Širokopásmových přípojek přibývá jak hub po dešti. Se závistí můžeme hledět na rychlost nasazení DSL v Číně, nebo skok v penetraci přípojek v Holandsku nebo Dánsku. Saturované země jako Jižní Korea ale poprvé zažívají pokles.
Na konci třetího čtvrtletí letošního roku dosáhl podle zprávy „World Broadband Q3-2005“ společnosti Telecompaper počet uživatelů širokopásmových přípojek na světě celkových 187,8 milionů. V daném čtvrtletí přibylo na světě 15,6 milionů nových uživatelů s největším přírůstkem v asijsko-pacifickém regionu (5,55 milionů; viz tabulka 1), který ovšem v rychlosti růstu zaostal za ostatními oblastmi světa. Evropa zaznamenala druhý největší nárůst (5,48 milionů), což znamená mezičtvrtletní přírůstek ve výši 10,5 %.
V penetraci širokopásmových přípojek stále vede Korea s 24,7 % (viz tabulka 2), ale její saturovaný trh nedovoluje rozvoj, proto ji ostatní země dohánějí. Největšího úspěchu dosáhlo Holandsko, které je jen o jedno procento na druhém místě, těsně následováno Dánskem. Ale ani jiné evropské země se nemají zač stydět: v první dvacítce (s penetrací přes 11 %) jich najdeme celkem 12. Velkým překvapením je Estonsko, které ze 7 % penetrace v polovině roku dosáhlo za tři měsíce dvojnásobku (14,58 %) a předstihlo nejen Francii a Velkou Británii, ale i USA. Spojené státy jsou až na 17. místě žebříčku.
Sedm zemí světa se může chlubit vyšší než padesátiprocentní penetrací rychlých přípojek mezi domácnostmi (viz tabulka 3). V tabulce si všimneme překvapivého minus: Jižní Koreu poprvé postihl pokles počtu širokopásmových přípojek! Ve třetím čtvrtletí se tam snížil počet jak kabelových tak DSL přípojek.
S absolutně největším počtem širokopásmových přípojek je na prvním místě světa stále USA s 42 miliony, ale rychlým meziročním růstem o 90 % je brzy dohoní Čína (zatím necelých 30 milionů). Větší procentní nárůst zažilo už jen Rusko s 1,3 miliony uživateli (+196 %) a Mexiko s 2,2 miliony (+164 %).
Mezi typy přípojek z hlediska technologie stále více převažuje DSL (viz tabulka 4): na konci třetího čtvrtletí bylo na světě 127 milionů xDSL (roční přírůstek +48 %). „Multimilionové“ přírůstky zaznamenaly země téměř všech kontinentů: Čína s přírůstkem 3,4 milionů DSL, USA s přírůstkem 1,4 milionů a Německo s přírůstkem 1 milionu.
Kabelovky podle očekávání poněkud stagnují (přírůstek o pouhé 2 miliony). Nejperspektivnější se jeví bezdrátový přístup, který má sice pouhé 2,34 miliony uživatelů, ale znamená to meziroční nárůst o téměř 200 %. Bezdráty tak dohání optické přípojky FTTx, kterých jsou 2,7 miliony (přírůstek o +69 % za rok).
Zdroj tabulek: World Broadband Q3-2005, Telecompaper
2. 1. 2006
Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA
O2 zařadilo do své nabídky tři nové tarify z řady Datamanie. Až do ledna si je můžete objednat ta zvýhodněnou cenu.
O2 TV nabídne svým divákům MMA zápasy OKTAGON. Sledovat můžete živé přenosy, záznamy i tematické magazíny.
Google do rozšíření YouTube Extension přidal možnost konverzovat s chatbotem Bard o obsahu videí na platformě.
V říjnu se průměrná rychlost Wi-Fi nijak nezměnila. Podívejte se, jakých hodnot dosáhl váš kraj a poskytovatel.
Ulož.to kvůli novým evropským pravidlům omezí možnost sdílení souborů s dalšími uživateli. Od 1. prosince bude možné...
Který operátor v říjnu nabízel nejrychlejší mobilní internet? A ve kterém kraji jsme naměřili nejvyšší rychlosti...