Přes stále klesající výši terminačních poplatků zůstává mobilní volání velmi drahé. Poplatky za poslední dva roky klesly o dvě třetiny. A chystá se snižování další. Jestliže někdo čeká, že úměrně tomu klesne koncová cena hovorů, mýlí se. S velkou pravděpodobností se mýlí. Za celou dobu zlevňování tohoto nákladu se totiž ceny nesnížily takřka vůbec. Jediní, kdo na změny reagují, jsou VoIP operátoři. Tři mobilní hráči se do snížení cen hovorného však vůbec nehrnou.
Evropská komise tlačila tak dlouho, až se u nás opravdu tzv. propojovací poplatky, které si mezi sebou účtují všichni mobilní operátoři (v pásmu GSM), začaly snižovat. Byť jejich výše během posledních pár let opravdu dramaticky klesla, na cenách za volání na mobil se to neprojevilo. Jedinou výjimkou jsou jen VoIP operátoři, kteří si za minutu volání na mobilní telefon účtují třeba 1,09 Kč bez DPH – tj. jen o chloupek vyšší částku, než činí propojovací poplatek. Naproti tomu mobilní operátoři si stále účtují částky mnohonásobně vyšší, a to i ve vlastní síti, kde žádný terminační poplatek neexistuje.
Na VoIP trhu lze vidět i další zdravý důsledek soutěže firem: většina z nich totiž hovory účtuje po sekundách, nikoli po minutách. U mobilních operátorů je to naopak: zatímco si mezi sebou terminační poplatky účtují po sekundách, zákazníkům zpravidla účtují hovory po celých minutách.
Na počátku roku 2009 činila výše terminačního poplatku tři koruny (přesněji 2,99 Kč) bez DPH. Postupné snižování ceny této položky vedlo k zlevnění až pod dvě koruny v lednu 2010 (1,96 Kč). Až se nakonec v červenci loňského roku poplatek dostal k hranici jedné koruny -- současná výše činí 1,08 Kč. Byť za dva roky poplatek za volání do mobilních sítí klesl o takřka dvě koruny (snížení o 64 procent), do cen se to takřka vůbec nepromítlo (pomineme-li mírný pokles průměrné ceny o pár procent). Z prohlášení mobilních operátorů je navíc patrné to, že ceny se nesníží ani v blízké budoucnosti, ani při dalším zlevnění terminačního poplatku. Mnozí si možná vzpomenou ještě na dobu, kdy vysoké ceny za volání operátoři zdůvodňovali vysokým terminačním poplatkem...
Český telekomunikační úřad na červenec chystá patrně další snížení terminačních poplatků. Nicméně pro zákazníky se tím nic nezmění – těžit by mohli opět zase jen klienti VoIP operátorů, kde panuje konkurence. Jak před nějakou dobu uvedl šéf Českého telekomunikační úřadu Pavel Dvořák, koncové ceny jsou u mobilních operátorů takové, jaké jsou, jen díky ochotě klientů tyto částky platit. Skutečně jde pouhé splnění vztahu mezi poptávkou a nabídkou.
Jelikož klasický český pevný trh se nestihl nikdy skutečně vyvinout, mobilní operátoři díky absenci konkurence nemají žádný důvod ceny měnit.
Posunout ceny a balíčky služeb na úrovně známé z mnoha evropských zemí může jen příchod virtuálních operátorů (což je i záležitosti Českého telekomunikačního úřadu) a větší rozmach VoIP trhu.
Na ani jedno z toho to však zatím nevypadá.
27. 2. 2012
Autor: Oldřich Klimánek
Fotbaloví fanoušci se mají na co těšit. Startuje Liga mistrů UEFA, Evropská liga a Evropská konferenční liga a...
Operátoři O2, T-Mobile a Vodafone podpoří své zákazníky v této nelehké situaci. Nabízí své služby zdarma, aby mohli...
Americký soud rozhodl, že má Google nezákonný monopol ve vyhledávání. Žádá od společnosti nápravu, která by mohla...
Vodafone odstartoval novou kampaň, díky které si zájemci mohou vyzkoušet jeho služby bez závazků a za výhodné ceny.
T-Mobile přestavil novou nabídku MAGENTA TV, na kterou postupně přejdou i stávající zákazníci. Zjednodušil také...
Vodafone zařadil do své nabídky tarif Red Basic Lite. Za akční cenu 363 Kč získáte neomezené volání a SMS a 3 GB dat.