Úvod > Články > Intel a WiMax

Intel a WiMax

O tom, že Intel dlouhodobě sází na technologii WiMax, se dobře ví. Nicméně porovnání několika prohlášení Intelu z roku 2007 a z letošního roku naznačují, že se Intel začíná v této oblasti poněkud ošívat.

Z loňského zasedání Intel Developer Forum jasně vyplynulo, že jakmile je něco malého a mobilního, Intel touží do toho vyvinout a prodávat čip. Navíc Intel sázel  na mobilní platformu Montevina, kterou sliboval přestavit v polovině letošního roku. Většina výrobců laptopů, od Lenova přes Acer až po Panasonic, již slíbila podporu. Navíc všechny tyto laptopy by měly být vybaveny modulem Echo Peak, což je integrovaný modul Wi-Fi/WiMax.

K tomu samozřejmě Intel potřeboval standard IEEE 802.16e, což není nic jiného nežli mobilní WiMax, o němž již několik let slyšíme, že je právě za rohem. K tomu nutno připočítat iniciativu firem Sprinta Nextel a Clearwire, kterou Intel těžce finančně podporuje. CEO Intelu Paul Otellini proto optimisticky prohlašoval, že v roce 2008 bude k WiMaxu připojeno 150 miliónů lidí, v roce 2010 již 750 miliónů a v roce 2012 pak plných 1,3 miliardy.

Necelý rok potom, co Intel mluvil o technologii WiMax jako o tutovce, začíná být od této firmy slyšet jiná písnička. Místo optimistických a prakticky ničím nepodložených tvrzení můžeme slyšet filozofické úvahy. Z finančního pohledu Intel pumpuje do WiMaxu další a další peníze, minulý měsíc dostala firma Clearwire další miliardu dolarů. Na druhé straně ale alternativy jako je Long Term Evolution získávají na popularitě u řady firem (jmenujme třeba Verizon Wireless a AT&T) a najednou začíná Intel o WiMaxu mluvit jako o jedné z možných alternativ.

Jeden z šéfů Intelu Justin Rattner se ve středu vyslovil, že „nemusí existovat jediné řešení daného problému, koneckonců zákazníka také nezajímá, jestli se mu do počítače dostane signál přes kabel nebo DSL“. Podobně neutrální prohlášení zaznělo i z úst šéfa marketingu a prodeje Seana Maloneye. Ten zase prohlásil, že „WiMax by měl být harmonizován s technologií LTE, neboť jinak dojde ke zmatení zákazníků“.

Podobné výroky rozhodně neznějí jako nějaké volání do boje. Pravdou je, že Intel prodá čipy ať zvítězí jakákoliv mobilní technologie. Na WiMaxu by ale Intel vydělal mnohem víc, protože do vývoje a prosazování vrazila firma tolik miliard dolarů, že má proti všem ostatním neuvěřitelný náskok. Ostatně to bylo také jedním z hlavních důvodů za platformou Montevina.

31. 7. 2008

Autor: Václav Větvička

Témata

připojení k internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v srpnu 2023

V srpnu rychlosti Wi-Fi nadále rostly. V kterém kraji se surfovalo nejrychleji? A jaké hodnoty jsme naměřili u...

 

O2 představilo Internet PRO – internet, který chrání živnostníky a malé firmy

Operátor O2 jako první přišel s nabídkou pevného internetu pro živnostníky a malé firmy, který je ochrání před...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v srpnu 2023

V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...

Nejčtenější články

Velké srovnání studentských tarifů

 

Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v srpnu 2023

 

V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...

Co je to hotspot a jak ho používat?

 

Hotspot je funkce na telefonu nebo samostatné zařízení, pomocí kterého se můžete připojit k mobilnímu internetu. Jak...