Úvod > Články > Jak si vybrat ten nejlepší mobil s androidem

Jak si vybrat ten nejlepší mobil s androidem

Pokud sháníte nový mobilní telefon a hodláte-li poprvé vstoupit do světa chytrých telefonů opatřených operačním systémem Android, pak můžete být zmateni spoustou parametrů, kterými vás zasypou internetové nabídky u jednotlivých modelů. Podíváme se, jak se v parametrech přístrojů zorientovat.

V dnešní nelehké době bývá často hlavním kritériem výběru cena mobilní telefonu. Přiznejme si, často je na prvním místě, obzvláště pokud nám původní telefon odejde takříkajíc ze dne na den. Jak jsme si ale v nedávném článku ukázali, existují výborně vybavené telefony s Androidem, které stojí méně, než mnohé tzv. hloupé telefony. Srovnejme si tedy opravdu porovnatelné parametry moderních přístrojů s Androidem.

Verze operačního systému Android

Není Android jako Android. V posledních letech došlo v případě tohoto operačního systému k celkem dramatickému vývoji. Každá verze Androidu přinesla značné vylepšení verze předešlé, takže lze říci, že čím vyšší verzi OS Android telefon má, tím je jeho pořízení výhodnější koupí. S telefony disponující prvotní verzí Androidu 1.5 (Cupcake) se v prodeji již nesetkáte. Některé výběhové telefony ale mohou mít Android 1.6 (Donut), který ale již velmi zaostává v reakcích na povely i funkční výbavu.

Žádnou výhrou není ani verze 2.0 či 2.1 (Eclair). Tato verze sice již měla podporu MS Exchange, ale skutečný posun přinesla až verze 2.2 (Froyo), která nabízí možnost instalovat aplikace na paměťovou kartu, lepší správu paměti RAM nebo možnost vytvořit z telefonu WiFi hotspot. Android 2.2 by měl být tedy váš základní požadavek na nový telefon. Pokud váš nově vyhlídnutý telefon bude mít Android 2.3 nebo 2.4, pak je to jen dobře a nemusíte řešit, zda existuje lepší volba.

Procesor a jeho frekvence

Na trhu se u nejlevnějších telefonů setkáte s procesorem Qualcomm MSM7227 pracujícím na frekvenci 600MHz. Nutno říci, že na základní využití tento procesor dostačuje a zvládne mnohé. Náročnější hry nebo FullHD video může způsobovat tomuto CPU problémy. Vhodnější je tak určitě pořídit telefon, který má alespoň procesor Qualcomm MSM7227T na frekvenci 800MHz. Ideálem je pak 1GHz procesor s označením Qualcomm MSM8255. U tohoto již žádné omezení pociťovat nebudete. Chcete-li mít ale to nejlepší, co lze dnes v oblasti výkonu CPU mobilního telefonu pořídit, pak zvolte CPU Qualcomm Snapdragon s frekvencí 1.5GHz – to je u mobilních telefonů hi-tech dnešní doby.

Operační paměť a úložiště

Pro hladký chod mobilního telefonu s OS Android je pro uživatele důležitější hodnota RAM, tedy paměti pro dočasné uložení dat operačním systémem. Hodnota ROM je sice také důležitá, ale paměť si můžete poměrně snadno rozšířit paměťovou kartou. Telefony, které nemají alespoň 512MB RAM skýtají riziko, že vašim nárokům v budoucnu nedostačí. Paměť ROM by měla být alespoň 256MB, v ideálním případě by měla být také 512MB, ale při výběru nového telefonu to není rozhodující parametr.

Displej a jeho rozlišení

Současné telefony s Androidem se zásadně liší zejména použitým displejem. Jedním kritériem je rozměr displeje. Zde je to spíše o vašich osobních preferencích. Někdo požaduje velký displej, který si ale odporuje s menšími rozměry přístroje. Na trhu jsou dostupné přístroje s displejem od 3,2 palce do cca 4,3 palce. Důležitějším a rozhodujícím parametrem je rozlišení displeje a schopnost reprezentovat určitý počet barev. Ideálem i na středně velkých displejích je rozlišení 480x800 pixelů a schopnost zobrazit 16 milionů barev. Na trhu jsou k dostání i telefony s lepším rozlišením, ty jsou ale výrazně dražší než je výše uvedený lepší průměr.

Technologie

V oblasti podpory technologií jsou na tom téměř všechny přístroje napříč trhem velmi dobře vybavené. Kvalitní telefon by měl umět 3G data, WiFi, BlueTooth a měl by mít integrován GPS přijímač. Pro někoho je důležitým parametrem také fotoaparát. Některé přístroje jej mají pouze s pevným fokusem, jinde již najdete autofokus, slušné rozlišení nebo diodový blesk. V neposlední řadě je potřeba sledovat výdrž přístroje na jedno nabití. Asi byste nebyli šťastní, kdybyste museli telefon nabíjet třeba i dvakrát denně.

Závěrem

Výše jsou uvedeny základní parametry, podle kterých se lze orientovat. Někdo dá více na technologie a vybavení, jiný na design či značku přístroje. Ideálem je kompromis všech pohledů na nákup přístroje. Dlužno podotknout, že mobilní telefon Android je bez mobilního internetu (ideálně 3G) polovičatou a problematickou koupí, kterou byste si měli rozmyslet. Android a internet totiž tvoří nedílnou součást a to nejen díky synchronizace dat a komunikaci, ale zejména díky snadnému přístupu k aplikacím na Android Marketu.  

26. 10. 2011

Autor: David Procházka

Témata

mobilní aplikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Facebook sjednocuje vzhled, na klasický design už se nepřepnete

Facebook před několika měsíci začal uživatelům nabízet nový vzhled stránek. Ti měli na výběr, zda ho budou využívat...

 

Brzy vyjde eRouška 2.0. Co v ní bude nového?

Aplikaci eRouška jsme před pár měsících vídali v médiích skoro denně. S přípravou na druhou vlnu koronaviru...

 

WhatsApp bojuje proti fake news: nabídne ověření informací ve zprávách

WhatsApp se rozhodl zatočit s dezinformacemi a fake news. Ke zprávám přidá lupu, pomocí které si můžete ověřit, zda...

Nejčtenější články

Víme, kde se od září 2020 připojíte k internetu s rychlostí 100 Mb/s!

 

Nordic Telecom začíná od září nabízet svůj internet s rychlostí 100 Mb/s v dalších lokalitách. Podívejte se, jestli...

Datamánie je u konce. O2 stáhlo z nabídky předplacené karty se 100 GB dat

 

O2 svým zákazníkům v létě přichystalo zajímavou akci. Nabízelo předplacené karty se speciálním tarifem - 100 GB dat...

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v červenci 2020

 

Jaké rychlosti mobilního internetu přinesl červenec? Který operátor nabízel nejrychlejší LTE, 3G a 2G připojení...