Společnost Canistec, jež provozuje VoIP síť Voocall, snížila ceny volání do mobilních sítí na 0,59 Kč/min. při sekundové tarifikaci. Z Voocallu se navíc stal nový virtuální mobilní operátor: v nabídce má čtyři tarify, z nichž dva obsahují i datový balíček s objemem 200 MB.
Voocall je známým českým VoIP operátorem, který se teď vrhl i do mobilních GSM vod. Než se dostaneme k mobilní nabídce (myšleno volání v GSM a data v 3G), řekněme si, že (patrně) jako první VoIP operátor okamžitě do svých cen promítl snížení propojovacích poplatků: ty klesly od 1. července na 0,27 Kč/min. (bez DPH). Minuta hovoru v síti Voocall nově stojí 0,59 Kč, navíc – jak to bývá v SIP telefonii – hovory jsou účtovány po sekundách.
Paradoxně je tak minuta volání do mobilních sítí již levnější než minuta do pevných sítí (0,65 Kč). I klienti ostatních VoIP operátorů by se měli těšit na snížení cen za volání (jak a kdy ostatní poskytovatelé zareagují, záleží však na nich).
Nyní ke GSM/3G nabídce Voocallu: Vzhledem k tomu, že Canistec spolupracuje opět s GTS (jako většina současných virtuálních mobilních operátorů), a je tedy v síti T-Mobilu, je zřejmé, že nabídka nebude moc odlišná. Nabídka v něčem odlišná je, v jiném ohledu už není.
Za prvé: poplatek za SIM, který virtuálové musejí odvádět dodavateli, se promítá i do způsobů, jak Voocall nabízí své služby: zatímco konkurenční síť ha-loo (Ha-vel) nabízí „předplacenku s měsíčním poplatkem 45 Kč“, Voocall nabízí rovnou čtyři tarify, z nichž nejzákladnější stojí 39 Kč měsíčně (ano, de facto poplatek za SIM), druhý bez datové nabídky 89 Kč měsíčně a ostatní dva – s datovým balíčkem 200 MB – se pohybují kolem 200 Kč/měsíc (189 Kč a 229 Kč). Tarify jsou vlastně dva, každá varianta je ale buď s daty, nebo bez nich.
Rozdíl je také v ceně hovorů do mobilních sítí: za minutu volání do vlastní sítě klient zaplatí 0,59 Kč a do všech ostatních mobilních sítí pak 1,69 Kč (což jsou opravdu jedny z nejnižších cen u současných virtuálních operátorů). Výhodou je opět účtování po sekundách (1+1).
SMS v síti stojí ve všech tarifech stejně, 0,59 Kč, mimo síť pak 1,25 Kč. Tarify se liší jen počtem volných minut – dražší varianty obsahují 100 minut volání do vlastní sítě:
U Voocallu funguje i zpětně volání, které lze dobře používat i po vyčerpání datového limitu (požadavek na spojení má pár kB, volání probíhá v GSM síti). Jelikož ústředna volá na dvě čísla, je cena minuty hovoru (přes VoIP) dvojnásobná, ale stále výhodná: 1,10 Kč/min., což je méně než při přímém volání v GSM (1,69 Kč/min.).
8. 7. 2013
Autor: Redakce DSL.cz
Výzkumníci umělé inteligence z Microsoftu omylem umístili veřejně na internet desítky terabajtů citlivých dat...
Vláda jedná o navýšení koncesionářských poplatků za televizi i rozhlas. Celková částka by se mohla od roku 2025...
Německé ministerstvo vnitra chce nařídit operátorům, aby omezili používání zařízení Huawei a ZTE ve svých 5G sítích.
Všichni velcí operátoři mají v nabídce tarify pro studenty a zákazníky do 26 let. V dnešním článku vám přinášíme...
Pokud máte problém s nekvalitním televizním nebo rozhlasovým signálem, poradíme vám, jak postupovat při jeho řešení.
V srpnu rostly rychlosti mobilního i pevného internetu. Podívejte se, jak si vedly jednotlivé technologie a...