Americká společnost Sprint Nextel zahýbala obchodním světem hned třikrát. Poprvé to bylo ve chvíli, kdy oznámila, že spojí svoji bezdrátovou WiMaxovou divizi se společností Clearwire. Fúzí v hodnotě 14,55 miliardy dolarů vznikne nový operátor, který ponese název Clearwire, nicméně 51 procent bude vlastnit Sprint.
Do nového poskytovatele nasypou peníze i další firmy včetně gigantů jako Google, Comcast, Intel a Time Warner Cable, které dohromady získají 22 procent akcií. Nový Clearwire má jediný cíl – vybudovat celoamerickou WiMaxovou síť. Pokud půjde všechno podle plánů, koncem roku 2010 by měla tato síť mít kolem 130 miliónů platících účastníků. Generálním ředitelem bude Benjamin Wolff z Clearwire, prezidentem pak Barry West ze Sprintu.
Prakticky ve stejnou dobu se objevily zprávy o tom, že Deutsche Telekom uvažuje o tom, že Nextel koupí. Nextel je v současné době třetím největším americkým mobilním poskytovatelem, T-Mobile je na čtvrtém místě s polovinou počtu zákazníků, které má Nextel. Nicméně v současné době již příjmy Deutsche Telekom ze zahraničí převyšují příjmy domácí, a je jasné, že o další zahraniční akvizice má firma zájem. Americký trh je přitom mimořádně lukrativní. Na druhé straně Nextel v posledním roce prudce ztrácí zákazníky. Zisk Nextelu by tak z T-Mobile učinil největšího amerického poskytovatele.
Problémy Sprintu jsou způsobeny relativně slabou nabídkou mobilních telefonů a notoricky špatným servisem. Firma navíc neudělala nákupem firmy Nextel, do kterého investovala 35 miliard dolarů, zrovna výnosný obchod. Nextel není pravý mobilní poskytovatel, ale v podstatě systém dvousměrného rádia, takže spojit oba systémy se nikdy nepodařilo. Další finanční černou dírou bylo opakovaně inzerované zahájení sítě využívající technologii WiMax, kterou Sprint slibuje již několik let. Do této sítě Sprint investoval nejméně 5 miliard dolarů.
Otázkou je, jak by v případě převzetí Sprintu nová společnost zvládla firmu, která by v podstatě využívala čtyři vzájemně nekompatibilní technologie, které navíc využívají i jiné mobilní telefony.
A potřetí to bylo ve chvíli, kdy Sprint přiznal, že uvažuje o tom, že divizi Nextel prodá. Důvodů má celou řadu, od větší lukrativnosti ve chvíli, kdy se zbaví divize s naprosto nekompatibilní technologií, až po skutečnost, že i když samotnému Sprintu odcházejí zákazníci, v divizi Nextelu ubývá každý měsíc kolem miliónu zákazníků. Otázkou bude, kdo by mohl o Nextel mít zájem. Jiný poskytovatel těžko, jedinou možností mohou být skupiny zabývající si bezpečností při nějakých katastrofách. Technologie, která v podstatě využívá dvousměrné vysílačky, bude v případě přírodní katastrofy mnohem odolnější nežli klasická mobilní síť.
20. 5. 2008
Autor: Václav Větvička
Elon Musk oznámil, že chce díky satelitnímu internetu od Starlink nabídnout bezplatné tísňové volání přes satelit na...
Rychlosti internetu v září opět kolísaly. Podívejte se, u kterého providera jsme naměřili nejnižší hodnoty a která...
V srpnu rychlost Wi-Fi internetu opět klesla. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme naměřili...
Fotbaloví fanoušci se mají na co těšit. Startuje Liga mistrů UEFA, Evropská liga a Evropská konferenční liga a...
Operátoři O2, T-Mobile a Vodafone podpoří své zákazníky v této nelehké situaci. Nabízí své služby zdarma, aby mohli...
Prohlížeč Google Chrom nabídne uživatelům nové funkce založené na umělé inteligenci, které výrazně usnadní...