Microsoft na konferenci PDC veřejně představil připravované Windows 7. Podívejte se s námi na novinky, které systém přináší. Po dlouhých letech bylo docela zásadně změněno grafické rozhraní Windows a Microsoft připravil i překvapivé změny v jádru systému. Sedmičky jsou na dobré cestě stát se opravdu povedeným systémem.
Společnost Microsoft minulý týden na konferenci PDC (Professional Developers Conference) představila svůj nový operační systém ― Windows 7. Nástupce Windows Vista se sice nachází ještě ve stavu pre-beta, čili ve vývojovém sestavení, ale i přesto je patrná řada změn, vylepšení, optimalizací výkonu a zjednodušení práce se systémem.
O současných Windows Vista se toho napsala už spousta ― a bezesporu negativní reakce stále převažují nad pozitivními ohlasy. Razantní změny, které Visty přinesly, způsobily uživatelům horké chvilky ― Microsoft se ale poučil a Windows 7 přetvořil v opravdu dokonalejší a srozumitelnější systém, než jsou Visty.
Microsoft uznal, že mnoho z výtek, které se snesly na adresu Vist, byly oprávněné. Sám teď hlásá: odstraňte vše, co vám ve Windows Vista vadilo, a zároveň přidejte i něco, co jste si dříve přáli. A čekají na vás i překvapení. Takové jsou Windows 7.
O tom, jaké bude jádro nových Windows, se toho napsalo už hodně. Uživatelé se nejprve děsili představy, že je zase potkají tytéž problémy, jakým museli čelit při přechodu z Windows 2000/XP na Windows Vista. Microsoft ale právě kvůli těmto těžkostem přehodnotil plány: Sedmičky nemají sedmé jádro, ale ve verzi 6.1. Tím, že bude vycházet z jádra Windows Vista (v 6.0), budou splněny následující podmínky, které si žádali uživatelé:
Musíme zmínit i následující: Windows 7 obsahují MinWin, čili ono minimalistické „jádro“ Windows, o kterém se před časem vedly sáhodlouhé debaty a prakticky nikdo neměl jasno v tom, o čem je vlastně řeč.
O MinWin se prvně hovořilo v souvislosti s naprosto novým jádrem, které Microsoft měl vyvíjet pro budoucí generace svých operačních systémů. MinWin se měl stát srdcem nejen desktopových nástupců dnešních Windows, ale i systémů pro servery a embedded zařízení. Poté vyšlo najevo, že MinWin je cosi jako minimalistický operační systém se základy Windows a přidanými vrstvami, např. s podporou sítí. MinWin není synonymem jádra Windows; obsahuje sice některá rozhraní jádra, ale ne všechny.
Když Microsoft pracoval na Windows Server Core, ořezaných Windows pro servery bez grafického rozhraní (pracujících v textovém režimu) a bez různých jinak dostupných aplikací, musel čelit spoustě problémů se závislostmi ― a vývojáři postupně zjišťovali, že finální Server Core není čistým "extraktem" Windows. Všimli si, že "ořezané" Windows často volaly součásti systému, které už neexistovaly, což vedlo k problémům. Postupným "odlupováním" nepotřebných a překážejících součástí, přeskupením API (aplikačního rozhraní) a vyladěním prostředí vzniklo to, po čem toužili: samostatné bootovatelné minimalistické Windows s vyřešenými konflikty závislostí a přeskupeným API. Jinými slovy MinWin. A MinWin bylo teď zabudováno i do kódů Windows 7. Jak už vysvětlil i Mark Russinovich ze společnosti Microsoft, lidé si MinWin pletou s jádrem (kernelem) Windows proto, že pojem „jádro“ se často používá ve špatném smyslu ― MinWin není kernel, ale slitina výkonné části jádra NT (Executive NT) s dalšími komponentami.
Microsoft v nových Windows rovněž zvyšuje podpory více procesorů. Zatímco současné Windows jsou s to pracovat až se 64 procesory, Windows 7 tento počet rozšiřují až na 256 procesorů (nejedná se o minimální konfiguraci pro instalaci Windows 7 ;)).
Dost bylo však slov o tom, co se skrývá pod kapotou Windows 7. Podstatné je, že jádro je vypilované a přitom se zachovává kompatibilita s hardwarem a softwarem fungujícím pod Windows Vista. Uživatelé ale hlavně zajímá to, jak se jim v systému bude pracovat. Microsoft vyslyšel přání svých zákazníků a grafické rozhraní Windows (GUI) upravil tak, aby práce s Windows byla o něco intuitivnější a jednodušší.
Přehled některých změn v vzezření Windows si vyjmenujeme níže společně s dalšími rysy tohoto operačního systému.
Středisko pro obnovu systému; systém se dá snadno obnovit buď z vytvořené zálohy na předem vybraném oddílu pevného disku, nebo z instalačního DVD.
Když Microsoft ve Windows 95 zavedl panel nástrojů (Hlavní panel/systémový panel) s nabídkou START, šlo bezesporu o revoluci v grafickém rozhraní Windows. Uživatelé rázem měli snadný přístup k nainstalovaným programům, nastavení systémů i již spuštěným aplikacím. Od té doby ale příliš změn, alespoň ne nikterak zásadních, nedoznal. Změny nastaly nyní.
Na závěr je ještě potřeba zmínit jednu věc, která se sice v poslední době stále omílá, ale jíž lidé příliš nevěřili. Windows 7 budou totiž podstatně méně náročné na hardware a budou jej využívat efektivněji než Windows Vista. Jako důkaz o nižších nárocích nového systému poslouží i informace, že někteří výrobci netbooků (čili oněch malých a málo výkonných notebooků) oznámili, že po budou prodávat své přístroje právě s Windows 7.
Microsoft ohledně vydání hotové verze Sedmiček nic nového neprozradil. Pořád se tak předpokládá, že do prodeje přijdou mezi koncem roku 2009 a první půlkou roku 2010 (mimochodem, všimněte si data na systémovém panelu). Nejsou známy ani ceny jednotlivých edice Windows 7 a vlastně ani to, kolik různých edic Microsoft vytvoří. Spekuluje se ale, že se nebude opakovat situace s rozdrobenými Windows Vista a uživatelé budou mít podstatně snazší výběr při nákupu nového systému.
5. 11. 2008
Autor: Oldřich Klimánek
Vydavatelství Mafra rozšířilo své portfolio o společnost AdInternet. Česká firma se specializuje na prodej realit...
Dvaapadesátiletý Stephen Elop opustil pozici výkonného viceprezidenta Devices & Services ve společnosti Microsoft...
Kyberloupeže a útoky na účty klientů bank v České republice během posledního roku rapidně stouply. Banky posilují...
Rychlosti internetu v září opět kolísaly. Podívejte se, u kterého providera jsme naměřili nejnižší hodnoty a která...
Webová služba NordPass zveřejnila seznam nejrozšířenějších hesel v České republice. Podívejte se, kterým heslům se...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...