Pokud jste jako já propadli kouzlu čtení knížek ve svém chytrém telefonu, asi jste už také hledali optimální čtečku. Takovou, která vyhoví co nejvíce vašim požadavkům. Dá se taková vůbec najít?

Komplexní čtečka neexistuje 

Hned na úvod si řekněme, že čtečku pro Android, která by uměla všechny formáty v jednom, nenajdete. Neexistuje čtečka, která by uměla třeba PDB, EPUB, MOBI, TXT, CHM, UMD (pokud jste Číňan), PRC, DJVU, OEB, FB2, a současně také DOC, RTF a PDF. Jestli takovou někdo vymyslí, může na tom pěkně zbohatnout. 

Tedy, existovala jedna taková „zázračná“ čtečka – BookFM. Ta měla přečíst skoro vše. Na Android Marketu se už nenabízí, a i kdybyste ji někde sehnali, bude vám k ničemu. Po stažení musíte otevřít čínsky psané stránky s čínskými znaky a čínsky se zaregistrovat. A i když vládnete čínštinou, nemáte vyhráno, protože registrační stránka už také není mezi živými... 

Další věcí, kterou člověk u čtečky hledá, je komfort. Přehledně řazená knihovna právě čtených knih, možnost navázat se čtením tam, kde jsme přestali, tedy možnost bookmarků, hodí se i možnosti pro práci s textem, třeba zalamování řádků, zvětšení písma, a pak samozřejmě jednoduché možnosti přesunu v knize nejen po stránkách. 

Všude na internetu se dočtete, že tou nejlepší čtečkou je Aldiko. Dovolil bych si však polemizovat nebo poznamenat, že spíše jen pro anglicky mluvící a čtoucí. I když je čtečka Aldiko uživatelsky přívětivá, umí jen jeden formát – a to EPUB. Sice si můžete zdarma stáhnout nějaké knížky, ale jen v angličtině, a buď tvorbu spisovatelů již 50 let mrtvých, nebo začínajících nadšenců. A zase konvertovat vše třebas přes Calibre (k němu se ještě vrátíme) do EPUB formátu, je zdlouhavé a ne vždy se zadaří převod české znakové sady. Navíc nové verze vám zaberou hodně místa interní paměti telefonu. 

Hodně oblíbenými jsou třeba také FBReader (umí formáty FB2, EPUB), ale ten má problém s SD kartou, a navíc ukládá knihy jako čísla, Laputa (EPUB, knihy on-line), která má trochu pomalejší reakce, Moon+ Reader (TXT, HTML, ePub, UMD a FB2), kde se trošku nepovedl design a čtení není vždy komfortní, nebo Cool Reader (EPUB, FB2, TXT, RTF, HTML, CHM, TCR), u něhož je problém s načítáním knih, s fonty u TXT, nepřívětivým ovládáním, a na některých telefonech nefunguje ono kýžené otevírání RTF. 

Existují samozřejmě i další čtečky – seznam a možnost porovnání podporovaných formátů se můžete dočíst třeba zde. Ačkoliv v závěru doporučuji svou oblíbenou čtečku, každý máme rádi něco jiného, takže si může vybrat tu svoji podle svého gusta. 

Převod mezi formáty 

Asi nejjednodušším způsobem, jak si ukládat svou knihovnu v jednom formátu (podle toho, pro jakou čtečku jste se rozhodli, nebo který formát je vám sympatický), je převést knihu z „cizího“ formátu na ten svůj. 

Nějaké převaděče najdete on-line na internetu, ale často mají problém s českými znaky a kódováním. Pokud jste milovníky TXT souborů, jste na tom asi nejlépe. Sice musíte oželet obrázky a grafiku, ale programy Acrobat Reader vám jak PDF, tak Microsoft Word formáty DOC a RTF převedou do TXT v podstatě zcela bez problémů. V podstatě, protože TXT nezná speciální znaky třeba francouzské abecedy. 

Nebo můžete použít program Calibre. Nainstalujete si jej do počítače, načtete knihy, které chcete převést, zvolíte formát, zvolíte kódování, cíl ukládání, a stisknete Start. Jediným problémem je, že Calibre vytvoří vlastní duplikátní knihovnu knih, takže původní formát pak máte na disku dvakrát, což u PDF souborů může být brzy znát. 

Jakou tedy zvolit čtečku? 

Po vyzkoušení všech výše uvedených čteček jsem se rozhodl pro kombinaci tří aplikací. Jako čtečku používám iReader. Podporuje formáty PDB, TXT, HTML, CHM a UMD, údajně má přečíst i PRC a MOBI soubory, což jsem netestoval. Starší verze měly problém se zalamováním řádků, ale novější verze již tento problém řeší. Jediný velký problém je, že po nahrání e-knihy z SD karty do knihovničky je vždy nutné nastavit správný font na středoevropský. Ale pak již čtečka zobrazuje vše korektně. 

Příjemný je design, ovládání, flipování stránek, bookmarky a pak obrovské možnosti nastavení, co se týče velikosti písma, fontu, podsvícení, barev displeje i textu atd. 

Pokud jde o DOC a RTF, nic lepšího než Documents To Go nesežente. Soubory načítá z SD karty i Google Docs, jen místo flipování dokumenty posunujete. Ale dá se nastavit alespoň horizontální, nebo vertikální posun. Je možné i zadat bookmarky a přes volbu nedávno otevřených dokumentů se pak vrátit k rozečtené knížce tam, kde jste přestali. Jeidnou nevýhodou je, že se musí delší dobu čekat, než se dokument celý načte, ale lze jej alespoň používat už během načítání. 

Documents To Go umí otevřít i PDF soubory, ale chybí jakékoliv možnosti práce s dokumentem kromě lupy, a nejde zde ani vytvořit záložku. 

Takže na PDF budete potřebovat poslední doporučený program. Není to kupodivu oficiální Acrobat Reader pro Android, protože mu nějaké ty drobnosti k dokonalosti přece jen chybějí. Je jím ezPDF Reader. Otevře i zaheslováné PDF soubory. A jinak má možnosti nastavení tak široké, že si můžete s PDF dokumentem dělat prakticky, co vás napadne. Záložkovat, zvětšovat, zmenšovat, natáčet, upravovat font, zarovnávat, převést PDF jen na text a další hrátky. 

Samozřejmě netvrdím, že jde o nejoptimálnější kombinaci pro všechny. Pro mne ano. Ale pokud má někdo jiné tipy, člověk se rád přiučí. 

24. 2. 2011

Autor: Jan Lipšanský

Témata

mobilní aplikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Clubhouse se vrací jako aplikace pro posílání hlasových zpráv

Clubhouse prošel velkou aktualizací. Nově se zaměřuje více na komunikaci s přáteli a umožňuje posílat hlasové zprávy...

 

Platící uživatelé X (dříve Twitter) mohou skrýt své lajky u příspěvků

Předplatitelé služby Premium na platformě X (dříve Twitter) mají nově možnost nastavit svou stránku "To se mi líbí"...

 

Grindr přišel o polovinu zaměstnanců, nelíbil se jim návrat do kanceláří

LGBTQ seznamovací aplikace Grindr zrušila možnost práce na dálku a žádá po zaměstnancích, aby se vrátili do...

Nejčtenější články

Velké srovnání studentských tarifů

 

Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...

Co je to hotspot a jak ho používat?

 

Hotspot je funkce na telefonu nebo samostatné zařízení, pomocí kterého se můžete připojit k mobilnímu internetu. Jak...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v srpnu 2023

 

V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...