Úvod > Články > Nejpomalejší ADSL je 2x rychlejší než dial-up

Nejpomalejší ADSL je 2x rychlejší než dial-up

Nové verze ADSL v síti Českého Telecomu s rychlostmi 128 kb/s a 2048 kb/s našly u zákazníků ohlas. Nejpomalejší ADSL dosahuje dostatečných rychlostí pro méně náročné zákazníky, kteří mají často zkušenosti pouze s dial-up připojením. Naopak náročnější uživatelé očekávali od nových dvoumegabitových přípojek patrně více.

Podle počtu měření rychlostí internetu na DSL.cz může Český Telecom svůj zhruba 75% tržní podíl na trhu s ADSL dále rozšířit. Důvodem je nárůst počtu nejpomalejších ADSL přípojek, který se nejvíce projevil u dominantního operátora. Na tom nic nezměnila ani nabídka dvakrát rychlejšího ADSL s rychlostí 256 kb/s za stejnou cenu v porovnáním s Českým Telecomem, kterou uvedli na trh někteří poskytovatelé (např. Czech On Line, Tiscali). Na rozdíl od ostatních poskytovatelů, Českému Telecomu přináší ADSL zisk již dnes, a proto si může dovolit investovat slušné prostředky do marketingu. Obrovskou výhodou Českého Telecomu je také využívání databáze více než půl milionu aktivních dial-up zákazníků, které aktivně oslovuje.

Z hlediska tržního podílu dominantního operátora je zajímavý pohled do Německa. Většinu nových ADSL zákazníků v prvním pololetí letošního roku získali konkurenční operátoři Deutsche Telekomu, např. Arcor ze skupiny Vodafone.  Německý dominantní operátor byl nucen reagovat a snížil tak cenu nejprodávanějšího ADSL všem zákazníkům na polovinu, konkrétně na 14,95 EUR měsíčně.

Vraťme se však k dosahovaným rychlostem ADSL v České republice.




Nejzajímavější je pohled na skutečně dosahované rychlosti u nově zavedených služeb. Obavy z velmi nízkých rychlostí ADSL 128 kb/s se nenaplnily. Dosahovaná rychlost sice neumožní využití mnoha aplikací určených pro širokopásmový internet, ale původní uživatelé dial-upu pocítí zhruba dvojnásobné zlepšení. Naopak dosahované rychlosti u ADSL 2048/256 jsou v porovnání s objednanými hodnotami poněkud nižší. Důvodem je, že tyto přípojky jsou velmi často sdíleny mezi větší množství počítačů nejen v lokálních sítích, ale v mnoha případech se o takovou přípojku podělí i více zákazníků.

Rozšíření ADSL zcela jistě pomůže možnost připojit účastnické telefonní přípojky vzdálené až 8,2 km od ústředny namísto dřívějších 3,8 km. Nový měřící systém byl na ústřednách Českého Telecomu nasazen již v březnu, ale v praxi je možné instalovat ADSL na vzdálenějších stanicích teprve několik dní.

V následující tabulce jsou vidět meziměsíční změny rychlostí pouze u služeb, které byly nabízeny i v měsíci květnu.
 


Zajímavý je osud ADSL přípojek s rychlostí 256 kb/s a agregací 1:50. Český Telecom nyní tyto přípojky ani nenabízí a dokonce je od září bude stávajícím klientům rušit. Naopak Czech On Line a Tiscali se tyto přípojky snaží prodávat ze všech služeb nejvíce. Společnosti Tiscali a Contactel prodej přípojek s rychlostí 256 kb/s v květnu přerušily z důvodu, že se nemohly s Českým Telecomem dohodnout na podmínkách propojení, ale od června je znovu prodávají na základě velkoobchodní nabídky.

Vlivem nástupu ADSL s rychlostí 128 kb/s došlo po růstu trvajícím sedm měsíců poprvé k meziměsíčnímu snížení průměrně dosahovaných rychlostí ADSL v ČR na 586 kb/s, což ukazuje následující graf.



Nejvyšších rychlostí v rámci týdne je dosahováno u ADSL zpravidla v sobotu. Důvod lze hledat v nižším a rovnoměrnějším využívání internetu v tento ten a také ve Fair Use Policy Českého Telecomu, která snižuje dosahované rychlosti vždy v sedmidenním cyklu, kde se přenesená data počítají vždy od pátku. Ze stejných důvodů je nejpomalejším dnem pro ADSL v ČR čtvrtek. Rozdíly v rychlostech dosahují zhruba 25%. Naproti tomu minimální rozdíly v dosahovaných rychlostech v závislosti na dni v týdnu se objevují u služeb v CDMA síti Eurotelu. Důvodem je zavedení, z pohledu optimalizace provozu sítě, lepší varianty Fair Use Policy, která nemá stanoven pevný cyklus pátek až čtvrtek, ale přenesená data za posledních 7 dní se pro účely Fair Use Policy počítají v každém dni v týdnu.

ADSL na principu pronájmu místní smyčky nabízí v tuto chvíli již více než 10 poskytovatelů. Úspěšněji se však daří služby prodávat pouze Nextře a SkyNetu. K méně úspěšným patří stále i České Radiokomunikace, ale to se nejspíše brzy změní. Společnost se chystá v nejbližších dnech nabídnout cenově dostupné služby s agregací 1:20, které budou zajímavé i pro domácnosti.

Následující tabulka ukazuje naměřené rychlosti ADSL na principu pronájmu místní smyčky a poprvé i včetně údajů o rychlostech zákazníků SkyNetu.



Velmi populární službou poskytovatelů ADSL na principu pronájmu místní smyčky je připojení o rychlosti 4 Mb/s. Tomu určitě pomáhá skutečnost, že v portfoliu ADSL služeb v síti Českého Telecomu podobná nabídka není. Podobně jako u ADSL v síti Českého Telecomu s agregací 1:50 se ukazuje, že se vzrůstající nominální rychlostí ADSL přípojek budou skutečně dosahované rychlosti ADSL citelněji nižší v porovnání s rychlostmi objednanými.

Dále se podíváme na mobilní internet. Podle počtu měření rychlostí na DSL.cz se dá odhadnout, že zákazníci přibývají poskytovatelům služeb mobilního internetu ve srovnání s ADSL, kabelovkami i lokálními poskytovateli bezdrátových sítí velmi pomalu. Internet v CDMA síti Eurotelu již třetí měsíc za sebou dosahuje průměrných rychlostí 300 až 350 kb/s. Nejvíce zákazníků připojujících se k internetu přes EDGE má podle počtu měření Eurotel, druhý je T-Mobile a třetí Oskar. Maximální naměřená rychlost EDGE v měsíci červnu byla 207 kb/s, ale průměrné rychlosti jsou stále méně než poloviční.

V oblasti kabelového internetu k žádným výrazným změnám rychlostí v průběhu letošního roku nedošlo. Kabelovky si udržují stále slušné rychlosti, které jsou stále více než 2x vyšší než dosahované průměrné rychlosti ADSL. Hlavním důvodem je, že oba největší poskytovatelé kabelového internetu (UPC a Karneval) již delší dobu nabízí služby s rychlostí 2 Mb/s, 4 Mb/s a u UPC lze dokonce v nabídce nalézt kabelový internet s rychlostí 6 Mb/s. Nabídka vyšších rychlostí by určitě prospěla i rozšíření DSL služeb.

7. 7. 2005

Autor: Tomáš Pětivoký

Témata

rychlost internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v červnu 2024

V červnu rychlost Wi-Fi internetu opět rostla. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v květnu 2024

Jaké rychlosti Wi-Fi jsme naměřili v květnu 2024? Porovnejte svůj kraj se zbytkem republiky a podívejte se, jak si...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...