Úvod > Články > Konkurence na mobilním trhu se odkládá. Na virtuální operátory, a nižší ceny, si musíme počkat

Konkurence na mobilním trhu se odkládá. Na virtuální operátory, a nižší ceny, si musíme počkat

Český telekomunikační zlepší podmínky pro vstup virtuálních mobilních operátorů až příští rok. Jejich vstup na trh je přitom jedinou myslitelnou možností, jak rozhýbat tuzemský trh s mobilním voláním – a klientům přinést mnohem výhodnější podmínky.

Český telekomunikační úřad uvedl, že pravidla pro vstup virtuálních operátorů začne společně se související regulací mobilního trhu řešit až v roce 2013. Kdy případné úpravy vstoupí v platnost a kdy se zákazníci dočkají vstupu konkurenčních operátorů na trh, se tak stále ani po dlouhých letech neví.

Každopádně dříve než v roce 2014 to pravděpodobně nebude. Virtuální mobilní operátoři jsou přitom ve světě běžnou součástí telekomunikačních trhů a jsou jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují ceny mobilního volání. Na rozdíl od velkých operátorů nedisponují vlastní infrastrukturou, ale právě na základě smluv využívají jejich sítě. Díky tomu může virtuální operátor koncovým klientům nabídnout (přeprodat) služby velkých operátorů mnohem výhodněji.

O přemrštěných cenách mobilního volání se v Česku hovoří již dlouho, ale až v posledních měsících tlak na operátory sílí. Zatímco Český telekomunikační úřad v tomto směru zůstával dlou vlažný, a de facto dával za pravdu třem tuzemským operátorům, v poslední době právě díky sílícímu tlaku odborné i laické veřejnosti začíná o regulaci trhu hovořit také. Vstup virtuálních operátorů na trh je totiž jednou z mála možností, jak zvýšit konkurenci na trhu s voláním.

Jelikož v České republice se trh s pevným voláním nikdy nedostal do stavu dospělosti – na rozdíl od mnoha západních, ale i východních států – mobilní volání se postupně a rychle stalo dominantním způsobem hlasové komunikace, podle čehož pak vypadají i ceny volání (mobily na vyspělejších trzích se zdravými pevnými sítěmi a VoIP telefonováním jsou spíše doplňkem za výhodnou cenu).

Veřejnosti si tedy od virtuálních operátorů slibuje snížení cen a zlepšení podmínek volání, podmínek, jaké znají například z VoIP trhu – tedy nejen nižší sazby za volání do vlastní a cizí sítě, ale také výhodnější tarifikaci – například po sekundách (1+1) nebo tarifikaci 30+1 (kdy klient platí za spojení cenu 30 sekund a poté už jen po sekundách).  

28. 5. 2012

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

O2 představilo nové tarify NEO+ s možností bezplatné aktivace neomezených dat

O2 zařadilo do nabídky novou tarifní řadu NEO+, se kterou si můžete zdarma aktivovat neomezená 5G data na 24 hodin...

 

Portugalsko chce zakázat používání čínských komponent v 5G sítích

Portugalská rada pro kybernetickou bezpečnost vydala usnesení, které by mohlo omezit využívání čínského vybavení v...

 

EU omezí klamavou reklamu a zavádějící tvrzení na obalech výrobků

Evropská unie chce zlepšit označování výrobků a bojovat proti klamavým popisům a zavádějícím tvrzením ohledně...

Nejčtenější články

CETIN přidal do nabídky optický tarif 2000/1000 Mb/s

 

CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...

O2 rozdává k novým O2 TV set-top boxům soundbary za 1 Kč

 

O2 rozdává dárky zákazníkům, kteří si na e-shopu objednají nejnovější O2 TV set-top box. Za 1 Kč si mohou pořídit...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2023

 

V dubnu se rychlosti mobilního i pevného internetu opět propadly. Podívejte se, kteří provideři nabízeli...