Úvod > Články > Telefónica O2 blokuje internet - přistoupila na filtrování webu

Telefónica O2 blokuje internet - přistoupila na filtrování webu

A další novinky uplynulých dní: Telefon Palm Pre špicluje uživatele - Internet Explorer 6 bude podporován až do roku 2014 - a více..

Společnost Telefónica O2 Czech Republic potvrdila, že začala filtrovat webové stránky. Jejím klientům byl odepřen přístup k určitým webovým stránkám s nelegálním obsahem. Mezi prvními na to upozornil server Lupa.cz. Operátor poté nasazení filtrů potvrdil i dalším médií.

V minulém týdnu si řada klientů našeho největšího poskytovatele internetového připojení stěžovala na nedostupnost různých webových stránek. Telefónica později řekla, že opravdu nasadila filtry organizace Internet Watch Foundation – té je vyčítáno, že stránky blokuje na základě vlastního úsudku a nikoli z rozhodnutí soudů. "V žádném případě nechce omezovat svobodné prostředí internetu, na rozdíl od jiných operátorů nijak neomezujeme tzv. 'nevhodný' obsah. Nicméně výjimkou jsou stránky, které šíří obsah, kde jsou sexuálně zneužívané děti," řekl pro Lupa.cz tiskový mluvčí Telefónicy O2 Martin Žabka.

Ten dále oznámil, že kromě seznamu stránek od Internet Watch Foundation operátor pracuje na vlastním seznamu ilegálních webů ve spolupráci s Policí ČR a Saferinternet.

Žabka vyloučil, že Telefónica O2 záměrně blokovala domény filehostingových serverů jako hotfile.com. Že se klientům při návštěvě tohoto serveru zobrazovalo oznámení o odepření přístupu, bylo jen technickým problémem. "Od 13. srpna došlo v rámci pilotního provozu k implementaci blacklistů do systému. Z toho důvodu mohlo dojít k dočasnému výpadku celých domén. V současné době je již vše v pořádku. Omlouváme se všem uživatelům, kterých se toto omezení dotklo a prosíme je o pochopení, protože pomáhají dobré věci."

Mobilní volání je v Česku jedno z nejdražších

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uveřejnila na svých webových stránkách materiály týkající se cen mobilního telefonování v jednotlivých členských státech. Podle uveřejněných dat patří Česko k jedněm z nejdražších krajin.

Jak uvádí zpráva OECD, průměrný český zákazník za loňský rok za mobilní služby měsíčně zaplatil 40 dolarů (zhruba 720 Kč při současném kursu), což jej řadí na čtvrtou příčku mezi nejdražší země. Nejvíce zaplatili uživatelé ze Spojených států, kteří měsíčně v průměru za mobilní služby dají 53 dolary (960 Kč). Naopak nejlevnější mobilní služby jsou v Nizozemsku a Finsku, kde spotřebitelé za volání a odesílání SMS zaplatili v průměru 11 dolarů měsíčně (200 Kč).

Uvedená čísla přitom platí pro průměrné používání mobilního telefonu, jež sestává z 780 uskutečněných volání ročně a odeslání 600 textových zpráv a 8 MMS. Ještě hůř na tom je Česko v případě častého i podprůměrného používání mobilu.

Méně časté používání mobilu odpovídá situaci, kdy zákazník během roku uskuteční 360 volání a odešle 396 SMS a 8 MMS. Tam je Česká republika dokonce třetí nejdražší zemí s 244 dolary za rok, měsíčně tedy Čech zaplatí 20 dolarů (360 Kč).

Česká republika je třetí nejdražší krajinou v OECD i ve statistikách nadměrného používání mobilního telefonu. Za ročně uskutečněných 1680 hovorů, 660 odeslaných SMS a 12 MMS se u nás zaplatil 851 dolar, tj. měsíčně asi 71 dolar, v přepočtu skoro 1300 Kč. Na druhou stranu za stejné služby  zákazníci nejméně zaplatí v Dánsku a Nizozemsku, takřka shodně 12 dolarů, tedy zhruba 270 Kč, což je skoro 5krát méně než u nás.

Webové Office od Microsoftu nebudou podporovat Chrome ani Operu

Společnost Microsoft oznámila, že připravovaná webová kancelář nebude podporovat některé webové prohlížeče. Oficiální podpory se dočkají Internet Explorer verze 7 a 8, Firefox 3.5 na Windows, Linuxu a Mac OS X a Safari 4 na platformě Mac OS X. MS Office Web Apps, webová verze balíku aplikací MS Word, PowerPoint, Excel a OneNote tak nemusí fungovat v prohlížečích Opera a Google Chrome.

Důvodem je nízký podíl obou prohlížečů na trhu – Microsoftu se nevyplatí aplikace pro minoritní programy optimalizovat. Podle Microsoftu si uživatelé běh webové kanceláře pod Chrome i Operou mohou vyzkoušet a poslat vývojářům své zkušenosti. "Jestliže chcete použít jiný prohlížeč, můžete to zkusit. I když nemůžeme oficiálně podporovat všechny prohlížeče, nebudeme je blokovat," stojí na blogu Office Web Apps.

Zástupci Opery se nechali slyšet, že by rádi s Microsoftem spolupracovali na tom, aby webová kancelář fungovala v jejich prohlížeči hladce. Google na oznámení nijak nereagoval.

Microsoft nechce odstavit Internet Explorer 6 na druhou kolej

Světem internetu se nese stále sílící kritika na Internet Explorer 6. Vývojářům vadí, že kvůli jeho velkému podílu na trhu stále musejí své aplikace speciálně uzpůsobovat tak, aby v něm obstojně fungovaly, což brzdí vývoj v oblasti webu a kromě technických problémů s sebou nese i vyšší náklady na tvorbu aplikací. Dokonce vznikly i různé kampaně a petice za ukončení podpory 8 let starého prohlížeče, jenomže Microsoft jej chce držet při životě i nadále.

Microsoft řekl, že povýšení verze ze staré "6tky" na 7. nebo 8. generaci programu je plně v rukou uživatelů. On sám s tím nemůže dělat nic. Redmondská firma stále trvá na tom, že ho bude podporovat do roku 2014, jak slíbila kdysi. 8. dubna 2014 totiž končí i podpora Windows XP.

V Česku tento starý prohlížeč stále používá asi 12 % uživatelů, což je srovnatelné s podílem nejnovější verze: Internet Explorer 8 k prohlížení webu používá asi 15 % lidí.

Palm Pre hlásí výrobci polohu uživatelů i různé statistiky

Smartphony firmy Palm "špehují" své uživatele. Jak na svém blogu uvádí Joey Hess, Pre podle jeho zjištění pravidelně firmě Palm hlásí, kde se uživatel telefonu nachází a které aplikace používá a jak často. Společně s tím na centrálu zasílá i údaje o chybách programů a také seznam všech nainstalovaných aplikací.

Největším problémem pro uživatele bude pravděpodobně pravidelné hlášení jejich polohy. A jak Hess upozorňuje, podmínky používání Palmu vlastně umožňují takové informace uchovávat.

Detaily toho, co a jak se odesílá, jsou dostupné na zmíněném blogu: http://kitenet.net/~joey/blog/entry/Palm_Pre_privacy/

17. 8. 2009

Autor: Oldřich Klimánek

Témata

připojení k internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v květnu 2024

Jaké rychlosti Wi-Fi jsme naměřili v květnu 2024? Porovnejte svůj kraj se zbytkem republiky a podívejte se, jak si...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v květnu 2024

Rychlosti internetu v květnu u většiny technologií rostly. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a který typ...

 

CETIN v srpnu spustí symetrický optický tarif s rychlostí 1 Gb/s

CETIN v srpnu spustí hned dvě novinky – navýší rychlosti odesílání u optického tarifu 1 Gb/s a u nejvyššího VDSL...

Nejčtenější články

Finále Ligy mistrů můžete sledovat v sobotu na Nova Sport 3

 

Liga mistrů UEFA se blíží do finále. O slavný pohár se v sobotu 1. června utká Borussia Dortmund a Real Madrid...

O2 uvedlo na trh vlastní lokalizační čip O2 tag

 

O2 uvedlo na trh vlastní lokalizační čip s název O2 tag. Členové ekosystému Unity si ho mohou pořídit za pouhých 199 Kč.

MAGENTA TV rozšířila programovou nabídku o Nova Sport 5 a Nova Sport 6

 

T-Mobile zařadil do nabídky MAGENTA TV stanice Nova Sport 5 a Nova Sport 6. Naladíte je už od dnešního dne v rámci...