Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Rušení na síťvém UTP kabelu mezi modemem a PC (ale trošku dobastelný :))

Rušení na síťvém UTP kabelu mezi modemem a PC (ale trošku dobastelný :))

Hostiik (29.11.2005 15:30:00)

Zdáreec, tvořím si doma propojení ADSL modemu a notebooku přes UTP a potřebuju mít zásuvky ve dvou místnostech, přičemž se s tím notebookem budu připojovat vždy jen k jedný. Tak jsem vytvořil toto: MODEM pak 3m UTP k ZÁSUVCE v obýváku a ze zásuvky paralelně UTP přes půdu 25m k druhé ZÁSUVCE v ložnici... zdálo by se, že to bude v poho a že se připojim jen tam, kde to budu potřebovat, ale je tam nějaké rušení a nefachá to :( Když se připojim k té vzdálenější zás., tak to fachá, ale když se připojim k té hned 3m od modemu, tak ne. Tam to fachá až tehdy, když odpojim tu odbočku do ložnice (respektive stačí z každé té kroucené dvojlinky vypojit jen 1 drát - tedy třeba všechny pruhovaný). Vůbec nehápu, jak tam můž vznikat rušení, když na té dlouhé odbočce (25m přes půdu) neběhá žádnej proud - je slepá?? Je možný, že se tam něco indukuje? Help plíz nějakou radu, nebo aspoň někde jsem četl, že net potřebuje jen 4 kabely z těch 8? Mrkal jsem do modemu a tam jsou světle hnědý a hnědý spojeny (a stejně tak modrý a sv. modrý) pokud by šly použít jen 4 kabely pro každou zásuvku - poradil by si s tím modem?? (ZYXEL) Nebo kdybych to nechal běžet přes normální přepínač, škodilo by to připojení?? Díík moc, Honza (nebo kdyby ste věděli o nějakém fóru, kde tyhle věci řeší.. :)) Pěkný den

Anonym (29.11.2005 17:17:34)

Asi jsi to kapku impedancne rozhodil... Mej vzdycky na jednom konci vypnutou sitovku, nebo si zbastli odpovidajici odpor a melo by to jit.

Anonym (29.11.2005 18:49:52)

Jinak jeste... 25m muze byt pro nekvalitni sitovku taky problem. Alespon ja jsem se setkal na 15m s integrovanou na desce s desnou ztratovosti.

Hostíík (29.11.2005 19:18:36)

NO síťovka by snad měly být v pohodě, ale mě na tom právě zaráží to, že ta zásuvka hned za modemem nefunguje, i když na tý pararelní 25m daleko nic připojenýho není - prostě tam jen vede drát.. jak to, že tam vzniká asi rušení, když tam žádný proud procházet nemá - je to slepá větev.. chjo, chjo

Anonym (29.11.2005 19:30:53)

Myslim, ze to tipuju spravne... Jestli mam spravnou predstavu router ----- zasuvka ------------------------------zasuvka kdyz jsi na vzdalene zasuvce, tak je ta mezizasuvka ciste pruchozi, tj. jako by tam nic nebylo. Ale jak ji zapojis doprostred tak je situace uplne jina... Vlastne - cast proudu jde k modemu, cast se vyda 25m dal... Nevim, jakou roli hraji v tomhle odrazy, ale to by resil ten odpor na konci. Zkus sehnat starou sitovku (nekdo urcite ma a rad daruje...) a zapojit ji na konec. A ted schvalne, jestli to bude fungovat na te prostredni zasuvce.

Anonym (29.11.2005 19:33:09)

Kazdopadne, jestli ti sviti link diodka. Tak to urcite bude stoprocentni ztratovost vlivem ruseni odrazenyho signalu od konce kabliku... Proste bych tam zkusil zapojit odpor, at se nic nevraci

Anonym (29.11.2005 19:34:11)

jeste dodatek...elektrotechnik nejsem, ale prijde mi to takhle logicky.. ;)

Anonym (30.11.2005 09:56:02)

Ja nevim. Dva odpory to uz by delalo neplechu. Zvlast tyhle VF veci Precijen odpor je primo v kazdy sitovce.

Anonym (30.11.2005 18:50:10)

Nojo, alespon by spalil elektriku, ktera by se mu jinak vracela a rusila ho.

Hostíík (29.11.2005 19:21:27)

Já si mezi těma zásuvkama přenáším notebook, takže když to na té zás. bližší k modemu nefunguje, tak na té vzdálenější (25m) paralelní nic připojené není - nemělo by tam nic protýkat..

Anonym (29.11.2005 18:42:08)

Malá otázka: kolik ethernetových portů má tvůj modem? Pokud alespoň 2,tak natáhni samostatný kabel od každý zásuvky do modemu a máš po problémech.Pokud má 1 ethernetový port,pak si pořiď 4 portový HUB nebo SWITCH a máš taky po problémech.Velice levné řešení je ten kabel od druhé zásuvky nechat u té první zásuvky volný s RJ-45 koncovkou a pokud budeš chtít používat druhou zásuvku,tak ho prostě jen připojíš do té první a vedení si tak prodloužíš až do druhé zásuvky.Vše OK,jen je to trochu nepohodlné.

Hostíík (29.11.2005 19:28:21)

Jojo, já vim - ten model má 4 eth. porty, ale ty zbývající už používám na jiné 3 počítače :)) a právě další switch si už nechci kupovat, při nejhorším to vyřeším přepojováním mezi zástrčkama.. Spíš bych se stím ale nejradši nějak popral .. if je teda něco pravdy na tom, že by stačila jen půlka těch kabelů z 8mi, nebo to nějak překřížit, aby se to nerušilo?? kutíme, kutíme :))

Anonym (30.11.2005 13:15:09)

To je prostě jednoduchý, jediné přijatelné řešení je další/větší switch hub, dá se koupit za pár drobných, nevím co řešíš

Anonym (13.1.2006 17:27:15)

Když kutit, tak kutit. Zkus sehnat (nebo spíš usochat) "odpínací zásuvku". Něco na způsob jacku s rozpínacím kontaktem. Konce kontaktních pružin u některých zásuvek jsou přístupný...

Zajda (30.11.2005 10:34:25)

Ad páry. 100-TX Ethernet potřebuje dva páry ale 1000-TX Ethernet potřebuje všechny čtyři páry. Na měřícím přístroji by zřejmě hodnoty return loss vylezly do výšin;) Na T/TX ethernetu nemůžete používat paralelky. Tato technologie na to není stavěná. Spojení síťových prvků musí být vždycky point-to-point. Žádná odbočka.Tak se to píše v IEEE. Myslím že ve vašem případě se jednoznačně jedná o vracení signálu který interferuje s přenášeným signálem. Pokud bych mněl uvést nějakou analogii tak si představte že vezmete kus provazu a ve volném prostoru s ním zavlníte. Vytvoří se vlna a část pohybové energie se vrátí zpátky. Řešil bych toto koupí pasivního mikrohubu.Nepotřebuje napájení a je to jenom taková malá kostička. Pasivita hubu může být problémem v případě že máte špatně udělanou kabeláž nebo nekvalitní síťové karty. Pak už zbývá koupit prvek který signál obnovuje. Tedy aktivní napájený hub(to už se snad dnes nevyplácí) a nebo nejlépe malý switch.

Anonym (13.1.2006 18:39:02)

Uz jsem to tu jednou psal. Pokud takhle impovizovane reseni, tak staci, kdyz se vzdaleny konec zatizi odorem (staci treba sitovka) - to omezi odraz signalu na minimum. Ale aby to nejak vypadalo a nenavozovalo dojem, ze to sestavovalo prasatko, tak samozrejme libovolny sitovy prvek k tomu urceny...

Anonym (13.1.2006 18:40:08)

Jo aha, ja to psal uz jedno, v tehle diskuzi ;)

Qak (14.1.2006 16:40:38)

http://krup.602portal.cz/cgi-bin/wbcgi.exe/System602/krup/eshopdetail.www?kod=srjr2mf