Úvod > Články > Java obsahuje vážnou bezpečnostní díru, přes kterou hackeři nepozorovaně útočí na počítače. Varování vydala i americká vláda

Java obsahuje vážnou bezpečnostní díru, přes kterou hackeři nepozorovaně útočí na počítače. Varování vydala i americká vláda

Programovací platformu Java sužuje vážná zero-day zranitelnost. Útočníci cílí na počítače po celém světě a odborníci mají za to, že útoky na systémy s Javou, která běží na miliardách zařízení, budou eskalovat v nadcházejících dnech. Proto americká vláda vydala doporučení, aby uživatelé na svých systémech Javu deaktivovali. Nebezpečí spojené s objevenou dírou vedlo společnost Apple, aby tento software uživatelům potichu sama deaktivovala.

Společnost Oracle, jež nyní po převzetí firmy Sun Microsystems Javu vyvíjí, reagovala na varování amerického ministerstva domácí bezpečnosti ještě v pátek vydáním vlastní zprávy, v níž uživatelům a správcům radí, aby Javu (ve verzi 7) na svých systémech vypnuli a odinstalovali -- a nepoužívali ji do doby, než firma vydá opravenou verzi. Kdy však nová verze vyjde, není jasné – Oracle mluví vágně o tom, že oprava se objeví „brzy“.

Oracle dále uvádí, že chyba ohrožuje jen systémy s nejnovější, sedmou řadou Javy, takže přístroje se starší verzí jsou (relativně) v bezpečí. Útočníci díru zneužívají prostřednictvím internetových prohlížečů (přes Java plugin), načež do systémů instalují další malware. To vedlo společnost Apple k tomu, že prostřednictvím vlastního zabezpečovacího softwaru uživatelům v tichosti Javu deaktivovala. Ostatně vztah mezi Applem a firmou Oracle skřípe už několik let, a to právě kvůli velkému počtu objevených bezpečnostních chyb a přístupu Oraclu k jejich opravám. Například v roce 2010 Apple odstranil Javu i z výchozí instalace operačního systému Mac OS X Lion.

Zjištěny byly už poměrně frekventované útoky jak na domácí, tak i korporativní počítače, kdy přes zranitelnost byl nainstalován další škodlivý software -- například v těchto dnes se často skloňuje tzv. ransomware, což je typ malwaru, který po instalaci do napadeného počítače blokuje uživateli přístup k programům a datům, dokud nezaplatí za „řešení“. Hackeři varují, že útočníci mohou také z napadených přístrojů vytvořit tzv. zobie počítače (součásti botnetu) nebo krást osobní a jiná citlivá data.

Prozatímním řešením je Javu zakázat, popř. jak radí Oracle, ji odinstalovat.

Aktualizováno: V noci, chvíli po vydání článku, společnost Oracle vydala potřebnou opravu. Novou verzi stahujte přímo ze stránek Javy

14. 1. 2013

Autor: Redakce DSL.cz

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mafra posiluje své postavení na realitním trhu

Vydavatelství Mafra rozšířilo své portfolio o společnost AdInternet. Česká firma se specializuje na prodej realit...

 

Elop končí v Microsoftu, co s ním bude teď?

Dvaapadesátiletý Stephen Elop opustil pozici výkonného viceprezidenta Devices & Services ve společnosti Microsoft...

 

Hlídejte si své účty před kyberútoky

Kyberloupeže a útoky na účty klientů bank v České republice během posledního roku rapidně stouply. Banky posilují...

Nejčtenější články

Finále Ligy mistrů můžete sledovat v sobotu na Nova Sport 3

 

Liga mistrů UEFA se blíží do finále. O slavný pohár se v sobotu 1. června utká Borussia Dortmund a Real Madrid...

O2 uvedlo na trh vlastní lokalizační čip O2 tag

 

O2 uvedlo na trh vlastní lokalizační čip s název O2 tag. Členové ekosystému Unity si ho mohou pořídit za pouhých 199 Kč.

MAGENTA TV rozšířila programovou nabídku o Nova Sport 5 a Nova Sport 6

 

T-Mobile zařadil do nabídky MAGENTA TV stanice Nova Sport 5 a Nova Sport 6. Naladíte je už od dnešního dne v rámci...