Jak roste zájem uživatelů o větší kapacitu digitálních přípojek (DSL, Digital Subscriber Line), tak se výrobci čipů snaží o stále rychlejší hardware. Tak už rychlost super-rychlé VDSL prorazila pomyslnou hranici 100 Mbit/s (na hardwarové úrovni), a k tomu potřebuje jen jeden měděný pár. Cílem je dosáhnout 150 Mbit/s a také prodloužit dosah rychlého DSL, či spíše nabídnout slušnou rychlost i na vyšší vzdálenost od ústředny.
Při asymetrickém provozu nabízí standardní VDSL v dopředném směru následující rychlosti: 12,96 Mbit/s do 1500 m, 26 Mbit/s do 1 km a 51,94 Mbit/s do 300 m. Ve zpětném směru jsou podporované rychlosti následující: 1,6 Mbit/s do 1500 m, 3,2 Mbit/s do 1 km a 6,4 Mbit/s do 300 m.
Při symetrickém (plněduplexním) provozu se dosah VDSL pohybuje do 3 km a nabízené rychlosti závisejí na vzdálenosti: 2,3 Mbit/s do 3,5 km; 4,3 Mbit/s do 2,5 km; 6,5 Mbit/s do 1,5 km, 13 Mbit/s do 1 km a 26 Mbit/s do 300 m.
Oba režimy, symetrický i asymetrický, používají kmitočtový duplex (FDD, Frequency Division Duplex). Jako modulace se využívá buď QAM (Quadrature Amplitude Modulation), nebo DMT (Discrete MultiTone). VDSL na rozdíl od ADSL používá vysílání v širším pásmu, od mezi 138 kHz a 30 MHz. Dolní kmitočet bývá volen i vyšší (300 kHz) pro eliminaci vzájemného rušení mezi VDSL a jinými systémy xDSL. Naopak na horním konci pásma se obvykle nevyužije maximální kmitočet, ale spíše 12 nebo 18 MHz; minimální šířka pásma pro VDSL je do 10 MHz.
VDSL specifikuje doporučení ITU-T (International Telecommunication Union - Telecommunication sector) G.993.1 'Very high speed digital subscriber line foundation'. Podle něho má být přenosový režim VDSL buď ATM s přenosovou konvergencí (TC, Transmission Convergence), nebo plesiochronní režim (PTM- TC, Plesiochronous Transfer Mode). To znamená, že zatímco ADSL bylo založeno na ATM nebo STM, VDSL může používat ATM nebo Ethernet. PTM-TC VDSL lze zjednodušeně označit jako Ethernet přes VDSL.
Další výrobce Metalink nabízí svoji čipovou sadu pod označením VDSLPlus, která umí po jednom páru, na vzdálenost 300 m, 100 Mbit/s dopředně a 50 Mbit/s zpětně. Na vývoji tohoto řešení Metalink spolupracuje s japonským NTT. Cílem je dosáhnout 100 Mbit/s v obou směrech. Na větší vzdálenost se rychlost příslušně snižuje. Maximální vzdálenost pro použití těchto čipů je 5 km zákazníka od ústředny. S Metalink již spolupracuje Fujitsu Access Ltd, která již používá tyto čipy pro svá DSL zařízení.
Jako první využijí nové čipy ve vedoucích zemí světa v oblasti širokopásmového připojení k Internetu, v Japonsku a v Jižní Koreji. Pilotní projekty rychlejšího VDSL se chystají do konce roku také v USA.
Ikanos se snaží prosadit svoji specifikaci (VDSL2), založenou na modulaci QAM, jako americkou normu v rámci ANSI podvýboru T1E1.4. Metalink je ambicióznější a VDSLPlus, používající DMT, navrhuje rovnou ITU-T jako vylepšení stávající specifikace pro VDSL. Takže válka mezi příznivci dvou zgruntu odlišných modulací, QAM a DMT, nekončí.
Normalizace je zde velmi důležitá, protože provozovatelé si z ekonomických důvodů nemohou dovolit jít do uzavřených řešení. Potřebují univerzální, otevřené technologie a slučitelné produkty, které jsou na základě mezinárodních specifikací také díky masové výrobě levnější.
Jinak VDSL podporuje ITU-T ve svých schvalovaných doporučeních (FS-VDSL, Full Service VDSL) pro schůdné propojení optické sítě dotažené co nejblíže k uživateli a metalického koncového připojení. VDSL může pracovat pouze na velmi krátkých úsecích, takže se uplatní v prvním úseku připojení uživatele po metalice k nejbližšímu optickému uzlu.
31. 5. 2004
Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA
Český telekomunikační úřad spustil dlouho očekávaný srovnávač tarifů elektronických služeb. Oproti původnímu plánu...
V polovině května vstoupí v platnost nové zásady ochrany osobních údajů na WhatsAppu. Pokud je nepřijmete, Facebook...
Nový S-class od Mercedesu bude využívat mobilní služby od Huaweie. Místo aplikací od Googlu dostane Huawei Mobile...
CETIN každoročně investuje miliardy korun do modernizace své komunikační infrastruktury. Kolik internetových...
Operátoři mají od 1. ledna povinnost uvádět v cenících a smlouvách reálné rychlosti připojení. Pokud tyto hodnoty...
Jaké rychlosti pevného a mobilního internetu jsme naměřili v prvním měsíci roku 2021? Podívejte se, kterému...