V Evropě bojuje v soudních síních především Nokia. Následovala tak předchozí žaloby, které podala ve Spojených státech. Cílem útoků v zámoří i v Evropě (těch je dokonce třináct najednou) je Apple, který podle Nokie zneužívá její patenty jak v iPhonu, tak i v tabletech iPad.
Apple ovšem nehodlá čekat se založenýma rukama. Sice ve Spojených státech prohrál soud se společností, kterou založil David Gelernter a hrozí mu zaplatit 625,5 miliónu dolarů za porušení patentů na zobrazování souborů na iPhonu, iPodu a Macu, ale rozsudek zatím není oficiální. Soudce na žádost právníků Applu formální vyhlášení rozsudku prozatím odložil. Pokud ale prohraje, bude to pro firmu Mirror Woods jedno z největších patentových vítězství v historii Spojených států.
Zakladatel firmy David Gelernter je zajímavou osobou, v roce 1993 utrpěl těžké zranění jako následek bomby, kterou mu poslal terorista Theodore Kascynski. Od roku 2008 žaluje Apple a tvrdí, že technologie Cover Flow, Spotlight a Time Machine porušují jeho patenty.
V některých případech ale Apple přechází do protiútoku. Snahou je na jedné straně zaručit import iPhonu vyráběného v zahraničí a na druhé straně ze stejného důvodu zabránit importu chytrých mobilů s Androidem. Trikem je prosadit žalobu ne u nějakého soudu, ale u organizace International Trade Commission. Ta má totiž možnost povolit nebo zrušit povolení k importu. Nejprve se proto objevila žaloba na Nokii, následovala žaloba na porušení hned 20 patentů firmou HTC.
Apple současně podal žalobu proti devíti mobilům firmy Motorola, u kterých je údajně využívána technologie „multitouch“, k čemuž nedal Apple svolení. Nedávno tuto žalobu dokonce rozšířil o dalších 12 bodů. Nutno konstatovat, že si Motorola „začala“, protože před rokem zažalovala za 18 podobných porušení patentu právě firmu Apple.
Pro Apple nejsou souboje v soudní síni nic nového, ostatně dlouhodobé boje se stejnojmennou společností, kterou kdysi založili Beatles, o tom svědčí víc než dostatečně. Společnost LegalMetric, která se zabývá informacemi o obchodních žalobách, dokonce tvrdí, že od roku 2008, kdy se na trhu objevil iPhone, je Apple nejvíce žalovanou firmou v oblasti technologií.
A tak se právníci veselí a mezitím se všichni soudí se všemi. Není zcela jasné, jestli všechny tyto společnosti skutečně používají stejné patenty (jeden mobil využívá až tisíc nejrůznějších patentů) nebo jestli jsou tyto spory spíše pohodlným způsobem, jak tlačit konkurenci ke zdi a zpomalit vývoj nových produktů.
Další pohled potom nutí k zamyšlení nad tím, co by vlastně mělo být patentovatelné. Patenty kryjící funkce jako připojení k firemnímu portálu v reálném čase nebo navigaci na dotykovém displeji nejsou ničím jiným než restrikcí ostatních firem nabízejících v podstatě totéž. Pozorovat technologické giganty, jak na sebe u soudů pálí salvu za salvou, by mohlo být zábavné, kdyby ovšem nebylo jasné, že finální náklady zaplatíme z vlastní kapsy.
29. 12. 2010
Autor: Václav Větvička
Americký soud rozhodl, že má Google nezákonný monopol ve vyhledávání. Žádá od společnosti nápravu, která by mohla...
Společnost Meta dostane v EU první antimonopolní pokutu za propojení Marketplace a Facebooku. Přesná výše pokuty...
Česká národní banka se v posledních týdnech stala cílem podvodníků. Vzniklo hned několik podvodných webů, na kterých...
Vodafone odstartoval novou kampaň, díky které si zájemci mohou vyzkoušet jeho služby bez závazků a za výhodné ceny.
Už v sobotu se můžete těšit na první zápas z italské Serie A. Podívejte se, kde sledovat všechny zápasy ligových kol...
Vodafone zařadil do své nabídky tarif Red Basic Lite. Za akční cenu 363 Kč získáte neomezené volání a SMS a 3 GB dat.