Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Plná funkčnost bude obnovena v nejbližších dnech. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Jak na mikrofiltr?

Jak na mikrofiltr?

Honza (16.6.2005 22:29:50)

Ahoj, nechci instalovat splitter před všechny zařízení a pak natahat kolem 20m kabelů až k ADSL modemu. V manuálu jsem zahlédl řešení, že se před každý telefon, fax atd. vloží mikrofiltr, který odfiltruje zvuk modemu. Jenže v ČTc mi řekli, že mikrofiltry oficiálně nepodporují. Jdou někde sehnat? Ideálně v takovém provedení, že by se to dalo přímo zapojit do telefonní zásuvky (aby nebylo zásuvka -- kabel -- mikrofiltr -- kabel -- telefon). Díky

Nargon (16.6.2005 22:44:18)

Tohle se asi bohuzel v CR neprodava. jedinou moznost mate zasuvka - spliter - telefon. Je to docela drahe a urcite bude lepsi tahnout tech 20m kabelu. Mozna by byla moznost ten mikrofiltr koupit v zahranicnim online obchode a nechat poslat do CR, ale to by mozna vyslo i draze nez ten spliter v CR.

JOE (19.6.2005 10:54:57)

Od řešení s mikrofiltry se upustilo hlavně s důvodu impedanční nepřizpůsobilosti, každý splitter (i mikrosplitter), má nějakou impedanci, v ideálním případě má mít zakončení na straně zákazníka stejnou impedanci jako na straně DSLAMu, pak nedochází k žádným odrazům a linka jede v pohodě. Pokud se linka zakončí striktně jedním splitterem na vstupu, je impedance blízko té ideální, pokud ale budete paralelně zapojovat všelijaké mikrosplittery, může se impedance dostat uplně mimo a budou vznikat odrazy a tím i rušení do kabelu.

Honza (20.6.2005 00:50:06)

Pokud jsem to tedy správně pochopil, tak podle tohoto je odpověď na paralelní podobný dotaz na http://www.dsl.cz/index.php?akce=2&vlakno=56015 taková, že splittery jdou zapájet vedle sebe, ale bude docházet k šumům. Jak velké jsou tyto šumy pro 3-4 splittery použity jako mikrofiltry (konektor pro ADSL je volný)? Pokud nejsou až tak významné, existují splittery přímo do tel. zásuvky?

JOE (20.6.2005 22:29:58)

Nevím jestli se prodávají splittery přímo do zásuvky, tedy se samcem a samicí,ale určitě se prodávají se třemi samicemi, a na propojení do zásuvky postačí krátký spojovací kablík RJ11-RJ11. Situace s odrazy a s impedančním nepřizpůsobením není nikdy jednoznačná,každá linka a každý domovní rozvod má nějaké parametry, takže někde se tři splittery můžou podepsat až na nefunkčnosti linky (ADSL), někde se to vůbec neprojeví (blízko ústředny,kvalitní vedení), většinou dojde k většímu rušení a ke snížení maximální možné rychlosti, tedy dojde ke zvětšení SNR na různých frekvencích. Osobně se domnívám že oddělit vedení k modemu a k telefonům je nejméně komplikované, nejkvalitnější a nejlevnější řešení.