Alespoň pokud se některé států východního bloku týká (my k nim, bohužel, nepatříme). Maďarsku a zejména Polsku se podařil husarský kousek: výrazně posunout zemi směrem k informační společnosti díky rychlému nástupu širokopásmového připojení k Internetu v posledních měsících.
Podle analytiků IDC (právě zveřejněné zprávy Central and Eastern Europe Broadband Access Services 2004–2008 Forecast) se počet širokopásmových přípojek v jedenácti zemích střední a východní Evropy za rok 2003 zdvojnásobil. Pro letošek IDC předpokládá ještě strmější růst, takže pravděpodobně v nám nejbližším regionu bude koncem roku 2004 připojeno kolem 1,6 miliónů uživatelů, nejčastěji prostřednictvím DSL.
Penetrace širokopásmových přípojek je nejvyšší v nejmenších regionech, Slovinsku a Estonsku, kde je srovnatelná se situací v západní Evropě. Ve všech zemích ale brání plnému rozvoji vysoká cena rychlých přípojek, které jsou tak mnohdy nedostupné právě z ekonomického hlediska (pokud jsou dostupné technicky).
Polsko a Maďarsko jsou na čele středoevropských zemí z hlediska širokopásmových přípojek, protože z celého regionu je v nich 69% přípojek DSL a 55% kabelových přípojek.
Podle nově zveřejněných statistik za první čtvrtletí společnosti Point Topic, která se zabývá sledováním vývoje širokopásmového připojení k Internetu a zejména rozvoje DSL ve světě, se právě Polsko dostalo do první desítky zemí s nejvyšším procentním nárůstem počtu rychlých přípojek za první kvartál, a to o necelých 20%.
Podle Point Topic bylo ve světě koncem března celkem 111, 7 miliónů širokopásmových přípojek, což znamená přírůstek o 12,3 miliónů za pouhé tři měsíce od konce loňského roku. V absolutních počtech přípojek stále vede USA (s 27,4 milióny přípojek), ale Čína už se – podle očekávání – s více než 15 milióny přípojek dostala na druhé místo před Japonsko. Z dalších zemí jen Korea má víc jak 10 miliónů přípojek, ostatní země (Německo, Kanada, Francie) ještě nedosahují ani 5 miliónů.
Nové „širokopásmové“ země světa učinily obrovský pokrok a zrychlily nasazování širokopásmových přípojek: Malajsie o 52%, Čína o 24% podobně jako Peru. Francie, Itálie, Dánsko, Norsko a Velká Británie také připojily téměř pětinu dalších uživatelů.
DSL si celosvětově udržuje náskok s 66% a nasazují se rychleji než kabelové přípojky, kterých je zhruba třetina. DSL přípojky teď tvoří nejrychleji rostoucí bázi rychlých přípojek, a to i v zemích historicky využívajících především kabelové sítě, jako USA.
Alternativní širokopásmové přístupové technologie, jako optické přípojky, satelitní a pevné bezdrátové přípojky úspěšně nastupují, i když v absolutních počtech jsou daleko za DSL a kabelovkami. Ve střední a východní Evropě je z alternativních technologií nejpopulárnější pevný bezdrátový přístup.
5. 7. 2004
Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA
Společnosti Telly a Nordic Telecom uzavřely strategické partnerství. Vzájemně budou nabízet některé své služby.
O2 zařadilo do nabídky novou tarifní řadu NEO+, se kterou si můžete zdarma aktivovat neomezená 5G data na 24 hodin...
Portugalská rada pro kybernetickou bezpečnost vydala usnesení, které by mohlo omezit využívání čínského vybavení v...
Společnost Netflix rozšířila nová pravidla pro sdílení hesel do dalších více než 100 zemí. Za využívání účtu mimo...
T-Mobile představil limitovanou předplacenku se 100 GB dat, za kterou zaplatíte jen 300 Kč měsíčně. A každé 12...
CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...