Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Jak nastavit bridge u Xavi 8122r?

Jak nastavit bridge u Xavi 8122r?

Petr (15.6.2006 01:18:42)

Jsem z toho jelen. V návodu se píše, že se má bridge nastavit na WAN rozhraní. V záložce Home by v poli Mode mělo být Routing and Bridging (Xavi zůstane IP adresa, asi aby se na něj dalo dostat z www a mít možnost ho konfigurovat). Znamená to, že Xavi a router za ním musí mít nastavenu každý jinou IP? Z routeru chci použít PPPoE. Má někdo bridging na Xavi nastavený?

Anonym (15.6.2006 01:46:26)

Ano, pokud budeš chtít zapojit do sítě více PC, bude každý muset mít jinou IP adresu. Jak tady jistě každý ví :)

Petr (15.6.2006 09:09:42)

Jestli tomu tedy rozumím. Standardní konfiguraci ČT je nutné změnit takto: povolit bridging na portu eoa-0 (WAN) a eth-0 (LAN) a změnit IP adresu z 10.0.0.138 např. na 10.0.0.137 (pokud chci za Xavi připojit jiný router s IP=10.0.0.138 a zachovat tak stávající nastavení PCček ve vnitřní síti). Možnost správy Xavi přes WWW by se neměla ztratit, tj. na LAN portu by měla být nastaveno IP=10.0.0.137. U Nového routeru pak musím nastavit přihlášení do Internetu pomocí PPPoE.

Petr (16.6.2006 02:28:21)

Sám si velím, sám si... Díky za rady. Je vidět, že asi nikdo Xavi v režimu bridge nepoužívá. Konečněm mi to chodí, ale nebylo to příliš jednoduché.

Stoupa (16.6.2006 08:10:44)

Jak si to dokázal ? Já se s tím seru dva dny, manuál umím od zadu a furt mi to nejede ...

Anonym (16.6.2006 14:03:28)

Taky bych uvítal popsat postup, ale trochu víc polopaticky, dnes si ho nesu domů, potřebuju to co nejdřív zapojit a rozchodit, ale když to tu čtu, tak si připadám, jako by tu mluvili marťani. Tak kdyby to šlo, tak prosím o postup i pro laika. Dík

Petr (16.6.2006 14:56:04)

Přes víkend to sem dám (spíš asi v Ne večer).

Petr (16.6.2006 23:01:39)

Změna nastavení Xavi 8122r na modem (pro připojení routeru). Připojit PC Eth. kabelem přímo s Xavi. Spustit IE Explorer a zadat IP adresu Xavi (default 10.0.0.138), jméno a heslo je "admin". Podívat se na Home, uvidíte WAN interafce ppp-0, LAN interface eth-0, usb-0 a poznamenat si IP adresy u LAN interface (většinou eth-0 = 10.0.0.138 a usb-0 = 10.0.0.139). Přejdeme na Quick Configuration a změníme Operation Mode z Enabled na Disabled (někdy nutno provést 2x než se chytí, vypneme routování) a SUBMIT (dále již nebudu opakovat). Na záložce WAN, PPP smažeme interface ppp-0 kliknutím na symbol koše. Přejít na záložku EOE stiskneme Add a přidáme eoa-0 rozhraní (8/48). Přejdeme na Bridging (vidíme Interface eth-0, přidáme Interface eoa-0. U Bridging Enable/Disable stiskneme na Enable a v prvním řádku přidáme Bridging Enabled. Na záložce Home, bychom nyní měli vidět u Mode: bridging and routing. Předpokládám, že u nového routeru (který zapojíte za Xavi) nastavite jeho adresu na 10.0.0.138 Tu má nastavenu i Xavi (eth-0) a proto ji u Xavi musíme změnit. Přejdeme na záložku LAN a v poli "Conf. LAN IP Address" změníme adresu z 10.0.0.138 např. na 10.0.0.137 a stiskneme SUBMIT. Zmizí nam obrazovka a znovu se na Xavi přihlásíme z IE na adrese 10.0.0.137. Poslední fází je "nahození" Xavi. To uděláme v Quick Configuration změnou Operation Mode na Enabled. Poté by se měl modem "chytit", což si ověříme v okně Home, u Interface eoa-0 by měl Status svíti zeleně. Tím je změna nastavení Xavi z routování na modem hotova. Zbývá nastavit druhý router, jako typ připojení zvolíme PPPoE a pro přihlášení ke svému poskytovateli zadáme údaje (jméno, heslo), které nám předal. Od Xavi zapojíme Eth kabel do WAN portu druhého modemu. Jednotlivá PC či switche pak zapojíme do LAN portů druhého modemu. Poznámka: pak se vám již asi nepodaří se přihlásit z PC připojeného na druhého (nového) routeru na Xavi. Pokud se budete chtít na Xavi přihlásit, je nutné PC s Xavi propojit Eth. kabelem přímo. U druhého routeru doporučuji také změnit nastavení Serveru DHCP: počáteční adresa 10.0.0.140 a počet adres na 114 (do ... 10.0.0.254). Poznámka: Xavi vrátíte do stavu před změnou obdobným způsobem. Quick Configuration a Operation Mode Disable - všechny změny rozhraní nutno provádět v nefukčním stavu. Zrušíte Bridging, smažete WAN rozhraní eoa-0 a přidáte zpět PPP (záložka) rozhraní ppp-0 (jméno, heslo) a nastavíte IP LAN eth-0 zpět na 10.0.0.138. Pak Xavi "nahodíte" Enable V Quick Configuration. Držím palce, Petr. P.S. Když jsem to sepisoval, neseděl jsem u Xavi.

Petr (17.6.2006 20:57:47)

Pokud by měla některá z firem zájem o realizaci dálkového přístupu do své sítě za úhradu (možnost ovládat PC v kanceláři z notebooku doma či na pláži, tak, jako by jste seděli u PC v kanceláři, včetně možnosti tisku dokumentů z firemního PC na lokální tiskárně doma a přetahování souborů, napiště mi na petr.20.orana@spamgourmet.com P.S. Prosím jen vážní zájemci.

Anonym (18.6.2006 16:53:03)

Anonym (15.7.2006 09:08:15)

A ted jeden hodne velkej dotaz!!!! NA CO SAKRA BRIDGE???????????? kdyz staci nechat klasiku NAT

JOE (18.7.2006 00:29:26)

Jedna malá odpověď: Pro NAT potřebuje modem prostor (RAM paměť), kam si pro každou sesions uloží odkud kam je navázána, aby věděl komu zase paket vrátit. Výrobci jsou skrblíci a implementují prostor na 256 - 512 záznamů, což při použití torentů a jiných nesmyslů nestačí často ani pro jedno PC. A bridgingem se toto nechá odstranit, jelikož se pak žádné adresy nepřekládají a dá se otevřít v jeden čas tolik spojení kolik je schopná zvládnout linka a PC. Pokud jen prohlížíš www stránku a občas stáhneš poštu, je bridge zbytečný, pokud naplno využíváš P2P balastu, je bridge spíše nezbytností.

Anonym (18.6.2006 16:56:38)

Jediné co tě osperavedlňuje ,je to že se tu i snažíš radit ... :( .

JOE (19.6.2006 22:30:31)

Já bych měl zájem o tu pláž s notebookem, doufám že je to někde u moře....

Petr (20.6.2006 00:13:34)

Jasně, mohu doporučit modrou lagunu na atolu Rangiroa v souostroví Tuamotu (Tahiti). Více na www.tahiti-explorer.com

Stoupa (19.6.2006 09:13:01)

díky