Úvod > Články > Skype čelí vyšetřování kvůli šmírování uživatelů

Skype čelí vyšetřování kvůli šmírování uživatelů

Lucemburský úřad vyšetřuje Skype, společnost vlastněnou Microsoftem, kvůli spolupráci s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA). Firmě už dříve bylo bezpečnostními experty vytýkáno, že šmíruje odkazy, které si účastníci sítě mezi sebou vyměňují. Skype na to reagoval slovy, že jedná ve jménu ochrany uživatelů. To bylo ještě před propuknutím aféry týkající se špehovacího programu PRISM. Jak se ukazuje, agenti odposlouchávali a nahrávali nejen hovory, ale i videohovory.

Lucemburský úřad CNPD se ujal případu proto, že Skype má v Lucembursku své evropské sídlo. Mluvčí CNPD však pro média nechtěl vyšetřování komentovat -- zdůvodnil to slovy, že vyšetřování ještě neskončilo.

Podle dostupných dokumentů Skype spolupracoval s NSA už od roku 2010. Americká Národní bezpečnostní agentura měla přístup nejen k hovorům, ale od chvíle, co firmu koupil Microsoft, také k videohovorům uživatelů a chatům. A novou, hlubší spolupráci s Microsoftem si pochvalovali i samotní agenti NSA, jak se lze dočíst v uveřejněných dokumentech. Microsoft totiž měl umožnit agentům přístup všude bez nutnosti řešení speciálních případů (to se mělo týkat také služeb Hotmail/Outlook.com a Live včetně úložiště SkyDrive).

Případ nechtěl komentovat ani Microsoft. Tomu hrozí kromě finančního postihu také to, že nebude moci data o uživatelích předávat agentům NSA ani jiným tajným službám. Reálný dopad vyšetřování lze však jen těžko odhadovat.

Lucembursko je oblíbenou destinací amerických firem, jako jsou dále například Netflix či Amazon, díky tamnímu daňovému systému.

Skype byl dlouho prezentován jako bezpečná decentralizovaná služba pro komunikaci za použití šifrování. Nicméně už před několika léty se psalo o tom, že vlády mají ke komunikaci přístup – a to díky šifrovacím klíčům poskytnutým provozovatelem. A hovořilo se také o různých zadních vrátkách, popř. speciálních trojanech, jež odposlouchávaly komunikaci ještě před jejím zašifrováním.

Microsoft po převzetí firmy dramaticky změnil celou infrastrukturu sítě Skype a po světě roztroušené uživatelské „super uzly“ nahradil vlastními servery. Podle uniklých dokumentů se posléze datový tok posílaný do NSA více než ztrojnásobil.  

14. 10. 2013

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

EU obvinila platformu X z klamání uživatelů

Společnost X porušila pravidla Evropské unie týkající se online obsahu. Modrý odznak prý klame uživatele sociální sítě.

 

Sportovní speciál 2024: Kde sledovat Olympijské hry v Paříži

Olympijské hry v Paříži se blíží a fanoušci se mohou těšit na tisíce hodin živého vysílání. Kde přenosy sledovat?

 

Google mění plány, cookies v Chromu automaticky blokovat nebude

Společnost Google oznámila, že v prohlížeči Chrome soubory cookies třetích stran nakonec blokovat nebude.

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...