Po nadšených ohlasech na komentář o možnostech úspěchu BlackBerry Z10 se na mobil, který by měl zachránit firmu s dírou pod čarou finančního ponoru, podívejme ještě jednou.
Když vynecháme samotné dílenské zpracování, které díky krátké době na trhu nelze komentovat (a můžeme jen doufat, že nechá zapomenout na posměšný název „Crackberry“, který označoval nutnost vyměnit mobil každých šest měsíců), dnes prodávají mobily jen tři věci – software, aplikace, a celkové nadšení při pohledu na krabičku, často zmiňovaný „wow“ faktor.
A právě tady je problém – potácející firmu musí zachraňovat nějaký trhák, ne telefon, který není špatný, ale nad kterým nikdo nadšením neomdlí. Kdyby Z10 představil Apple nebo třeba Samsung, každý by mluvil o tom, že novinka je nudná. Je to tak trochu jako v americké reklamě na Hertz – not exactly.
Baterie vydrží při průměrném používání den, ale to u konkurence také. 4G je rychlé, ale ne rychlejší, než jinde. Displej je příjemný a kvalitní, ale vysoké rozlišení na úrovni Retiny dnes nabídne každý špičkový smartphone. Foťák je solidní, ale Nokia ho strčí do kapsy. 1,5 GHz procesor je dnes o generaci pozadu.
Co si budeme povídat, Z10 je víc než solidní smartphone, ale není to něco, na čem může firma postavit budoucnost. Je to něco, co budou koncem roku nabízet IPS zdarma v případě, že podepíšeme dvouletou smlouvu.
Ani u softwaru to není takový zázrak, jaký se očekával. Ano, multitasking konečně dovedlo o krok kupředu, ostatně to webOS, od kterého se BlackBerry poměrně bezostyšně „inspiroval“, to uměl již před lety. A aplikace, které dnes rozhodují, jsou kde?
Dnešní trháky jako Netflix, Zulu či Spotify jsou v nedohledu. Prohlížeč je pomalý, neatraktivní a nepohodlný. A pokud jsme (a právem) zesměšňovali Apple za jeho nepovedenou aplikaci AppleMaps, zkusme mapy na Z10 a půjdeme se Applu osobně omluvit.
Ano, klávesnice je nejlepší na trhu. To je pěkné, ale dřívější majitelé si mezitím, dobrovolně či nuceně, zvykli na dotykovou klávesnici. Ta lepší není, ale zvykli si. Zdá se, že místo nejnovějších technologií se stratégové firmy zasekli na klávesnici. Tu sice dovedli do dokonalosti, ale připomíná to situaci, kdy v Čechách dali dohromady nejrychlejší mašinku na děrovací štítky v době, kdy svět jel na počítačích.
Z10 se prostě nemůže rozhodnout, jestli sáhnout do moderního, nebo jestli si držet kravaťáky, ať už se jedná o cesťáky nebo o vládní úředníky. Ti ale během doby, kdy z firmy RIM nic kloudného nevypadlo, dávno přešly na jinou platformu, a je jedno, jestli jim kapsu tíží Apple, nějaký Android nebo nedej pánbůh či příroda, Windows 8.
19. 4. 2013
Autor: Václav Větvička
Clubhouse prošel velkou aktualizací. Nově se zaměřuje více na komunikaci s přáteli a umožňuje posílat hlasové zprávy...
Předplatitelé služby Premium na platformě X (dříve Twitter) mají nově možnost nastavit svou stránku "To se mi líbí"...
LGBTQ seznamovací aplikace Grindr zrušila možnost práce na dálku a žádá po zaměstnancích, aby se vrátili do...
Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...
Hotspot je funkce na telefonu nebo samostatné zařízení, pomocí kterého se můžete připojit k mobilnímu internetu. Jak...
V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...