iPhone se za tři roky svého života dočkal čtvrté verze a mezitím se stačil stál nejen legendou, ale také zlatou laťkou, podle které se dnes poměřují všechny smartphony.
Dotyková klávesnice konečně ukázala, že je plnohodnotnou náhradou, čiperný browser konečně umožnil rozumné surfování a AppStore dokázal to, co kdysi Palm – přilákat tisíce nezávislých programátorů nabízejících nekonečnou paletu aplikací.
Kouzlu iPhonu propadli jak náruživí ctitelé Microsoftu, tak i ti, kterým vadí, kolikrát společnost AT&T prokopla buben. Nová čtyřka nabízí řadu novinek, o kterých se konkurenčním mobilům může jen zdát. Asi nejzajímavější (neříkám nejdůležitější, chytré mobily už dávno nejsou o telefonování) je aplikace FaceTime, což je v podstatě videochatování. O videotelefonování se mluví už dlouhá desetiletí, webové kamery a Skype z toho udělaly realitu, ale musel to být Apple, aby se z toho stala opravdu zajímavá věcička.
To, že iPhone má kameru vpředu, je samozřejmostí. Zůstala ale také kamera na zadní straně přístroje a přepínání mezi nimi je jednoduché. Proto také můžeme volanému nabízet nejen vlastní obličej, ale také cokoliv v našem okolí. Jedinou zradou je to, že oba účastníci musí mít iPhone. Apple ale slibuje, že FaceTime by se mohl stát standardem.
Příjemných a zajímavých věcí je na iPhonu 4 samozřejmě víc - od bytelného designu kombinujícího ocel a sklo až po velice ostrý displej. Firma Apple tvrdí, že použila tvrzené sklo, které je 30x tvrdší nežli plastik. Vylepšený je i operační systém iOS 4, i když ten je (v omezené míře) nabízený i u starších modelů 3GS a 3G.
Hlavním hitem nového OS je multitasking, čímž se až dosud mohl pochlubit akorát skomírající (a firmou HP pohlcený) Palm. Díky tomu nemusíme vypínat jednu aplikaci ve chvíli, kdy otevíráme aplikaci druhou. Navíc některé aplikace tiše fungují v pozadí, aniž bychom je museli spouštět – navigace funguje i při poslouchání písniček nebo můžeme přijmout hovor prostřednictvím aplikace Skype, i když ji nemáme otevřenou.
Pochválit můžeme i způsob ukládání jednotlivých aplikací. Dosavadní přidávání ikonek začalo být v případě, že aplikace sbíráme, poněkud nepřehledné. U čtyřky si můžeme dělat adresáře jako u normálního počítače. Když přidáme výrazně vylepšený email, když konečně máme všechny emaily pohromadě v jedné schránce a podstatně vylepšené baterie, je jasné, že máme v ruce podařený mobil.
Zapomenout nelze ani na kameru. Až dosud nebyly fotografie či videozáznamy ničím mimořádně zajímavým. Čtyřka ale má 5 megapixelový fotoaparát vylepšený o 5X digitální zoom a blesk. Možná zajímavější bude video v HD. Možnost používat iPhone jako ebook mi připadá poněkud za vlasy přitažené. Chápu to i iPadu, ten pro něco podobného má dostatečně veliký displej, ale iPhone nebo iTouch, no fuj.
To samozřejmě neznamená, že vše je dokonalé. Stále nemůžeme měnit baterii, někteří nadávají na přerušené hovory (tady je na vině spíše AT&T) a Apple je věren svému tvrdohlavému boji s firmou Adobe, takže co je ve Flashi, na to můžeme na iPhonu zapomenout.
I tak ale platí, že ostatní se mají čemu učit. iPhone je dnes stejnou laťkou, jako je třeba Photoshop u fotoeditačních programů - ostatní by ho rádi překonali, ale zatím ho nemohou ani dosáhnout.
7. 7. 2010
Autor: Václav Větvička
Výzkumníci umělé inteligence z Microsoftu omylem umístili veřejně na internet desítky terabajtů citlivých dat...
Vláda jedná o navýšení koncesionářských poplatků za televizi i rozhlas. Celková částka by se mohla od roku 2025...
Německé ministerstvo vnitra chce nařídit operátorům, aby omezili používání zařízení Huawei a ZTE ve svých 5G sítích.
Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...
V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...
Pokud máte problém s nekvalitním televizním nebo rozhlasovým signálem, poradíme vám, jak postupovat při jeho řešení.