Úvod > Články > Steve Ballmer – CEO, kterého měli propustit

Steve Ballmer – CEO, kterého měli propustit

Steve Ballmer konečně ohlásil, že po třinácti letech opustí kormidlo Microsoftu. Trvalo to, za jeho panování jsme zažili Windows Vista, konec Zune, nepovedené vlastní mobily, zanedbání internetu a cloudu, opuštěný e-book, Surface TR a Windows 8.

Co je horší, cena akcií je po třinácti letech na stejné úrovni. Ve světě, kde pětiprocentní růst je majiteli akcií považován za nevhodně malý, bylo dost důvodů k tomu, aby Microsoft sáhl po někom jiném.

Ballmer, povoláním obchodní manažer, neměl o technologiích, které měl propagovat, valné ponětí. Jeho výroky, ve kterých pomlouval konkurenci, se postupně staly legendární, stejně jako divoké poskakování po pódiu, kde tak trochu připomínal Hrušínského v Postřižinách.

Navíc se během jeho panování stal Microsoft z firmy, snažící se o inovace, upoceným dinosaurem, kde se průšvih odměňoval další trafikou. Nejspíš mu pomáhalo inventární číslo 30, které měl na košili, tak brzy totiž naskočil do firmy Microsoft.

Během jeho panování došlo v tomto oboru k seizmickému posunu, svět již není PC-centrický a firmy jako Apple (který byl koncem 90. let před krachem) a Google (který za Ballmerova nástupu ještě neexistoval) ovládly svět. Není divu, že jen prodej iPhonu vydělává Applu víc nežli všechny produkty Microsoftu dohromady.

Ballmer to samozřejmě neměl jednoduché, první roky mu přes rameno kibicoval Bill Gates z pozice otce zakladatele. Nicméně je těžké najít něco, za co můžeme Ballmera pochválit.

Investice do Nokie zatím nic dobrého nepřinesla, nákup služby Skype nebyl také myšlenkou zrovna geniální. Osm a půl miliardy dolarů za službu, která dodnes prodělává, nevypadá nijak moudře.

A ještě hloupěji vypadá ve chvíli, kdy si uvědomíme, že za tyto peníze si Microsoft mohl podobný připravit sám hned třikrát. Šlo spíše o snahu ukázat akcionářům, že se snaží stagnaci firmy nějak rozpohybovat.

Samozřejmě brzy propuknou zákulisní boje o to, kdo bude novým šéfem. Půjde na ostří nože, novou strategii „One Windows“, kterou Ballmer Microsoftu před svým odchodem naočkoval, prosazuje hned sedm velkých šéfů, což není pro řízení molocha o 100 000 zaměstnancích to pravé ořechové. Tvrdý šéf zvenku s většinou šéfů zatočí, což si jistě uvědomují a budou proti někomu mimo Microsoft bojovat zuby nehty.

Ballmera litovat nemusíme. Během jeho 33 let u firmy si nastřádal solidní množství akcií, rovných 359 miliónů. A jelikož během půl hodiny po oznámení odchodu akcie Microsoftu vzrostly o 8,5 procenta, Ballmerovi zacinkalo v kasičce dobrých 800 miliónů dolarů. A za těchto fanfár se odchází opravdu příjemně.

 

V zítřejším vydání se Michal Černý zamyslí v protipohledu, zda u Stevea Ballmera lze najít i nějaké pozitivní kroky.

28. 8. 2013

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mafra posiluje své postavení na realitním trhu

Vydavatelství Mafra rozšířilo své portfolio o společnost AdInternet. Česká firma se specializuje na prodej realit...

 

Elop končí v Microsoftu, co s ním bude teď?

Dvaapadesátiletý Stephen Elop opustil pozici výkonného viceprezidenta Devices & Services ve společnosti Microsoft...

 

Hlídejte si své účty před kyberútoky

Kyberloupeže a útoky na účty klientů bank v České republice během posledního roku rapidně stouply. Banky posilují...

Nejčtenější články

HBO Max v Česku od května nahradí nová služba Max

 

Společnost Warner Bros Discovery oznámila, že v Evropě spustí novou platformu Max 21. května. To se týká i Česka a...

Revolut spouští vlastní eSIM a výhodné datové balíčky do celého světa

 

Revolut, známý spíše pro své finanční služby, představil vlastní eSIM. Zákazníkům nabídne cenově výhodné datové...

Seznam.cz připravuje vlastní předplatné, reklamě se ale nevyhnete

 

Seznam.cz testují nové předplatné. V placené verzi přestane využívat vaše data k cílení reklamy. Reklamu ale na...