Začátek nového roku přináší vždy bilancování nad rokem, jenž je již za námi, ale zároveň i úvahy nad rokem nastávajícím. To se nevyhýbá žádným oborům, tedy ani českému broadbandu a internetu obecně.
V tomto článku se ohlédneme nad děním v této oblasti v roce 2004. Rok to byl jistě bohatý na události. Hned v úvodu lze konstatovat, že rychlý internet zažil velmi bouřlivý boom. Někteří z vás jistě nostalgicky vzpomenou na akci Internet proti monopolu, kdy se bojovalo za nižší účtování připojení přes běžnou telefonní linku. Dnes již můžeme zatlačit slzu vzpomínek a dojetí a věnovat se současnému trendu – rychlému internetu, nejlépe bez jakéhokoli omezení.
U tohoto typu širokopásmového připojení byl vývoj asi nejvíce dynamický. Kromě pádu cen a nejrůznějších akcí providerů (např. samoinstalační balíčky za hubičku apod.) byl rozmach ADSL značně podpořen všudypřítomnou reklamou. Růst ADSL přípojek byl největší v druhé polovině roku 2004. Jen tak pro ilustraci bylo na začátku roku (řádově do března 2004) necelých 20 000 přípojek. V srpnu dvojnásobek a na konci roku již téměř 100 000 připojených zákazníků. Jde o údaje Českého Telecomu, v číslech nejsou zahrnuti jiní operátoři, takže výsledné cifry budou ještě vyšší.
Dle společnosti Point-Topic zaznamenala Česká republika nárůst přípojek ADSL ve třetím čtvrtletí roku 2004 ve výši 45 procent. Nejvíce zákazníků přibylo Českému Telecomu, zároveň firma zvýšila pokrytí na 88 procent. Nejedná se o pokrytí co do obyvatel, ale co do vlastní sítě. Jak už jsem se zmínil, největších úspěchů dosahovaly dotované akce providerů, které přilákaly mnoho domácích uživatelů. Částečně byly akce využívány i velmi malými firmami.
Není ovšem všechno zlato, co se třpytí. Hlavním problémem českého podání ADSL je skutečná rychlost připojení, která se radikálně liší od udávané a účtované rychlosti. Udávaná rychlost má technicky vzato význam jako špičková hodnota rychlostního grafu. Dle měření bylo zjištěno, že skutečná průměrná rychlost připojení zpravidla nepřekračuje 60 procent rychlosti udávané. Dalším kamenem úrazu je Fair Use Policy. Tento systém omezuje uživatele, kteří stahují nad rámec operátorovy trpělivosti. Z toho vyplývá, že nejde o neomezené připojení, ale spíše o připojení částečně omezené.
Když jsem se již odkázal na výsledky přírůstku ADSL přípojek dle zprávy britské firmy Poin-Topic, bude jistě přínosné rozhlédnout se v rámci této zprávy i po světě. Největší nárůst širokopásmových přípojek má za stejné období Thajsko (95 procent), dále Maďarsko (70 procent) a Polsko (60 procent). Celkový počet přípojek na světě vzrostl v posledním čtvrtletí roku 2004 o 50 procent na sumu 150 milionů přípojek. Nejvíc uživatelů širokopásmového internetu je v USA, kde počet přípojek převyšuje 32 milionů.
Tato služba společnosti Eurotel začala být nabízena až v průběhu roku 2004 – konkrétně počátkem srpna. To do jisté míry zamezilo tak markantnímu rozvoji jako u ADSL, na druhou stranu již od počátku mu začala silně konkurovat. Hlavními příčinami byly nepřítomnost Fair Use Policy a možnost mobility. Navíc CDMA dosahuje občasně v některých lokalitách rychlosti až 1 megabit, standardně pak okolo 400 kilobitů za sekundu. Ceny se nijak razantně nepohnuly. Jediným nešvarem je omezení rychlosti P2P sítí na zhruba 2-4 kb/s v denní dobu. K tomuto kroku přinutilo Eurotel přetěžování sítě zákazníky, kteří využívají programy typu DC++. Každopádně v noční dobu toto omezení neplatí.
Do konce roku 2004 bylo zapojeno okolo 20 000 uživatelů této služby. Pár slov si zaslouží také EDGE, rychlejší forma připojení přes GPRS. Tato nadějná technologie trochu krachuje na nedostupnosti kapacity pro využívání v celé šířce sítě. Jediný, kdo se pokusil EDGE implementovat do nabídky služeb neomezeného mobilního internetu, byl T-Mobile, ale již mnoho uživatelů hanilo dostupnost a kvalitu služby. Připojení přes standardní GPRS je stále hojně využíváno, otázkou je, kdy uživatelům zachutná rychlejší internet ve formě ADSL nebo CDMA.
Drahé a vysokorychlostní přípojky mají své specifické zákazníky, takže zde nelze hovořit o nějakém živém vývoji, spíše stagnaci. Velký rozvoj zaznamenalo Wi-Fi připojení, které je ovšem méně stabilní (v rámci vlivů počasí). Každopádně jsou touto metodou připojovány velké panelové domy, kde je v rámci mnoha uživatelů dosahováno nízké pořizovací i užívací ceny.
V rámci ADSL lze předpokládat, že počet přípojek nadále poroste. To, že by klesala cena, je málo pravděpodobné. Možná se objeví opět nějaké zaváděcí akce, ale v zásadě lze předpokládat podobný vývoj jako v roce 2004 s menším procentem přírůstku přípojek na konci roku. CDMA má před sebou také zajímavou budoucnost. Eurotel již po několikáté snížil aktivační poplatek a cena modemu při podpisu smlouvy na 24 měsíců je pouhou 1 korunu. Navíc nabízí třetí měsíc užívání služby zdarma, takže zřizovací náklady se takto dostávají na zhruba 800 Kč.
4. 2. 2005
Autor: David Procházka
V srpnu rychlost Wi-Fi internetu opět klesla. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme naměřili...
T-Mobile přestavil novou nabídku MAGENTA TV, na kterou postupně přejdou i stávající zákazníci. Zjednodušil také...
Rychlosti internetu v srpnu výrazně klesly. Podívejte se, u kterého providera jsme naměřili největší propad a která...
Vodafone odstartoval novou kampaň, díky které si zájemci mohou vyzkoušet jeho služby bez závazků a za výhodné ceny.
T-Mobile přestavil novou nabídku MAGENTA TV, na kterou postupně přejdou i stávající zákazníci. Zjednodušil také...
Vodafone zařadil do své nabídky tarif Red Basic Lite. Za akční cenu 363 Kč získáte neomezené volání a SMS a 3 GB dat.