Úvod > Články > Koupit mini-notebook (netbook) - ano nebo ne

Koupit mini-notebook (netbook) - ano nebo ne

Jako velká část mužů, tak i já mám ten zlozvyk. Nemůžu stále jen pracovat bez toho, aniž bych si občas neudělal radost zakoupením nějaké elektronické hračky. Aktuálně mě hodně zaujaly stále populárnější mini-notebooky.

Dříve mě na mini-noteboocích odrazoval až moc malý displej a nedostatečná velikost pevného disku - to se ale změnilo. V poslední době se rozšířila nabídka mini-notebooků o přístroje s displejem 10 palců a už se běžně dodávají tyto malé přenosné počítače s pevným diskem 120 GB a více.

Rád používám při řešení různých situací v pracovním i soukromém životě metodu kladů a záporů - jednoduše si vypíšu na list papírů informace, které by měly nějakým způsobem ovlivňovat mé rozhodnutí. Konkrétně v případě nákupu mini-notebooku můj seznam vypadá takto:

Pozitiva:

- malé rozměry: s počítačem občas cestuji a je určitě výhodné, když mě na cestách notebook zatěžuje minimálně
- nízká váha: průměrně kolem 1,2 kilogramu (běžné notebooky váží 3 kg a více)
- dlouhá výdrž baterie: často je u mini-notebooků uváděna kapacita baterie 5-10 hodin (běžné notebooky vydrží cca 2-3 hodiny)

Negativa:

- unavené oči: menší displej více zatěžuje oči
- pravděpodobně se hůře píše na menší klávesnici: píšu všemi 10-ti prsty, a tak by mě malá klávesnice mohla brzdit (rád pracuji co nejefektivněji a v tomto nerad dělám kompromisy)
- nechci Windows XP: mini-notebooky mají ve většině případů v nabídce jen variantu s Windows XP, já už si ale zvykl na Windows Vista a jsem s nimi spokojený
- ztráta času instalováním všech programů: přizpůsobit nový počítač podle mých představ zabere spoustu času a práce (a já říkám, že čas je to nejcennější, co máme)
- nový batoh: musel bych si kupovat nový batoh, který by se hodil k novému ntb :)

Rozhodně preferuji notebooky před stolními počítači. Vyhovuje mi možnost vzít si práci kamkoliv sebou. U notebooku mám vždy bezdrátovou myš a v případě dlouhodobější práce připojuji externí klávesnici. Trávím u počítače spoustu času a vzhledem k tomu, že většinou by se moje práce dala popsat jako kancelářská (s výjimkou občasného stříhání videa nebo úpravy fotek), tak nepotřebuji nějaký extra výkonný počítač. V podstatě mi vyhovuje téměř každý kvalitně zpracovaný průměrný notebook.

Je to těžké rozhodnutí. Mini-notebooky jsou hodně nový segment, který se teprve začíná významněji profilovat - například 10palcový displej, který by mi pravděpodobně nejvíc vyhovoval, se hromadněji vyrábí pouze posledních pár měsíců.

Neustále přicházejí nové modely a další výrobci připravují notebooky pro tuto kategorii - jedním z relativně nových výrobců mini-notebooků je mnou oblíbený americký Dell. Nejspíš ještě počkám, třeba po Vánocích by mohly být ceny příznivější.

18. 12. 2008

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mafra posiluje své postavení na realitním trhu

Vydavatelství Mafra rozšířilo své portfolio o společnost AdInternet. Česká firma se specializuje na prodej realit...

 

Elop končí v Microsoftu, co s ním bude teď?

Dvaapadesátiletý Stephen Elop opustil pozici výkonného viceprezidenta Devices & Services ve společnosti Microsoft...

 

Hlídejte si své účty před kyberútoky

Kyberloupeže a útoky na účty klientů bank v České republice během posledního roku rapidně stouply. Banky posilují...

Nejčtenější články

Velké srovnání tarifů českých operátorů

 

Operátoři O2, T-Mobile i Vodafone představili v posledních týdnech nové tarify. Který z nich se ale vyplatí nejvíce...

Startuje Nova Lady: Jaké pořady nabídne a jak ji naladit?

 

Tento týden spustil vysílání nový program Nova Lady určený hlavně ženskému publiku. Jaké tituly zařadí, kde ji...

Kolik v Česku zaplatíte za satelitní internet Starlink?

 

Starlink Elona Muska míří do Česka. Před několika týdny nahlásila společnost SpaceX zahájení činnosti ČTÚ a nyní...