Úvod > Články > Kam s IT odpadem?

Kam s IT odpadem?

Slovo „spotřební“ nabývá u elektroniky v poslední době nebývalého významu. Kupujeme si nové LCD televize, mobily, notebooky, tiskárny a další periferie, aniž bychom se zamysleli, kam míří staré přístroje, které těmito novými nahrazujeme.

Elektroodpad je zvláštním druhem odpadu. Roste třikrát rychleji než běžný komunální odpad. Na jedné straně obsahuje nebezpečné látky jako je rtuť, olovo, kadmium, bromované zpomalovače hoření a další, na straně druhé velké množství recyklovatelných a využitelných materiálů, např. železo, ocel, hliník, měď a v malém množství také mnoho druhů vzácných kovů – zlato, stříbro, platinu, palladium a jiné. 

Počítače a periferie 

Množství vyráběných počítačů a jiných produktů z oblasti informačních technologií roste v posledních letech nebývalým tempem. Výrobky z této oblasti obsahují množství drahých kovů, které se nacházejí zejména na deskách plošných spojů, kde jsou součástí kontaktů a různých miniaturních komponent. Lze odhadnout, že ve 28 milionech osobních počítačů a 23 milionech notebooků se nachází 51 tun stříbra, více než 10 tun zlata, okolo 4 tun palladia nebo 25 tisíc tun mědi. 

Mobilní telefony 

V roce 2003 se celosvětově prodalo 500 miliónů mobilních telefonů, o tři roky později, v roce 2006, to byla už jedna miliarda. Pokud vezmeme v úvahu, že průměrná váha mobilního telefonu je 100 gramů, pak se jedná o 100 tisíc tun mobilních telefonů. Z takového množství by za použití současných recyklačních technologií bylo možné získat 250 tun stříbra, 24 tun zlata, 9 tun palladia nebo 9 000 tun mědi. Pouze recyklací baterií pocházejících z ročního celosvětového prodeje lze zpětně získat 3 800 tun kobaltu. 

Kam s IT odpadem? 

Bohužel, až 80 procent elektroodpadu končí v současné době na skládkách, lidé své staré spotřebiče (platí zejména pro drobné elektro, mobily a PC) odkládají do komunálního odpadu. Na sběrná místa se tak obvykle tento odpad nedostává. V ČR existuje několik společností, které se likvidací elektroodpadů zabývají. Mezi největší patří REMA Systém, orientující se převážně na oblast IT a mobilních telefonů a dále společnost Elektrowin, která se zaobírá likvidací větších spotřebičů a bílé techniky. 

Od srpna roku 2005 platí novela zákona o odpadech, která dává nové povinnosti ve vztahu k nakládání s vyřazenými elektrospotřebiči. Ve chvíli kdy se elektrozařízení stane nepotřebným nebo nevyužitelným, je několik možností jak s ním dále naložit. Pokud Váš elektrospotřebič již dosloužil, není nic jednoduššího, než ho odevzdat na recyklaci. Tím, že v ceně výrobku platíme recyklační poplatky, máme právo spotřebiče zdarma odevzdat na sběrná místa, kde je již postaráno o odvoz k ekologické likvidaci. 

Co se děje při likvidaci elektroodpadu

Spotřebiče, které odevzdáte na některém se sběrných míst jsou odvezeny na zpracování do specializovaných společností. Některé z těchto společností jsou takzvané chráněné dílny zaměstnávající spoluobčany se sníženou pracovní schopností. V těchto dílnách jsou z elektrozařízení nejprve odděleny části, které si vyžadují speciální nakládání. Může se jednat o nebezpečné složky nebo naopak o hodnotné součásti, které jsou pak zpracovávány odděleně. Zbylá zařízení jsou na speciální lince nejprve rozdrcena na drobné části a ty jsou s využitím fyzikálních zákonů tříděny na jednotlivé materiály. Tato metoda umožňuje získat ze starých spotřebičů různé materiály, které mohou opět využity při zpracování nových výrobků. Ta část, kterou není možné využít materiálově je odvezena do spalovny, kde je využito teplo získané jejich spálením.

Likvidace baterií, obalů či svítidel

Některé speciální druhy zboží si žádají oddělenou likvidaci. Typicky jde o baterie, obaly výrobků nebo svítidla. Zde uvádíme tipy na společnosti, které se likvidací ěchto druhů odpadů zabývají. I když svou starou zářivku postoupíte velkému likvidátorovi elektroodpadu, je pravděpodobné, že skončí právě u těchto menších zpracovatelských firem. 

Ekolamp – Tato společnost se zabývá zpětným odběrem a likvidací svítidel, žárovek, zářivek a úsporných žárovek.  

Ecobat – Specializace na použité baterie a akumulátory, které již neslouží svému účelu nebo neplní svou funkci dostatečně. 

Ekokom – Tato společnost likviduje obalovou techniku a to nejen z oblasti elektroodpadu. 

Závěrem 

Jak vidno, je způsob, kterak účinně likvidovat staré elektronické výrobky. Je už pouze na nás, běžných občanech, zda elektroopad odneseme na sběrná místa, vyhodíme do komunálního odpadu, nebo necháme v garáži pro „velmi teoretické“ budoucí využití. Ze studií totiž mimo jiné vyplývá, že češi velmi rádi staré elektro výrobky skladují s myšlenkou pozdějšího využití, na které v drtivé většině případů nikdy nedojde.

27. 3. 2008

Autor: David Procházka

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Ulož.to omezí sdílení souborů s ostatními uživateli

Ulož.to kvůli novým evropským pravidlům omezí možnost sdílení souborů s dalšími uživateli. Od 1. prosince bude možné...

 

O2 se přidává k dalším operátorům, jeho zákazníci mohou pro hlášení podvodů používat číslo 7726

O2 se přidalo k Vodafonu a T-Mobile a zavedlo jednotné číslo pro hlášení podvodů – 7726. Nyní ho tak mohou využívat...

 

Německo, Francie a Itálie dosáhly dohody o regulaci umělé inteligence

Francie, Německo a Itálie dosáhly dohody o regulaci umělé inteligence. Společný dokument by měl pomoci urychlit...

Nejčtenější články

Magenta TV spustila vysílání nového kanálu DVTV Extra

 

Digitální a satelitní Magenta TV přidala do své nabídky novou stanici DVTV Extra, za kterou stojí moderátoři Daniela...

O2 představilo vánoční nabídku telefonů, na splátku vám stačí odměna za využívání služeb O2 a AirBank

 

O2 odhalilo vánoční nabídku telefonů, které si můžete pořídit i na splátky bez navýšení. Splátku vám přitom pokryje...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v říjnu 2023

 

Jaké rychlosti internetu jsme na DSL.cz naměřili v říjnu? Podívejte se na nejnovější statistiky.