Úvod > Články > Rozvědky umějí prolomit šifrovaní komunikace na webu a sledují i smartphony

Rozvědky umějí prolomit šifrovaní komunikace na webu a sledují i smartphony

Americká NSA a britská GCHQ údajně umějí prolomit velkou část zabezpečené (šifrované) komunikace. Uvedla to britská a americká média na základě tajných dokumentů poskytnutých Edwardem Snowdenem. Média informaci uveřejnila i přes nátlak tajných služeb.

Zahraniční deníky píší o tom, jak NSA disponuje výkonnými superpočítači, na kterých se snaží prolomit různé šifry – neuvedly ale, o jaké aplikace, systémy, algoritmy a protokoly, jež se podařilo prolomit a narušit, přesně jde.

Hovoří se ale spíše o nastrčených zadních vrátkách v komerčních zabezpečovacích aplikacích a operačních systémech různých společností, které s NSA a dalšími aktivně spolupracují.

Jedním ze jmenovaných způsobů narušení komunikace je získaní jejího obsahu ještě před samotným šifrováním (mj. nastrčením spywaru na sledované počítače), dále se skloňují ukradené nebo donucením získané šifrovací klíče, certifikáty a v neposlední řadě jsou ve hře i backdoory (zadní vrátka) v systémech – proto se nezdá pravděpodobné, že by NSA či GCHQ skutečně uměly prolomit moderní šifrovací systémy založené na veřejně známých algoritmech.

Řada odborníků na kybernetickou bezpečnosti proto nabádá počítačové uživatele, aby svou komunikaci šifrovali pomocí bezpečných nástrojů s otevřeným kódem (open source). Nicméně v jednom z dokumentů (v žádosti o dotaci) napsal ředitel Národní tajné služby James Clapper následující: „Investujeme do průlomových kroptoanalytických schopností, abychom porazili nepřátelskou kryptografii a ovládli internetový provoz.“

Německý Der Spiegel píše dále o tom, že NSA špehuje lidi také pomocí chytrých mobilních telefonů. Dokazují to interní dokumenty NSA. V dokumentu se hovoří o iPhonu, telefonech s operačním systémem Android a také o zařízeních BlackBerry – marketingovou chloubou BlackBerry byl právě vysoký stupeň zabezpečení, díky čemuž si BlackBerry získalo oblibu zejména u korporativní klientely.

NSA sleduje, kde se majitel těchto zařízení nachází, jaké jsou jeho kontakty, má také přehled o SMS komunikaci včetně jejího obsahu nebo poznámkách. Získané dokumenty dále dokazují, že NSA sestavila speciální týmy, jejichž úkolem bylo infiltrovat příslušné operační systémy do co největší míry, aby bylo získáno co nejvíce citlivých údajů o majitelích.

Společnost BlackBerry odmítla zjištění Der Spieglu komentovat.

9. 9. 2013

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

EU obvinila platformu X z klamání uživatelů

Společnost X porušila pravidla Evropské unie týkající se online obsahu. Modrý odznak prý klame uživatele sociální sítě.

 

Sportovní speciál 2024: Kde sledovat Olympijské hry v Paříži

Olympijské hry v Paříži se blíží a fanoušci se mohou těšit na tisíce hodin živého vysílání. Kde přenosy sledovat?

 

Google mění plány, cookies v Chromu automaticky blokovat nebude

Společnost Google oznámila, že v prohlížeči Chrome soubory cookies třetích stran nakonec blokovat nebude.

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...