Úvod > Články > Konečně: Virtuální mobilní operátoři se mohou dostat na trh. Pokud ano, volání zlevní

Konečně: Virtuální mobilní operátoři se mohou dostat na trh. Pokud ano, volání zlevní

Český telekomunikační úřad se pravděpodobně chystá plnit svou roli regulátora -- již během léta by totiž mohl stávajícím třem mobilním operátorům nařídit, aby do svých sítí pustili tzv. virtuální operátory. Jestliže by se na český trh skutečně dostali, znamenalo by to (velmi znatelné) snížení cen mobilního volání.

Virtuální mobilní operátoři jsou jednou ze složek mobilního trhu, která v České republice stále chybí (nebudeme-li počítat šedé operátory, kterým tři velcí poskytovatelé nicméně jdou po krku a potírají je). Na náš trh by již po létě z nařízení Českého telekomunikačního úřadu mohli vpadnout opravdoví virtuální operátoři nabízející mobilní služby za nižší ceny. O osudu tohoto kroku bude ČTÚ rozhodovat během tohoto týdne.

Role virtuálních mobilních operátorů je v mnoha zemích světa jednoduchá -- svými nízkými cenami totiž představují zdravou konkurenci pro celý trh. Virtuální operátoři (jak je z názvu zjevné) nemají vlastní infrastrukturu, ale velcí operátoři ji s nimi sdílejí. Jinými slovy virtuální operátoři nakupují ve velkém služby od velkých operátorů majících vysílače -- a volání a další služby přeprodávají za pro koncového uživatele výhodnějších podmínek dále.

Český telekomunikační úřad po letech tvrdí, že na českém trhu nepanuje dostatečně zdravý konkurenční boj. K témuž závěru došel i Úřad na ochranu hospodářské soutěže (tzv. návrh na vytvoření relevantního trhu).

O vstup na český mobilní trh se v minulosti pokoušelo několik firem -- leč bezúspěšně. Ani jeden ze tří operátorů nepovolil vstup konkurenta do své sítě. Pokud Český telekomunikační úřad vydá nařízení o sdílení infrastruktury, první virtuální operátoři by se na trhu mohli objevit (až) za dva roky.

Na závěr zopakujme opět to hlavní: volání v mobilních sítích je v České republice jedno z nejdražších a zároveň jsme jednou z mála zemí, kde virtuální operátoři dosud nepůsobí. Jak blahý vliv na konkurenční boj mají virtuální operátoři, lze vypozorovat u našich jižních a západních sousedů, kde jsou paušály mnohem levnější a ve srovnání s námi i nabitější minutami, smskami a daty.  

2. 4. 2012

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

EU obvinila platformu X z klamání uživatelů

Společnost X porušila pravidla Evropské unie týkající se online obsahu. Modrý odznak prý klame uživatele sociální sítě.

 

Sportovní speciál 2024: Kde sledovat Olympijské hry v Paříži

Olympijské hry v Paříži se blíží a fanoušci se mohou těšit na tisíce hodin živého vysílání. Kde přenosy sledovat?

 

Google mění plány, cookies v Chromu automaticky blokovat nebude

Společnost Google oznámila, že v prohlížeči Chrome soubory cookies třetích stran nakonec blokovat nebude.

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...