC,tak veřejnou ip můžeš mít na PC už teď.

Anonym (14.6.2005 00:10:53)

Asi jsem se nezminil ze muj modem umi bridgovat jen PPPoE a ne PPPoA. Jinak NAT byt treba prekladanej na jednu lokalni ip neni verejna ip primo na compu!!! Pokud proste nenapisu ip link a nevyjede mi na eth0 verejna_ip kterou muzu komunikovat s okolnim svetem tak mam lejno! Raci do toho nekecej kdyz tomu nerozumis. Ja jsem odbornik a jedine ja mam pravdu. Tak odehnal jsem nepohodlny argumentery.

Anonym (14.6.2005 08:00:30)

Ty seš mi odborník.Aby jsi měl veřejnou IP na PC nepotřebuješ bridge a pppoe.A k čemu potřebuješ na 1 PC veřejnou ip?

Anonym (14.6.2005 19:58:14)

Blbítku já neříkám že to nejde jinak PPPtP etc. ale to sou děsný bazmeci. Já říkám že drtivá většina modem/routerů díky výhodám PPPoE a(vztah nabídka-poptávka netřeba rozvádět) neumí bridgovat PPPoA a tak to neumí ani modem můj. Umí ,,bridgovat" jen na PPPoE. A proč na 1PC nemít přímo veřejnou ip? A proč píšeš zrovna 1 PC? Já nevim jak jinde ale pro běžnej přeprodej pro malý zákazníky je nabízená jen jedna IP adresa. Kdyby byly v nabídce aspoň dvě tak tu jednu nechám na odnatování pro nějaký spotřebiče doma(věž, receiver) a pro tu druhou nastavim statickou routu. Ale proč tomu tak neni asi víš ,,odborníku". Proč pořád jít přes nějaký překlady když to nechci? Potřebuju na IPSec a IP telefonii,taky aby IPv6 tunel premával. Navíc si blbítku nepochopil ironii s odborníkem.

Anonym (15.6.2005 11:27:16)

no pokud máš modem šitku a nepropouští IPsec atd, tak je to problem, více pevných IP je samozřejme v prodeji.

Yed (15.6.2005 08:06:14)

Nevite jak to je u Telenor Networks?

yed (23.6.2005 15:39:13)

Ted mi prisela odpoved mailem od Skynetu. Pry bude PPPoE na linkach pres Telenor mozne az za par mesicu.