Úvod > Články > Boj o Wi-Fi tentokrát na letišti

Boj o Wi-Fi tentokrát na letišti

Rozhořel se na bostonském letišti Logan International Airport. Jeho majitelé nedávno vybrali dvě firmy, kterým prodali licenci na vybudování sítě Wi-Fi v obou hlavních terminálech.

Smlouva by letišti měla zaručit nejméně 200 až 300 tisíc dolarů ročně. Cena za novou službu je 7,95 dolarů za 24 hodin.

V cestě ale stojí letecká společnost Continental Airlines, která má ve svém salónku Wi-Fi připojení zdarma, což letišti vadí. Po sérii dopisů, požadujících zrušení služby, letiště přitvrdilo a začíná vyhrožovat tím, že udělá všechno pro to, aby anténka Wi-Fi ze salónku zmizela. Údajně se jedná o vysoké riziko pro státní policii a letištní bezpečnostní službu. Potom letiště přitvrdilo ještě více a prohlásilo, že systém v salónku Continental přímo interferuje s letištním systémem Wi-Fi, nepřidalo však žádný důkaz.

Continental se brání poukazem na to, že zákon z roku 1996 brání místním úřadům strkat prsty do bezdrátových sítí a zařádala komisi FCC o pomoc. V dopise Continental tvrdí, že jedině FCC má exluzivní právo na regulaci Wi-FI a žádá o rozhodnutí. Continental nabízí od minulého prosince připojení k Wi-Fi zdarma ve všech svých 27 salóncích na území Spojených států, žádné letiště zatím neprotestovalo.

Jako obvykle, jedná se o peníze. Původní smlouva sice mluvila o postupném zvyšování odvodů letišti z 200 na 300 tisíc, ale díky velkému finančnímu úspěchu se dnes přešlo na procenta z obratu, což v dobrém roce přináší do letištní kasičky více než milión dolarů. Není proto divu, že konkurence a ještě k tomu zdarma, dráždí letištní cifršpióny jako příslovečný rudý hadr.

Další vývoj bude tedy záležet na tom, jak si FCC vyloží obskurní kvantum zákonů a nařízení, které se postupně nabalily na zákonu Telecommunications Act z roku 1996. Podle některých vysvětlení se zdá, že se tenkrát Kongres snažil povolit vnější antény a satelitní antény určitých velikostí, Continental si jej vysvětluje tak, že se vztahuje i na antény Wi-Fi.

Společnost Massport, která ovládá službu Wi-Fi na letišti, nehodlá ustoupit a vydala prohlášení, že se domnívá, že jakékoliv rozhodnutí FCC nebude mít legální hodnotu. Continentalu nabídla slevu, případně by mohl Continental platit přímo firmě Massport a nadále poskytovat připojení zdarma.

FCC mezitím zahájila přešetřování celé záležitosti a je do 29. srpna ochotna přijímat také názory veřejnosti. Je pravdou, že signály Wi-Fi u dvou odlišných systémů mohou interferovat, problémy s externími periferiemi však nejsou známé, takže se očividně nejedná o nic jiného nežli o snahu zamezit provoz nevítané konkurence.

12. 8. 2005

Autor: Václav Větvička

Témata

připojení k internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Evropský datový provoz se do roku 2028 ztrojnásobí

Evropský datový provoz se do roku 2028 ztrojnásobí. Důvodem je zavádění 5G a přechod na 4G, což podpoří i další...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v červnu 2024

V červnu rychlost Wi-Fi internetu opět rostla. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém kraji jsme...

 

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...