Úvod > Články > Poplatky za volání dramaticky klesnou. Zlevní i koncová cena za volání na mobily?

Poplatky za volání dramaticky klesnou. Zlevní i koncová cena za volání na mobily?

Český telekomunikační úřad oznámil, že od příštího roku opět sníží výši propojovacích poplatků. Ze současných 1,08 Kč by poplatek měl klesnout až na 0,55 Kč. Otázkou je, zda na to zareagují operátoři.

Dosavadní snižování terminačních poplatků, které si mobilní operátoři účtují mezi sebou za spojení hovoru, přineslo jen sotva znatelné snížení koncových cen za volání na mobily. Průměrná cena za hovory sice klesá, ale pokles jde na vrub nižším sazbám za volání pro velké odběratele, jakými jsou různé firmy.

Další snížení terminačního poplatku, jehož výše dnes činí 1,08 koruny, je tradičně plánováno na polovinu roku -- v červenci má poplatek klesnout na 72 haléřů za první minutu spojení. Následné snížení má přijít v lednu roku 2013, kdy má cena činit 55 haléřů.

Přesto není zaručeno, že operátoři na dramatické snížení tohoto nákladu zareagují. Bude opět a zase záležet jen na jejich rozhodnutí. Kromě kosmetických úprav totiž žádné z předchozích snížení terminačních poplatků nařízených Českým telekomunikačním úřadem (a v původu zejména Evropskou komisí) totiž k zlevnění volání nevedlo. Česko je stále jednou z nejdražších krajin na světě, co se mobilního volání týče. Jedinými operátory, kteří snížili volání na mobily dle vzorce terminačních poplatků, byli ti nabízející VoIP služby.

"Ceny volání klesají dlouhodobě, každoročně až o desetinu. Pokles cen bude pokračovat," uvedl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.

Samotný Český telekomunikační úřad se čím dál častěji setkává jak s kritikou od odborníků, tak i klientské veřejnosti kvůli tomu, že neplní roli regulátora tak, jak by měl. Proti těmto nařčením se Úřad ohradil v minulosti několikrát. Přesto jeho metody výpočtů průměrného volání v České republice s ohledem na ceny v zahraničí (zejména Evropské unii) mají stále ty nedostatky, na které kritici pořád upozorňují. Podle ČTÚ totiž není volání v Česku vůbec předražené, ale pohybuje se někde kolem evropského průměru.

Českému mobilnímu trhu by mohly pomoci dvě, resp. tři věci: jednak příchod čtvrtého mobilního operátora (který by však za pouhé volné frekvenční pásmo musel zaplatit částku v řádu miliard korun), jednak příchod tzv. virtuálních operátorů – a také větší rozkvět VoIP služeb.

Virtuální operátoři jsou ve světě běžnou součástí mobilních trhů. Díky sdílení infrastruktury “velkých” operátorů a odběru “slev” jsou s to koncovým klientům nabízet velmi levné volání, a to i s v zahraničí běžnou tarifikací 1+1 (po sekundách). Rovněž rozvinutý trh s pevným voláním, kam patří i VoIP služby, v zahraničí stojí za tím, že mobilní volání je mnohem levnější než u nás.

19. 3. 2012

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

EU obvinila platformu X z klamání uživatelů

Společnost X porušila pravidla Evropské unie týkající se online obsahu. Modrý odznak prý klame uživatele sociální sítě.

 

Sportovní speciál 2024: Kde sledovat Olympijské hry v Paříži

Olympijské hry v Paříži se blíží a fanoušci se mohou těšit na tisíce hodin živého vysílání. Kde přenosy sledovat?

 

Google mění plány, cookies v Chromu automaticky blokovat nebude

Společnost Google oznámila, že v prohlížeči Chrome soubory cookies třetích stran nakonec blokovat nebude.

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...