Výraz FUP neboli Fair User Policy je velmi dobře znám uživatelům ADSL, CDMA nebo i jiných rychlých internetových přípojek. Podívejme se, jaká je v této oblasti situace u největších providerů.
Pro ty z vás, kteří se s pojmem FUP nikdy nesetkali, je dobré uvést obecnou definici. FUP jsou pravidla daná poskytovatelem internetového připojení, která zajišťují stejnou dostupnost služeb spojených s připojením pro všechny zákazníky poskytovatele. Když přenášíte nadlimitní objemy dat, je vám snížena rychlost přípojky nebo naúčtován poplatek za nadlimitní data.
Všimněme si FUP u největších českých poskytovatelů. Český Telecom u služeb Internet Express Doma využívá FUP ve formě týdenního sledování objemu stažených a poslaných dat a jakmile překročíte hodnotu danou vaším týdenním limitem, je vám na následující týden internet zpomalen. Více informací je na www.internetexpress.cz. Volný používá jak systému týdenního sledování a zpomalování linek, tak má všechny základní služby s datovým limitem. Podrobnosti na stránkách http://adsl.volny.cz. Tiscali nabízí služby s datovými limity a u nich neaplikuje FUP, u „bezlimitních služeb“ je FUP aplikován snížením rychlosti v následujícím měsíci. Více informací na http://adsl.tiscali.cz. Contactel si s FUP vůbec těžkou hlavu nedělá, zpoplatňuje veškeré nadlimitní přenosy – www.contactel.cz.
Eurotel zhruba před měsícem zavedl výsledné FUP pro připojení CDMA. Toto FUP je natolik složité, že jednoduší bude vás odkázat na článek na Lupě: http://www.lupa.cz/clanek.php3?show=4203. Kabelový provider UPC nabízí službu Chello, která využívá FUP ve formě snížení rychlosti na 64/64 kb/s (jedno zda jste předtím měli 2MB linku) po překročení daného datového limitu. Výše limitu se dle webu www.chello.cznachází ve všeobecných podmínkách, ty ale nejsou na těchto stránkách jen tak k nalezení, musíte hledat pečlivě ve FAQ. (Zde zjistíte, že je to u služby chello easy 5 GB, chello light – 10 GB, chello classic – 20 GB, chello plus – 40 GB a chello professional – 80 GB).
Když se tak probírám jednotlivými limity poskytovatelů, napadlo mě, jak těžké je překročit limit? Je jasné, že pokud stahujete z P2P sítí jako o život, je pro vás jakékoli limitované připojení komplikací. Otázkou je, jak rychle lze limity překročit běžným užíváním internetu. Každá propracovanější webová stránka s flash animacemi dosahuje řádů až několik megabyte, otevření portálu České televize a sledování streamového videa zabírá už desítky, ne-li stovky MB, v e-mailech chodí spousta obřích příloh, posílání fotek do fotoalbu způsobuje také slušný traffic…
Limity vás mohou skutečně značně omezovat – doporučuji si před pořízením jakékoli služby dobře prostudovat FUP a zvážit, na co internet potřebujete a jaká služba vám sedne nejvíce. Ideální je možnost předem službu vyzkoušet a zeptat se majitelů služby na uživatelské zkušenosti. Otázkou pak ale stále zůstává, proč a k čemu při podobných omezeních přenesených dat je širokopásmové připojení.
14. 7. 2005
Autor: David Procházka
Rychlost Wi-Fi připojení se v únoru propadla. Podívejte se, jak si vedli jednotliví poskytovatelé internetu.
Jaké rychlosti jsme naměřili u jednotlivých technologií? A kteří poskytovatelé nabízeli nejrychlejší připojení...
Průměrná rychlost Wi-Fi připojení v lednu opět stoupala. Jaké hodnoty jsme zaznamenali v českých regionech a u...
Chcete ušetřit za internet, mobilní tarif a televizi? Připravili jsme si pro vás 5 tipů, díky kterým můžete platit...
Jaké rychlosti jsme naměřili u jednotlivých technologií? A kteří poskytovatelé nabízeli nejrychlejší připojení...
Netflix se snaží přilákat nové uživatele na trzích, kde má menší podíl. V některých zemích snížil cenu předplatného...