Úvod > Články > Jak si vybrat ten nejlepší mobil s androidem

Jak si vybrat ten nejlepší mobil s androidem

Pokud sháníte nový mobilní telefon a hodláte-li poprvé vstoupit do světa chytrých telefonů opatřených operačním systémem Android, pak můžete být zmateni spoustou parametrů, kterými vás zasypou internetové nabídky u jednotlivých modelů. Podíváme se, jak se v parametrech přístrojů zorientovat.

V dnešní nelehké době bývá často hlavním kritériem výběru cena mobilní telefonu. Přiznejme si, často je na prvním místě, obzvláště pokud nám původní telefon odejde takříkajíc ze dne na den. Jak jsme si ale v nedávném článku ukázali, existují výborně vybavené telefony s Androidem, které stojí méně, než mnohé tzv. hloupé telefony. Srovnejme si tedy opravdu porovnatelné parametry moderních přístrojů s Androidem.

Verze operačního systému Android

Není Android jako Android. V posledních letech došlo v případě tohoto operačního systému k celkem dramatickému vývoji. Každá verze Androidu přinesla značné vylepšení verze předešlé, takže lze říci, že čím vyšší verzi OS Android telefon má, tím je jeho pořízení výhodnější koupí. S telefony disponující prvotní verzí Androidu 1.5 (Cupcake) se v prodeji již nesetkáte. Některé výběhové telefony ale mohou mít Android 1.6 (Donut), který ale již velmi zaostává v reakcích na povely i funkční výbavu.

Žádnou výhrou není ani verze 2.0 či 2.1 (Eclair). Tato verze sice již měla podporu MS Exchange, ale skutečný posun přinesla až verze 2.2 (Froyo), která nabízí možnost instalovat aplikace na paměťovou kartu, lepší správu paměti RAM nebo možnost vytvořit z telefonu WiFi hotspot. Android 2.2 by měl být tedy váš základní požadavek na nový telefon. Pokud váš nově vyhlídnutý telefon bude mít Android 2.3 nebo 2.4, pak je to jen dobře a nemusíte řešit, zda existuje lepší volba.

Procesor a jeho frekvence

Na trhu se u nejlevnějších telefonů setkáte s procesorem Qualcomm MSM7227 pracujícím na frekvenci 600MHz. Nutno říci, že na základní využití tento procesor dostačuje a zvládne mnohé. Náročnější hry nebo FullHD video může způsobovat tomuto CPU problémy. Vhodnější je tak určitě pořídit telefon, který má alespoň procesor Qualcomm MSM7227T na frekvenci 800MHz. Ideálem je pak 1GHz procesor s označením Qualcomm MSM8255. U tohoto již žádné omezení pociťovat nebudete. Chcete-li mít ale to nejlepší, co lze dnes v oblasti výkonu CPU mobilního telefonu pořídit, pak zvolte CPU Qualcomm Snapdragon s frekvencí 1.5GHz – to je u mobilních telefonů hi-tech dnešní doby.

Operační paměť a úložiště

Pro hladký chod mobilního telefonu s OS Android je pro uživatele důležitější hodnota RAM, tedy paměti pro dočasné uložení dat operačním systémem. Hodnota ROM je sice také důležitá, ale paměť si můžete poměrně snadno rozšířit paměťovou kartou. Telefony, které nemají alespoň 512MB RAM skýtají riziko, že vašim nárokům v budoucnu nedostačí. Paměť ROM by měla být alespoň 256MB, v ideálním případě by měla být také 512MB, ale při výběru nového telefonu to není rozhodující parametr.

Displej a jeho rozlišení

Současné telefony s Androidem se zásadně liší zejména použitým displejem. Jedním kritériem je rozměr displeje. Zde je to spíše o vašich osobních preferencích. Někdo požaduje velký displej, který si ale odporuje s menšími rozměry přístroje. Na trhu jsou dostupné přístroje s displejem od 3,2 palce do cca 4,3 palce. Důležitějším a rozhodujícím parametrem je rozlišení displeje a schopnost reprezentovat určitý počet barev. Ideálem i na středně velkých displejích je rozlišení 480x800 pixelů a schopnost zobrazit 16 milionů barev. Na trhu jsou k dostání i telefony s lepším rozlišením, ty jsou ale výrazně dražší než je výše uvedený lepší průměr.

Technologie

V oblasti podpory technologií jsou na tom téměř všechny přístroje napříč trhem velmi dobře vybavené. Kvalitní telefon by měl umět 3G data, WiFi, BlueTooth a měl by mít integrován GPS přijímač. Pro někoho je důležitým parametrem také fotoaparát. Některé přístroje jej mají pouze s pevným fokusem, jinde již najdete autofokus, slušné rozlišení nebo diodový blesk. V neposlední řadě je potřeba sledovat výdrž přístroje na jedno nabití. Asi byste nebyli šťastní, kdybyste museli telefon nabíjet třeba i dvakrát denně.

Závěrem

Výše jsou uvedeny základní parametry, podle kterých se lze orientovat. Někdo dá více na technologie a vybavení, jiný na design či značku přístroje. Ideálem je kompromis všech pohledů na nákup přístroje. Dlužno podotknout, že mobilní telefon Android je bez mobilního internetu (ideálně 3G) polovičatou a problematickou koupí, kterou byste si měli rozmyslet. Android a internet totiž tvoří nedílnou součást a to nejen díky synchronizace dat a komunikaci, ale zejména díky snadnému přístupu k aplikacím na Android Marketu.  

26. 10. 2011

Autor: David Procházka

Témata

mobilní aplikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

ByteDance testuje zpoplatnění obsahu v čínské verzi TikToku

Společnost ByteDance začala na čínské verzi své sociální sítě TikTok testovat funkci placeného obsahu pro tvůrce.

 

Instagram spustil možnost sdílení příspěvků pro Blízké přátele

Instagram po měsících testování představil veřejnosti možnost sdílet příspěvky ve feedu pouze se seznamem Blízkých...

 

Meta bude uživatelům účtovat 250 Kč za Facebook a Instagram bez reklamy

Společnost Meta začala v Evropě nabízet předplacené verze Instagramu a Facebooku. Tarify bez reklam stojí 9,99 eura...

Nejčtenější články

Magenta TV spustila vysílání nového kanálu DVTV Extra

 

Digitální a satelitní Magenta TV přidala do své nabídky novou stanici DVTV Extra, za kterou stojí moderátoři Daniela...

O2 představilo vánoční nabídku telefonů, na splátku vám stačí odměna za využívání služeb O2 a AirBank

 

O2 odhalilo vánoční nabídku telefonů, které si můžete pořídit i na splátky bez navýšení. Splátku vám přitom pokryje...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v říjnu 2023

 

Jaké rychlosti internetu jsme na DSL.cz naměřili v říjnu? Podívejte se na nejnovější statistiky.