Úvod > Články > 10 tipů, jak změnit operátora

10 tipů, jak změnit operátora

Ve stínu koronaviru se v Česku potichu změnil telekomunikační zákon. Je to změna k lepšímu, nebo na ni zákazník naopak doplatí? Má poskytovatel právo vám účtovat pokutu za předčasné ukončení smlouvy, nebo ne? Vše podstatné o změně operátora jsme pro vás shrnuli do 10 bodů.

10 tipů, jak změnit operátora

1. Koho se změna zákona týká?

Novela telekomunikačního zákona, která vstoupila v účinnost 1. dubna 2020, platí pro všechny smlouvy na rodné číslo a nově se přidávají smlouvy pro OSVČ vedené na IČO. Na firmy se nový zákon nevztahuje a pokračují stále stejná pravidla. To znamená, že v případě předčasného odstoupení od smlouvy platí firma 100 % měsíční částky krát zbývající počet měsíců do konce závazku.

2. Mohu změnu operátora udělat i u staré smlouvy?

Ano, změna platí na smlouvy podepsané před dubnem 2020 a samozřejmě i na ty podepsané po tomto datu.

3. Co se od dubna mění? Znamená to konec závazků?

Největší změnou je to, že pokud jste vázáni smlouvou na dobu určitou (typicky 12 nebo 24 měsíců), můžete od 4. měsíce odejít od svého poskytovatele bez pokuty. Tomu, kdo by odcházel 1. - 3. měsíc po podpisu, má poskytovatel právo účtovat smluvní pokutu 5 % z měsíční platby krát zbývající počet měsíců úvazku. Někteří poskytovatelé ale nevymáhají ani to.

Neznamená to ale, že mizí závazky. Každý poskytovatel může své služby nabízet až s 24měsíčním závazkem a je na jeho uvážení, zda bude po zákazníkovi závazek vyžadovat či nikoli.

Tyto podmínky se vztahují na hlasové tarify, pevný internet, mobilní internet a internetovou nebo satelitní televizi.

Pokud máte doma pomalý internet, prověřte si, jestli na vaší adrese není rychlejší technologie nebo levnější varianta:

Zadejte ulici, číslo popisné a obec.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Probíhá ověřování

Probíhá ověřování

4. Operátor po mně chce při výpovědi 4000 Kč pokutu, má na to nárok?

V tomto případě se nejspíš nejedná o pokutu, ale o doplatek poskytnuté slevy. Co to v praxi znamená?

Když vám dá např. mobilní operátor při podpisu nové smlouvy na tarif slevu na nový telefon 4000 Kč, tak se tím zavazujete, že u operátora zůstanete po dobu 24 měsíců. Pokud smlouvu vypovíte dříve, operátor po vás bude chtít 4000 Kč vrátit.

Nebo si můžete objednat internet se závazkem na 24 měsíců. V případě závazku dostanete například instalaci zdarma a slevu na modem. Když ale smlouvu ukončíte před uplynutím 24 měsíců, bude po vás poskytovatel internetu požadovat poplatek za instalaci i slevu na modem.

5. Jak dlouho trvá změna operátora?

Když se budeme bavit o mobilním volání, kde budete chtít přejít k jinému mobilnímu operátorovi a zároveň si ponechat své telefonní číslo, tak po zadání Ověřovacího kódu účastníka a doručení SIM karty, máte číslo přeportované za 3 pracovní dny.

Pokud bychom řešili změnu poskytovatele DSL internetu, je potřeba si od stávajícího providera vyžádat KPU kód a po jeho nahlášení trvá změna přibližně týden.

Změna operátora za 3 dny

6. Jak dlouhá je výpovědní lhůta?

Výpovědní lhůtou je myšleno, když chci danou službu ukončit, nikoli převádět k jinému poskytovateli.

Výpovědní lhůta se nemění, zůstává tedy klasicky 30 dnů od podání žádosti. Většina poskytovatelů stále vyžaduje písemnou formu.

7. Na co si dát při pořízení nové služby pozor?

Pokud si pořizujete hlasový tarif, buďte obezřetní. Jakmile vám operátor k tarifu nabídne nějakou výhodu typu sleva na nový telefon nebo voucher na nákup zařízení na prodejně, není to zadarmo. Slevy jsou fajn, ale musíte počítat s tím, že v případě předčasného ukončení smlouvy, po vás bude chtít operátor slevy v plné výši vrátit. Komu závazek na 2 roky nevadí, může na tom vydělat, ale pokud jste spekulant a máte rád změny, tak si slevu raději neberte.

U fixních služeb, jako je internet nebo televize, po vás může poskytovatel požadovat například splácení modemu po dobu 48 měsíců. Internet máte bez závazku, ale v případě ukončení před dobou 4 let, je potřeba modem doplatit.

Nebo vám k internetu poskytovatel nabídne modem za dotovanou cenu. Vám se asi nebude chtít za zařízení platit např. 6000 Kč a tak za dotovanou cenu 2000 Kč budete rádi. Aby vám ale provider takovou cenu mohl dát, bude po vás požadovat dvouleté využívání služby. Když internet vypovíte před touto lhůtou, nebudete platit pokutu, ale 4000 Kč za dotovaný modem ano.

Vždy se proto ptejte na veškeré podmínky a nechte si vše předem vysvětlit.

Změna operátora online

8. Co je potřeba ke změně operátora?

Změna mobilního operátora se dá dnes vyřídit online. Není potřeba nikam chodit a čekat frontu na prodejně. Když nám zavoláte na telefon 277 270 770 nebo vyplníte kontakt na této stránce, tak se vám ozveme a vše vyřídíme během pár minut po telefonu. Pro přenos telefonního čísla od jednoho operátora k druhému nám stačí nahlásit OKU kód a pak už jen můžete čekat kurýra s novou SIM kartou.

9. Co je OKU kód a kde ho najdu?

OKU kód neboli Ověřovací kód účastníka slouží pro přenos telefonního čísla od jednoho mobilního operátora k druhému. Dříve se používal ČVOP kód.

Výhoda OKU kódu je, že o něj nemusíte stávajícího operátora prosit, ale můžete si ho najít sami ve své samoobsluze. Návod, jak najít OKU kód, najdete v našem článku.

Kromě samoobsluhy bývá OKU kód i v mobilní aplikaci nebo na faktuře z ledna či února 2020. U smluv podepsaných po 1. dubnu 2020 se OKU kód uvádí i na smlouvě.

10. Jak vybrat nejlevnější tarif?

Vyznat se v nabídce mobilních operátorů je každý rok složitější. Všude jsou nějaké podmínky, inzerovaná cena platí jen v určité kombinaci atd. Proto vám doporučujeme, abyste se obrátili na profesionály, kteří znají všechny varianty a dokáží vám během chvilky poradit.

Nejlepší cenu dnes získáte kombinací několika služeb dohromady. Ke svému tarifu přidáte např. tarif partnera, internet a televizi. Nebo si služby můžete nakombinovat s kamarády, kteří s vámi ani nemusí sdílet jednu domácnost. A co když nemáte dostupný internet od stejného operátora? I s tím vám umíme poradit.

Změna operátora za 3 dny

27. 4. 2020

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

4Gakční nabídkadigitální televizemobilní internetpevný internetvolání na mobil

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 599 Kč
Cena za měsíc: 599 Kč
Cena za měsíc: 499 Kč

Přečtěte si také

 

Starbucks, Pepsi a desítky dalších bojkotují Facebook kvůli nenávistným projevům

Více než sto společností se zapojilo do bojkotu Facebooku. Zastavily své reklamy na sociální síti, dokud z ní...

 

T-Mobile rozdá neomezená data všem, kteří v létě budou cestovat po Česku

Chystáte se letošní dovolenou trávit v České republice? Pak vás potěší nová letní akce „Spolu po magnetové“ od...

 

TV Speciál 2020: Kde sledovat ten nejlepší sport?

Koronavirová pauza zasáhla všechny sportovní soutěže. Ty se ale nyní pomalu obnovují, a tak je na čase shrnout si...

Nejčtenější články

Víme, kde se od června 2020 připojíte k 5G-ready internetu!

 

5G-ready internet od Nordic Telecomu se v červnu rozšířil do dalších lokalit. Podívejte se, jestli je už dostupný i...

Telly TV nabízí tarify s 30% slevou a set-top box zdarma!

 

Telly TV spustil v červnu novou kampaň „Kanály, o které nechcete přijít“. V ní nabídne 30% slevu na balíčky Střední...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v květnu 2020

 

Jak rychle běžel mobilní a pevný internet? Jak si vedl váš poskytovatel v porovnání s ostatními? Podívejte se na...