Pokud se vyplní předpověď Erica Gilera, CEO firmy WiTricity (www.witricity.com), tak by drobné periférie, jako jsou třeba laptopy, mohly zahodit šňůru již během příštího roku.
Samotná firma je spinoff výzkumné skupiny z prestižní univerzity Massachusetts Institute of Technology, připravuje praktický výstup své technologie, která zatím dokáže bezdrátově rozsvítit žárovku umístěnou zhruba metr od zásuvky.Jiná technologie zvládne poslat větší množství energie, ale zase na velmi krátkou vzdálenost, což je v praxi využitelné tak akorát u přístrojů se synchronizační či nabíjecí kolébkou, tam by šlo přístroj šoupnout, aniž by se plošky musely dotýkat. Navíc každý přístroj vyžaduje vlastní nabíječku, což zákazníky nijak neláká, jak ostatně konzorcium Wireless Power Consortium, vzniklé v roce 2008, velmi rychle zjistilo.
Podle Menna Trefferse, který tomuto konzorciu šéfuje, by se to v dohledné budoucnosti mělo změnit a pro všechny přístroje by existovala jediná nabíjecí podložka, která by zvládla nabít to, co na ni položíme. Otázkou zůstává, jestli to bude komerčně zajímavé. Zatímco bezdrátová nabíječka pro jeden přístroj bude stát kolem 10 dolarů, o ceně podložky pro všechno se Treffers raději odmítá bavit.
Technologie prosazovaná společností WiTricity by měla spojit obě zmíněné možnosti – přenášet větší množství energie na větší vzdálenost. Tato technologie je nazývaná „magnetically coupled resonance“. V podstatě se jedná o vyslání magnetického pole o specifické frekvenci, kterou přijímač (ať už televize či žárovka) zachytí a zase převedou zpátky na elektickou energii. Trochu to připomíná operní pěvkyni, která razantním hlasem o přesné tónině rozbije skleničku na druhé straně místnosti.
Někteří kritici mluví o potenciálně nebezpečném magnetickém záření, Treffers se dušuje, že vzniklé magnetické pole není silnější nežli magnetické pole Země. Celá myšlenka pochází z hlavy fyzika Marina Soljačiče, který se sedmi dalšími kolegy společnost WiTricity založil. Pokud se všechno povede, nová technologie se uplatní i v jiných odvětvích, nežli je „pouhé“ napájení notebooků či mobilních telefonů. Stále větší popularita aut s elektrickým pohonem naráží (mimo jiné) také na nepraktičnost nabíjení autobaterií. Garáže s bezdrátovým přenosem elektrického proudu mohou být elegantním řešením.
20. 10. 2009
Autor: Václav Větvička
Sociální platforma X by se mohla dostat na začátku roku 2024 do zisku, uvedla ve generální ředitelka Linda...
Streamovací služba Disney+ oznámila uživatelům, že na podzim začne po vzoru Netflixu omezovat sdílení hesel.
Osoby s nízkými příjmy mohou využívat slevu 200 Kč na mobilní tarif, internet nebo balíček služeb. Nově je proces...
Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...
Hotspot je funkce na telefonu nebo samostatné zařízení, pomocí kterého se můžete připojit k mobilnímu internetu. Jak...
V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...