Využívání vlastních počítačů, tabletů či chytrých telefonů je ve firmách stále častější také v Česku. Hlavní motivací je přitom úspora finančních prostředků a větší efektivita zaměstnanců. Jaké jsou ale náklady a rizika?
BYOD (z anglického Bring Your Own Device) je trend, který začíná zasahovat také české firmy. Spočívá v tom, že si zaměstnanci nosí vlastní chytrá zařízení a ta pak používají jako pracovní nástroje, přistupují s nimi do sítě či k firemním informačním systémům.
Populární jsou také v případě práce z domova či pro projektové úkoly. Podle aktuálních dat může BYOD ušetřit stovky dolarů ročně na práci jednoho zaměstnance.
Zatímco v Česku jsou viděny často jen úspory na úrovni absence nutnosti nakupovat nová zařízení svým zaměstnancům, kteří si kupují vlastní, v zahraničí jsou akcentovány také další výhody tohoto konceptu.
Například zvyk uživatele, prostor pro kreativitu a lepší ergonometrie pracovního nástroje. To, že nejde o plané fráze, ví každý, kdo píše na počítači a musí přecházet mezi více zařízeními – kdyby měl vždy to, které mu vyhovuje nejvíce, byl by o několik desítek procent rychlejší a spokojenější.
Na druhou stranu jsou vlastní zařízení zaměstnanců noční můrou IT odborníků a není překvapením, že jedna z největších bezpečnostních investic začíná jít do sektoru zabezpečení infrastruktury. Problémem je, že není možné garantovat jednotné softwarové vybavení ani dostatečné zabezpečení, což vede k tomu, že zaměstnavatel musí vybudovat pro BYOD speciální prostředí, a to rozhodně není zadarmo.
Trend nošení si vlastních zařízení do práce ale každopádně doráží také k nám a aktuální čísla ukazují, že podíl těch, kdo si vlastní zařízení do práce nosí, utěšeně roste.
Je jen otázkou, kdy (a zda) se k tomuto trendu připojí také konzervativní odvětví či práce náročné na bezpečnost, jakými jsou zaměstnanci bank, telekomunikací či bezpečnostních složek.
6. 6. 2013
Autor:
Samsung navázal partnerství se společnostmi Qualcomm a Google. Společně chtějí vytvořit nové zařízení pro rozšířenou...
Pákistánská vláda zablokovala přístup k Wikipedii kvůli "rouhačskému obsahu", který se podle ní na stránkách nachází.
PayPal je další technologickou firmou, která se připojila k propouštění. Podle generálního ředitele sníží počet...
Vodafone k 1. únoru nahrazuje původní UPC tarify novými balíčky pevného internetu. Můžete vybírat z rychlostí 250...
Podívejte se, jaké hodnoty jsme v prosinci naměřili u jednotlivých technologií a kteří poskytovatelé nabízeli...
Průměrná rychlost Wi-Fi připojení se v prosinci po delší době propadla. Jak si vedl váš provider a jaké hodnoty jsme...