Úvod > Články > Jak nás podvádějí operátoři

Jak nás podvádějí operátoři

Pokud má někdo pocit, že ho podvádějí operátoři jen v české kotlině, budiž mu útěchou, že za velkou louží není situace výrazně lepší.

Zatímco se šéfové velkých firem jako Comcast nebo Verizon předhánějí v úvodnících, ve kterých malují současnou situaci narůžovo, skutečná situace je trochu jiná.

Šéf Verizonu Lowell McAdam v nedávném rozhovoru pro New York Times tvrdil, že se u rychlého připojení dostaly Spojené státy na dominantní pozici ve světě, šéf Comcastu Davin Cohen zase v rozhovoru pro Philadelphia Inquirer tvrdil, že Amerika se stala světovým vůdcem jak v připojení, tak i rychlosti.

Celkem brzy se ozvali jak experti, tak i členové nejrůznějších asociací pro ochranu spotřebitelů. New America Foundation porovnala ceny rychlého připojení v různých zemích a situace pro Spojené státy nijak valně nedopadla.

Oblíbená trojkombinace (internet, telefon, televize) stojí v Paříži za 100 Mbps 35 dolarů, v americkém Lafayette zaplatíme 65 dolarů za rychlost 6 Mbps. U čistého internetového připojení to není lepší – zatímco v Hongkongu zaplatíme za 500/500 Mbps 35 dolarů, ve Washingtonu dostaneme za stejnou cenu rychlost 25/5 Mbps.

Určitý pokrok by přece jenom byl, v rychlosti už nejsou Američané na 21. místě, ale dostaly se na osmou příčku. Tato statistika však zahrnuje (mimo jiné) i všechny evropské země, včetně všech postkomunistických, takže v ní Američané vypadají lépe.

Pokud by se porovnávali pouze se zeměmi jako Británie, Francie nebo Německo, rozdíly (jak v ceně, tak i rychlosti) by byly velmi výrazné.

Operátoři vylepšují situaci i v dalších oblastech. Zatímco McAdam mluví o 14,7 miliónech zákazníků s přístupem k rychlému internetu, tiše zapomíná na rozhodnutí své firmy z roku 2010, kdy firma přestala dále budovat svoji síť z optických vláken FIOS ve chvíli, kdy dosáhla 14 procent domácností.

O tom, že broadbandová situace není ve Spojených státech plně normální svědčí i to, že jen málokde existuje pravá konkurence a mimo největší centra většinou nemáme (s výjimkou satelitního připojení) žádnou výraznou konkurenci.

To samozřejmě vede k tomu, že zatímco v jiných zemích ceny klesají, ve Spojených státech rostou. Jak Verizon, tak i AT&T počátkem tohoto roku ohlásily další nárůst cen za DSL.

Regulační agentura FCC přitom v roce 2005 coby vysvětlení právě probíhající deregulace slibovala, že jednotliví operátoři si budou vzájemně konkurovat a ceny budou klesat.  Stejně mylně pak FCC tvrdila, že se do domácností bude broadband dostávat přímo ve formě bezdrátového připojení, mimo klasický kabel nebo DSL

11. 7. 2013

Autor: Václav Větvička

Témata

připojení k internetu

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v dubnu 2023

Rychlost Wi-Fi připojení v dubnu zůstala na březnových hodnotách. Podívejte se, jak se tentokrát dařilo vašemu...

 

CETIN přidal do nabídky optický tarif 2000/1000 Mb/s

CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...

 

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2023

V dubnu se rychlosti mobilního i pevného internetu opět propadly. Podívejte se, kteří provideři nabízeli...

Nejčtenější články

T-Mobile představil předplacenou kartu se 100 GB dat za 300 Kč

 

T-Mobile představil limitovanou předplacenku se 100 GB dat, za kterou zaplatíte jen 300 Kč měsíčně. A každé 12...

Netflix omezuje sdílení hesel po celém světě, došlo i na Česko

 

Společnost Netflix rozšířila nová pravidla pro sdílení hesel do dalších více než 100 zemí. Za využívání účtu mimo...

CETIN přidal do nabídky optický tarif 2000/1000 Mb/s

 

CETIN od dubna zařadil do svého portfolia nový tarif, který umožní na optických přípojkách využívat rychlost až...