Úvod > Články > 5 zajímavých pivních webů

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem se podělit o svou radost z jeho nalezení. A tak jsem našel pár zajímavých pivních webů.

Přestože všude vládne SAB Miller (Plzeň, Gambrinus, Kozel, Radegast), Heineken (Starobrno, Zlatopramen, Krušovice, Březňák, Louny, Dačický, Lorec, Jarošov a Pivrnec, přičemž skutečné pivovary v Lounech, Znojmě a Kutné Hoře byly zavřeny) a Molson Coors / StarBrev (Staropramen, Braník, Velvet, Hoegaarden, Stella Artois, Ostravar, Vratislav a Měšťan), dají se jako jehly v kupce sena najít i jiná, a dokonce velmi dobrá piva.

Zpočátku jsem si chtěl jen zapsat, kde a co jsem vypil. Potom také hledat v okolí, co se zde točí. K tomu se hodí dva weby:

Pivní deníček

Nabízí ke svému webovému profilu i aplikaci pro Android a má velmi slušný design. Restaurace a hospody se dají vyhledat podle země, okresu a následně města. Pokud najdete svoji restauraci, přidáte pivočáru – tedy zadáte, jaké pivo jste pili, kolik stálo, jak chutnalo apod. Pivočáry se vám automaticky sčítají. Jestliže vaše hospoda není v seznamu, není problém ji přidat – tím se z vás stane pivní prospektor.

Beerborec

Obdoba Pivního deníčku nemá sice ani aplikaci pro Android, ani nabušený design, ale na druhou stranu nabízí širší spektrum hospod a restaurací, včetně zrušených, a možnost dohledání třeba i podle pražských čtvrtí jako Kamýk, Lhotka apod. Dá se pak třídit i podle značky piva a zjistit si, kde poblíž vás se točí, problém však je, že v seznamu se nacházejí i ony zaniklé hospody. Přidání konzumace se pak děje kliknutím na odkaz Přidat pivo, opět platí, že lze údaje doplňovat.

Časem však podobná databáze přestane stačit sama o sobě. Hledáte tedy nějaký web, kde se piva hodnotí a máte možnost porovnat recenze podle svých chutí. K tomu se hodí server

Pivní recenze

Zde najdete žebříčky piv lahových i točených, seznam pivoték, a také diskuzní fórum. Každé pivo autoři hodnotí nejprve podle svých chuťových buněk, vysvětlí, proč dali tolik hvězdiček, kolik dali (ostatně jejich heslo je „Ochutnáme, zhodnotíme, zveřejníme“), a pak hodnocení a připomínky otevřou i ostatním čtenářům. Některá piva jsou podle mne stále zcela neznámá, přesto je v seznamech najdete, a můžete se tak inspirovat.

Atlas piv

Není tak propracovaný jako Pivní recenze, ale dobře se zde pracuje se žebříčky, výsledky se dají různě filtrovat, o jednotlivých pivech se dají najít základní informace, je možné po registraci doporučit v seznamech neuvedená piva a sám hodnotit.

Pivovary.info

A když už pivo, tak vás může zajímat něco o samotných pivovarech, ne? Já vím, že je zde Pivni.info, ale tam jsou jen stručné přehledy pivovarů, a třeba ten před půl rokem nově otevřený v Poděbradech v něm chybí. Zajímavější je výše zvedený web, kde kromě aktuálních pivovarů a jejich skutečně kompletní historie probrané do neuvěřitelných detailů najdete také informace o pivovarech zaniklých (a třeba dříve slavných). Zkuste neuvěřitelný Seznam historických pivovarů Čech, Moravy a Slezska. Možná – stejně jako já – zjistíte, že jste měli pivovar kdysi kousek za barákem, kde bydlíte, a ani o tom nevíte. Skutečně klobouk dolů před lidmi, kteří dělají tenhle web.

23. 8. 2014

Autor: Jan Lipšanský

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 pozitivních vlastností Facebooku

Z mnoha článků a diskuzí by člověk získal dojem, že Facebook je démon v cukrblikové podobě. Šelma z Bible...

Nejčtenější články

CZ.NIC zveřejnilo seznam zablokovaných českých domén

 

Sdružení CZ.NIC začalo tento týden publikovat seznam zablokovaných českých domén. Momentálně na něm najdete 760 stránek.

Prima zveřejnila nová pravidla pro přetáčení reklam na IPTV

 

Od 1. června začne platit zákaz přeskakování reklam na kanálech FTV Prima. Jaké podmínky společnost nastavila pro...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v dubnu 2022

 

Jaké rychlosti v dubnu nabízeli jednotliví poskytovatelé svým zákazníkům? Mrkněte na nejnovější statistiky rychlostí...