Hladina zájmu sice momentálně nedosahuje nadšení, které propuklo ve chvíli, kdy Intel ohlásil dostupnost svého čipu pro technologii WiMax, nicméně stále ještě výrazně převyšuje vlažný zájem, který o tuto technologii byl začátkem tohoto roku.
Existují dva důvody nového zvýšení zájmu – jeden pochází z prohlášení společnosti Apple o tom, že firma uvažuje o přechodu na čipy od Intelu právě kvůli existenci čipu WiMax. Druhý důvod lze nalézt na nedávném veletrhu Supercomm 2005, ze kterého vzešlo prohlášení, že „WiMax, donedávna pronásledovaný problémy s malou kompatibilitou, opět získal podporu velkých firem“.
Značný zájem projevily zejména firmy AT&T a Bell South, které jej chtějí využít zejména při rozšiřování svých sítí do oblastí, kde buď terén, nebo malý počet zákazníků neumožňuje využití běžných telefonních linek.
WiMax má teoretický maximální dosah 30 mil a stejně teoretickou maximální rychlost přenosu 75 Mb/s, ale zatím se valného rozšíření nedočkal. Intel začal v dubnu nabízet svůj čip PRO-Wireless 5116, který by se měl v počítačích objevit někdy počátkem roku 2007. Bell South plánuje zahájit provoz na většině území státu Georgia a využít k testování především univerzitní koleje. AT&T zase slibuje, že co nejdříve zveřejní dvě města, kde hodlá zahájit testování. To by mělo zahrnovat i nejnovější službu této technologie, tzv. voice-over-WiMax.
Podobné plány má také Sprint, který je ovšem z amerických mobilních providerů nejmenší a pro nevalnou kvalitu svých technických služeb a značné problémy s kvalitou signálu trpí stálým odchodem zákazníků, takže je nejisté, jestli potápějící se firma najde na WiMax peníze. Do volného sdružení WiMax Forum se mezitím přihlásili téměř všichni provideři z Koreje, takže je jasný i zájem z Asie.
Konečně se začínají objevovat i modemy a další hardware. Některé z přístrojů používají tzv. system-on-a-chip vyvinutý firmou Fujitsu. Do nové technologie se po hlavě vrhnul i Nortel Networks, který ohlásil společný vývoj mobilních WiMax periférií se společností LG.
Zájem veřejnosti zatím celkem oprávněně brzdí vysoké ceny, např. modemy řady PacketMax firmy Aperto stojí mezi 400 a 600 dolary. Zákazníky zatím málo utěšuje skutečnost, že první modemy pro WiMax stály ještě nedávno kolem 2 000 dolarů, takže ceny očividně prudce klesají. Jakmile se po čipu od Intelu objeví i čip od Fujitsu, výrobci periférií budou i nadále zlevňovat, neboť ušetří náklady za vývoj vlastních čipů. Ostatně podobné cenové relace nejsou v bezdrátových technologiích nic nového – když se objevily první Wi-Fi karty pro počítače, stály také kolem tisíce dolarů. Dnes je běžně kupujeme za cenu pod 40 dolarů.
23. 6. 2005
Autor: Václav Větvička
V srpnu rychlosti Wi-Fi nadále rostly. V kterém kraji se surfovalo nejrychleji? A jaké hodnoty jsme naměřili u...
Operátor O2 jako první přišel s nabídkou pevného internetu pro živnostníky a malé firmy, který je ochrání před...
V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...
Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...
V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...
Hotspot je funkce na telefonu nebo samostatné zařízení, pomocí kterého se můžete připojit k mobilnímu internetu. Jak...