Úvod > Články > URL bude možné zadávat i v arabštině a čínštině

URL bude možné zadávat i v arabštině a čínštině

Od příštího roku čeká internet docela slušný otřes, jaký zde dlouho nebyl. Zatímco doposud šlo zadávat URL adresy jen latinkou, nyní budou domény možné i v nelatinských tvarech – arabštině, čínštině a dalších asijských písmech.

Internet na celém světě používá 1,6 miliardy uživatelů. Celá polovina z nich však používá jazyky, jež v písemném projevu nemají s latinkou, používanou v Evropě a anglosaských zemích, nic společného.

V průběhu října by měl být projekt, navrhovaný již roku 2008, konečně definitivně schválen, a to na setkání Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) v jihokorejském Soulu.

Podle prezidenta ICANN, Roda Beckstroma, by mohly být první podobné adresy spuštěny v polovině roku 2010. ICANN přitom na projektu spolupracuje s americkou vládou, a současně nachystalo velké hlasování na internetu pro všechny uživatele.

Samozřejmě jsou s tím spojené technické obtíže, které se už od roku 2008 pokoušejí vyřešit, avšak 16. listopadu by mělo být řešení hotové a spuštěné pro první testování. Bylo např. potřeba vytvořit zcela nový překladatelský systém a změny budou zaneseny do Domain Name System, kde doménové jméno bude podobně jako v telefonním seznamu převedeno do IP adresy, které bude počítač druhé strany rozumět. Nelatinská písma budou systémem rozpoznána a přeložena.

V některých zemích, např. Číně nebo Thajsku, už podobné systémy, díky nimž šlo zadat URL adresu ve vlastním jazyce, zkoušeli. Nefungovaly však na všech počítačích a neměly samozřejmě mezinárodní schválení.

Jak to ovlivní celou internetovou světovou komunitu, je nyní těžké posoudit, zvláště z důvodu vysoké migrace podobných uživatelů. V Anglii jsou velké skupiny muslimských obyvatel (nejčastějším jménem v Anglii pro nově narozené kluky bylo Muhammad), po celé Evropě, i u nás, čínské a vietnamské komunity.

Je otázkou, jak by se pak rozvíjel národní internet, když by tyto skupinky v rámci „svých“ států na „svých“ doménách rozjely podobné nelatinské stránky a URL. Takže byste na doméně .cz našli hodně podobných cizokrajných stránek a Google by „v češtině“ (podle domény) mohl vybrat právě je.

Také je otázkou, nakolik bude překladač adres spolehlivě fungovat. Avšak největší otázkou zůstává, jak se latinkou píšící člověk dostane na arabské nebo čínské stránky, pokud nebude znát arabské ani čínské písmo. Jistě, dá se oponovat, co by tam dělal, ale mnohé zpravodajské servery používají vedle novinek ve svých jazycích i anglické mutace zpráv. Pokud však odkaz na jejich stránky bude v arabštině, nemusí být jednoduše dohledatelné.

Ale jak to tak bývá, skutečnost ukáže až samotná praxe.

29. 10. 2009

Autor: Jan Lipšanský

Témata

připojení k internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Evropský datový provoz se do roku 2028 ztrojnásobí

Evropský datový provoz se do roku 2028 ztrojnásobí. Důvodem je zavádění 5G a přechod na 4G, což podpoří i další...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v červnu 2024

V červnu rychlost Wi-Fi internetu opět rostla. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme...

 

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...