Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Jaký ethernet modem byste doporučili pro ADSL?

Jaký ethernet modem byste doporučili pro ADSL?

Senior (20.1.2004 15:04:13)

Jsou třeba Zyxel modemy dobrý? Mají docela dobré ceny.

Miroslav Šilhavý (20.1.2004 15:09:38)

Řekl bych, že u _ethernet_ modemu to bude úplně jedno. U routeru už je to horší, neboť každý bude asi jinak umět NAT, firewall atd.

Senior (20.1.2004 15:36:32)

A není ten router náhodou ke každému modemu přiložený?

Miroslav Šilhavý (20.1.2004 15:42:55)

Varianty: 1. ADSL Modem (pro připojení k PC) 2. ADSL Modem + ADSL router (2 škatule) 2.a. S hubem/switchem v sobě 2.b. Bez hubu/switche 3. ADSL Modem/router (1 škatule dohromady) 3.a. S hubem/switchem v sobě 3.b. Bez hubu/switche ASUSy fungují, jen jsou složitější na nastavení. To je jako se vším, čím víc výkonu to má mít, tím hůř se s tím pracuje. Bohužel nemám moc konkrétních zkušeností s ASUSem, takže čtěte, čtěte...

Senior (20.1.2004 15:48:32)

Hmm, jaká varianta je z hlediska kompatibility do budoucna nejlepší?

Miroslav Šilhavý (20.1.2004 15:52:26)

IMHO ADSL modem/router bez hubu/switche (může být ale i s ním, to už je jen otázka ceny)

Anonym (21.4.2004 11:41:42)

Do budoucna není ADSL vůbec nejlepší. ADSL půjde do háje.

Hornych (2.5.2004 11:47:08)

Pozor na ASUS. Měl jsem tu technika, který mi vyměnil router od ASUS. Jednalo se o vadnou serii. Blokoval se a musel se vypínat a zapínat několikrát za den.

Senior (20.1.2004 15:37:51)

Sorry, to jsem se upsal, ROUTER je něco úplně jiného.

Senior (20.1.2004 15:38:47)

Já jen, že třeba modem od ASUSu zrovna uživatelé nemilují. Nějaký ISP ho tuším začal vyměňovat.

Amater (20.1.2004 19:38:09)

Používám modem/router od Asus AAM6310EV. Telecom ho má za 2k a myslím, že lepší nabídku nenajdeš. Má integrovaný firewall, NAT bez problémů, RIP, IP Filter... jenom připojíš, jednou zadáš jméno a heslo a změníš defaultní heslo modemu a už se v podstatě nemusíš o nic víc starat. Modem udržuje zcela bez problémů spojení. Není třeba nastavovat skoro nic. Akorát musíš pořídit ethernetovou kartu a nastavit ve Win TCP/IP tak, aby nechal modem přidělovat IP a DNS. Používá se DHCP. Skvělá volba. Ze začátku jsem v něm hledal vědu, pořád jsem chtěl něco nastavovat jinak a měl jsem dojem, že je to až podezřele jednoduché... A ono opravdu je. Prostě se nemusíš o nic starat. Všechno funguje... web, email, p2p, hry, icq...

Senior (20.1.2004 19:52:47)

A někdo právě tvrdí, že je špatnej. Český bezdrát ho mění za Well. TO jsem tady někde četl.

Amater (21.1.2004 20:30:59)

No pokud to nekdo tvrdi, tak to asi bude pravda :-) Ale ja tvrdim, ze je to modem s nejlepsim pomerem cena/vykon. Zatim nemam 5000 hodin uptime, ale jede 18dni bez padu spojeni, bez chyby softwaru. A pokud spojeni spadlo, coz teda nevim, modem ho sam ihned obnovi. A jak jsem napsal vyse¨: NAT, IP routing, RIP, Firewall, DoS protection, DHCP, DNS relaying, BlackList, DemilitarizedZone, upozorneni o logovanych udalostech na email a spoustu jinych nastaveni, ktere jsou zapracovana do perfektniho grafickeho manageru, ale ktere stejne clovek, ktery se nevyzna v sitich nevyuzije... Pokud nekdo tvrdi, ze je spatny, at napise proc. Ja o zadnem problemu nevim, ale nenutim ti ho. A navic: vim ze PCWorld je casopis pro lamy(proto si ho kupuju:-), ale Asus tam byl vyzdvizen jako jeden z nejlepsich s nejlepsim pomerem cena vykon.

Amater (21.1.2004 20:37:42)

Aha, ted uz chapu, proc se ptas na Zyxel a proc pichas do Asusu :-) Proste Zyxel je ted od Nextry zadarmo, tak chces, aby ti to nekdo schvalil :-)) No tak ja ti to teda schvaluju, Zyxel je v tomto pripade nejlepsi volba :-)

Miroslav Šilhavý (21.1.2004 20:58:00)

;-))) Tomu se říká aspoň pořádný poměr cena/výkon ;-)

Senior (21.1.2004 21:11:30)

Nechápu. Od Nextry si nic pořizovat nebudu. Mám vyhlídlého jiného ISP. Jen jsem se ptal na dobrý zařízení na ADSL. Nejsem lamou, ale s ADSL modem/router nemám zkušenosti. Zyxel jsou v cenících docela levný, ale celej život se řídím heslem: nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci. Jinými slovy, pokud bude jiný modem (ikdyž dražší) lepší respektive kvalitnější, tak klidně připlatím. Mimochodem, články v odborných časopisech nejsou vždy nejlepší vodítko, ale jen pro informaci, v kterém čísle byla ta recenze?

Adin (21.1.2004 23:07:55)

Dobrej je Alcatel Speedtouch 510. Ale uplne nejlepsi je udelat si za nim linuxovej stroj a presmerovat na nej provoz, pak se muzes vyradit dle libosti :-)

Amater (23.1.2004 01:15:45)

Dobre dobre, tak se hned necerti :-) Ten test vysel v PCWorld 1/2004 a je to opravdu velmi povrchni(jako vsechny PCW testy). Ja jsem ti tu napsal svoje skromne zkusenosti s Asusem, preber si to jak chces. SpeedTouch je nejspis dobry levny modem pro nekoho, kdo nepotrebuje slusne zabezpeceni. Jak rekl nize Adin, kup si SpeedTouch a postav si za nej Linux. Akorat s Asusem muzes mit za modemem klidne i Windows, budes celkem v bezpeci. A ze jsi lama jsem nerekl, nevim, kdes to vycetl. Naopak jsem rekl, ze lama jsem ja. (teda dneska tohle slovo pouzivaj spis nactileti, by mne zajimalo, jestli vubec vedi, z ceho pochazi) Osobne si myslim, ze Asusy vraci hlavne stahovaci z p2p siti, kteri umi jen krast filmy a warez, ale nastavit pravidla v modemu je pro ne problem. (pro uplnost, ja p2p nepouzivam, i kdyz jsem je vyzkousel a kazaa a ES5 fungovaly NP)

Pavel (21.4.2004 12:41:00)

Amatére, zajdi se trochu poučit do jiných diskusí, než začneš pouštět moudra. Ten Asus je opravdu velice nekvalitní, nemusíš být vůbec stahovač

kcg (21.4.2004 12:54:33)

Amatere, ja nejsem stahovac ani nactilety a vypada to, ze ten Asus pujdu vratit! Jak rika nize Pavel, je to velmi nekvalitni vyrobek a to je to prosim velmi slusne receno. Uz jsem ho ovsem doma pocastoval i mnohem ostrejsimy vyrazy, kdyz jsem videl jen ty bugy na ktere jsem prisel ja. :-( Karel

Anonym (26.1.2004 15:32:47)

No to pak budes hledat tezko. Prave ze v teto oblasti plati ze vysoka cena nerovna se kvalita a naopak. Zyxel se dobre da nastavovat i z hlediska nezkuseneho uzivatele. Pokud se nechcete rypat v nastaveni tak jako ja tak staci jit do nabidky internet access setup a tam nastavit akorat VPI/VCI/Zapouzdreni/Multiplex, uzivatelske jmeno a heslo.Tyto udaje vam da ISP. Po tomto nastaveni se modem sam spoji. Od vyrobce ma modem prednastaveno vse co jako Bezny Franta Uzivatel potrebujete. Pak uz staci jen spojit modem se sitovkou vaseho pocitace(kabel je prilozen k modemu) a jede se. Nastaveni firewallu od vyrobce je taky celkem je rozumne. Ja jsem dlouho hledal nejaky lepsi adsl router(cena zas az takovou roli nehrala) a Zyxel jednoznacne zvitezil.

Marcello (21.1.2004 18:03:40)

mam problem s tim, ze pokud zalozim dedic. server, tak se nikdo nemuze pripojit. Neporadis ?

Amater (21.1.2004 20:15:18)

Neporadim, protoze nevim. Ale domnivam se, ze se jedna o nastaveni portu. ASUS ma totiz moznost nastavovat pravidla pro pouzivani portu a dedicated server (pro nejakou hru?) bude asi chtit vyuzivat nejaky z portu, ktere jsou blokovane, tzn. ze je modem blokuje pro jakoukoliv komunikaci (tim jsi chranen proti utoku hackeru, kterym sniffer hlasi porty, ktere reaguji na sondu, ale jen uplna lama by se nechala odradit blokovanim portu). Ale protoze jsem amater, neumim tyto porty nastavovat. Vlastne ani nevim, jestli je to tvuj problem, jen si to myslim :-)

Troska (22.1.2004 07:53:22)

S Asusem jsem velmi nespokojen. Stava se, ze spojeni nekolikrat za den spadne a potom nejde nacist stranka, podari se to az po vypnuti a opetovnem zapnuti modemu. Programy P2P typu Emule a Overnet jsou nepouzitelne, spojeni byva ze strany serveru resetovano. Puvodne jsem mel Alcatel Speedtouch 510 a s nim vse bezelo v pohode.

Amater (23.1.2004 01:02:04)

Co na to rict? Je to samozrejme vas nazor na vec. Me jede Asus bez jedineho problemu. Zadrhel byva vetsinou ze strany Windows. Modem v tom byva nevine. Nejsem odbornik, ale vidim to takto: Modem je zcela samostatna jednotka, ktera pro udrzovani spojeni se serverem nepotrebuje pocitac. Proste se spoji a pokud z vaseho pocitace prijde nejaky pozadavek, v ramci nastavenych pravidel se postara o jeho vyreseni. Pokud mate spatne nastavena pravidla, pak neco nemusi fungovat. Napr. Emule je asi jeden z tech pripadu. Ale napr. Kazaa a ES5 funguji bez jakychkoliv problemu i bez nastavovani. Musite take pochopit, ze Asus je proti Speed Touch 510 podstatne slozitejsi stroj, s mnohem rozsahlejsimi moznostmi zabezpeceni. To, ze neni povolen nejaky port pro zminene p2p site jeste neznamena, ze je Asus spatny modem. Co se tyce padu spojeni, je to mozna otazka pro vaseho providera.

Miroslav Šilhavý (23.1.2004 08:15:30)

Pokud jde jen o funkci modemu (bridge a PPPoE), pak jsou opravdu asi rozdíly minimální. Co se týče routeru, tam si dovedu představit, že problémy být mohou, např. v nezvládnutém NATu, connection trackingu, ve špatně voleném firewallu atd. Nicméně ASUS by měl být OK.

BioQ (23.1.2004 15:03:50)

Asus není dobrá volba. Také se mi odpojoval, ale jen na p2p sítích, který využívám minimálně, tak mě to zas tolik nepálí.

Senior (23.1.2004 15:22:06)

Takze pokud vyjdu z toho, ze ASUS nechci, existuje jeste neco jineho slusneho nez Alcatel Speedtouch 510?

Adin (23.1.2004 17:50:06)

Treba Lucent CellPipe. Zkousel jsem ho ale jenom jeden den takze netusim jak moc je stabilni. Navic ho asi moc lidi nema takze sance ze ti s nim nekdo pomuze je mala. Speedtouch ma hodne lidi, dokonce o nem existuje stranka a forum, takze informaci dostatek.

Ness (25.1.2004 20:54:23)

Jaká je adresa té stránky a fóra?Dík

Adin (25.1.2004 20:55:47)

http://www.sdharris.com/speedtouch510/

Anonym (23.1.2004 17:05:41)

Musim absolutne nesouhlasit....ASUS jede na p2p sitich bez problemu..Rekl bych ze je "nekde" neco jineho spatne..a ne ASUS...

BioQ (23.1.2004 17:44:18)

Tak z jakýho důvodu mi modem po někakém čase bezproblémového fungování (5 dní v tahu) zatuhne, nelze si na něj pinknout a musím modem zapnout a vypnou a pak zas jede? To je určitě chyba modemu. Ale teď se mi to už měsíc nestalo, protože to tolik nehžavím. Ale jistý situace ten modem prostě nezvládá.

Miroslav Šilhavý (24.1.2004 09:40:35)

Zdaleka to nemusí být problém modemu...

Senior (23.1.2004 13:36:26)

No vidis, ale mne jde i o ty p2p. Prestoze nejsem stahovac, tak si sem tam nejakou hru sosnu. Filmy a mp3 mam z jinych zdroju.

Miroslav Šilhavý (23.1.2004 14:32:09)

Pak na tom ASUSu nastavíte překlad potřebných portů na cílový počítač...

nanami (20.4.2004 16:22:12)

jj ten asus je v kovu takze protoze se furt posira tak snim dost mozna budes dost mlatit tak sen tak neznici jinak je dobrej mozna tak na reklamaci :F

Nanami (20.4.2004 16:26:39)

ale vlastne na web, icq a mejl pro jednoho cloveka by stacit moh no

kcg (20.4.2004 20:17:24)

Ted to ctu! NAT bez problemu???? Ametere, Vy jste se snad zblaznil. Ja jsem ve svem zivote nevidel vic prohnitou NAT implementaci, nez to v tom Asusu! Karel PS: Jak jsem psal, ten Asus je totalni sr*cka. A je jen pruser to, ze na to abych na to prisel a reportoval sem vsechny problemy, tak na to jsem si ho musel kopit. Myslim, ze firma Joyce by mi ty 2k mohla vratit s podekovanim, ze jsem takovy dobry beta tester. Protoze ten soft, to je fakt beta! A to mluvim o tom novem firmware, ten stary, to je z bidou alpha!

Lukáš (21.1.2004 13:47:48)

Se Zyxelem Prestige 650R-33 mam dobre zkusenosti. Je hodne konfigurovatelny a pomerne stabilni. Uptime mam 5000hodin a jeste zadny restart z duvodu padu softwaru. U tohoto modemu je dulezite prenastavit parametry ISP a hlavne nastavte VCC multiplex. Na tom jsem pohorel. Ma kvalitni NAT(1:1,1:Many,Many:Many,Many:Many overload). Podporuje DHCP, DHCP Relaying, podporuje RIP,Multicast(zatim vyuzijete jen v LAN), staticke routy, dpolupracuje s dyndns.org, nastavuje si cas z timeserveru,umoznuje vytvaret pravidla NAT,obsahuje firewall ,SNMP verze 1, logovani chyb do vlastni pameti nebo spoluprace se syslogem(zde se da nastavit i logovani paketu u nichz to mate nastaveno ve firewallu). Remote management s konzoly, telnetem, pres web. Figlem se da omezit pristup i jen na urcite MAC adresy. V prikazove radce lze aktivovat vestaveny packet sniffer. Umi i bridge mod. Ackoli to neni v prirucce tak routuje i IPX. Muzete s nim routovat provoz mezi sitemi pomoci virtualnich interfacu. Spousta funkci je jeste zakopana nekde v prikazech prikazoveho radku. A ma pekny prikazovy radek a hezky blika...;-) Flashovani fw bych chtel zvlaste pochvalit. Da se provest pres ftp,tftp, pres webovy konfigurator a nahrat pres konzoli protokolem xmodem.Take konfigurace se da ukladat stejnymi zpusoby jak je v predchozi vete. Pokud dojde k necekanemu preruseni flashovani(napr.vypadkem proudu) tak je zde snadna pomoc(narozdil od mnoha zrakvenych Alcatelu). Staci pri zapnuti hned uhodit do "z" klavesy a muzete nahrat firmware pres konzolu xmodemem. Zyxely jsou totiz vybaveny boot softem ktery teprv zavadi samotny fw(pro usnadneni neco jako lilo zavadec) a ten normalne nelze softwarove premazat(to muze jen vyrobce).Slouzi pro ladeni a pro nouzove natazeni fw. Jsou zde prikazy pro promerovani DSL linky. poznatky z provozu: Je dobre ho nechat ho bezet porad protoze ma pomaly boot-20 sec, spojeni nabehne do tri sekund) Firmware je pomerne rozsahly coz se projevuje i v poctu chyb (nejinak je tomu u konkurence stejne cenove kategorie)takze flash firmwaru je dobre provadet casto. V pripade ze se modem kousne tak ma interni watchdog ktery ho po urcite dobe restarne. Nevyhody: -neni to zadne cisco takze jak rikam chyby ve fw jsou jak se muzete dozvedet na foru zyxela.Tyto ale nezpusobuji zaseknuti softwaru modemu -podpora QoS je omezena pouze na kazdy remote node -manual v cestine je jak po projeti pc translatorem(predpokladam ale ze umite anglicky a problematice trochu rozumite porizujete-li si takovy router) Celkovy verdikt ednoznacne doporucuji!Za tu cenu super!

Anonym (27.1.2004 17:09:49)

ČIPOVÁ SADA CONEXANT SWITCH - ČTYŘPORTOVÝ 10/100BASE-T ETHERNET (RJ-45) USB PORT PODPORA STANDARDŮ ANSI T1.413 ISSUE 2, ITU G.992.1 (G.DMT), G.992.2 (G.LITE) PODPORA ATM SAR, ATM AAL5, ICMP, DHCP, NAT, RIPV2, PPP, PAP, CHAP PŘENOSOVÁ RYCHLOST AŽ 8 MB/S PRO DOWNSTREAM A AŽ 1 MB/S PRO UPSTREAM KONFIGURACE PŘES HTTP VÝROBCE DEKLARUJE KOMPATIBILITU S MNOŽSTVÍM DSLAMŮ, NAPŘ. ALCATEL, ADI918, CISCO, ITEX, LUCENT, MOTOROLA, PAIRGAIN, ...KONFIGURACE PŘES HTTP COMMUNICATION SW SUIT (DIAGNOSTICS, ADSL STATUS, ATM/ADSL STATISTICS) V DEFAULT SETTINGS SE ZAŘÍZENÍ PŘIPOJÍ NA DSLAM OKAMŽITĚ PO PŘIPOJENÍ K TEL. LINCE. DO OS POČÍTAČE SE NIC NEINSTALUJE, POUZE SE ZADÁ UŽIVATELSKÉ JMÉNO A HESLO PRO PŘÍSTUP NA INTERNET.

Troska (29.1.2004 08:49:28)

Asus jsem vymenil za Well AMX-CE84R a vsechny problemy vereseny. Spojení stabilni a P2P bez problemu. Ruce pryc od Asusu.

michal (19.4.2004 22:33:07)

Nejlepsi je jakejkoliv xDSL modem kterej nema zabudovanej router. Router se da dokoupit(kdyz je potreba) . Chapu ze spousta lidi se snazi usetrit , ale tim si akorat pridelava praci s tim , jak nastavit NAT apodobny veci , a spousta lidi tomu stejnak nerozumi.

wojta (20.4.2004 12:16:57)

Nejlepsi je asi koupit modem s routerem. Pokud mate znalosti, tak by slo take modem bez routeru + nejaky pocitac jako router (napr. s Linuxem, 486tka by měla stačit). Pro více než jeden počítač se router hodí. Pokud máte jenom jeden a nepočítáte s připojením dalších, tak samozřejmě bez routeru.

Arnošt (3.5.2004 12:59:22)

Mam na zyxelu 650r-33 25scotu a spokojene si vrka. Rozhrani web je strohe a rychle se nastavi :-)