Úvod > Články > Stavba mobilních vysílačů v Česku

Stavba mobilních vysílačů v Česku

Území České republiky je pokryto BTS stanicemi, které zajišťují signál pro mobilní telefony. Tam, kde základnové stanice nestačí, staví operátoři mobilní vysílače.

Operátoři se často setkávají s požadavkem o posílení kapacity sítě například z důvodu konání kulturní nebo sportovní akce. Výstavba nové základové stanice by se v takových případech operátorovi nevyplatila. V tuto chvíli přichází na řadu mobilní vysílač, který posílí signál přesně tam, kde je to potřeba. Další využití vysílače najdou u nově vystavěných budov nebo komplexů, kde ještě není vyřešeno trvalé pokrytí signálem.

Letos byly vysílače využity například na MFF v Karlových Varech, na hudebních festivalech Votvírák, Rock For People, Hip Hop Kemp, Aerodrome Festival, Colours of Ostrava, Brutall Assault, Benátská Noc, Open Air Festival, Sázavafest nebo na Velké ceně Mistrovství světa silničních motocyklů v Brně.

K výstavbě mobilního vysílače je potřeba speciální přívěs, který se přemění na mobilní vysílač. Vysílač je pevně usazený v zemi, stabilitu zajišťují vysunuté packy. Stavba vysílače není nic výjimečného. Operátor O2 má k dispozici 39 disponibilních vysílačů, které je možné zprovoznit během pár hodin. Technici se k vysílači dopraví dodávkou, ve které mají nejen potřebné nářadí, ale také technologie, které jsou ke zprovoznění vysílače potřeba.

Mobilní vysílače mají hydraulické zvedáky, výsuvné nohy pro stabilitu a držák antén na střeše, který je při přepravě sklopený. Ve chvíli, kdy je vysílač namístě, vytáhnou technici středovou tyč, zvednou ho a zajistí šrouby a vzpěrami. Držák standardně nese dvě až tři antény. Každá z nich váží okolo 25 kilogramů. Někdy se k vysílači přidává i mikrovlnný spoj, který zajišťuje konektivitu do sítě.

Mobilní antény musí být vícepásmové. Nyní se zpravidla používá kombinace GSM (900 MHz), LTE (1 800 MHz) a UMTS (2 100 MHz). Díky tomu je k dispozici signál, jak pro majitele starších mobilních zařízení, tak i těch, které dokáží pracovat s LTE sítí. Páteřní propojení sítí operátora zajistí optický kabel nebo mikrovlnný spoj. Přenos dat má na starosti směrovač, který zajistí optickým kabelem z vysílače. Kontejner se připojí k elektrické síti. Pro případ výpadku proudu slouží příprava na zapojení generátoru. Pokud dojde pouze ke krátkodobému výpadku elektřiny, zajišťují chod vysílače baterie.

V uzemněném kontejneru nechybí klimatizace, bez ní by to po zapnutí radiových prvků nešlo, teplota uvnitř stoupne velice rychle. V případě, že teplota vzduchu venku klesne pod 15°C, pomáhá udržet správnou teplotu malé elektrické topení. Mobilní vysílač se staví zhruba tři hodiny. Stejně dlouho pak trvá zprovoznění a zapojení vysílače do sítě.

31. 10. 2014

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

EU obvinila platformu X z klamání uživatelů

Společnost X porušila pravidla Evropské unie týkající se online obsahu. Modrý odznak prý klame uživatele sociální sítě.

 

Sportovní speciál 2024: Kde sledovat Olympijské hry v Paříži

Olympijské hry v Paříži se blíží a fanoušci se mohou těšit na tisíce hodin živého vysílání. Kde přenosy sledovat?

 

Google mění plány, cookies v Chromu automaticky blokovat nebude

Společnost Google oznámila, že v prohlížeči Chrome soubory cookies třetích stran nakonec blokovat nebude.

Nejčtenější články

Nej.cz přechází pod O2. Co se pro vás mění?

 

Nej.cz je od 1. června součástí O2. Akvizice se týká služeb Nej.cz, Kuki a netbox. Podívejte se, co se změní pro vás...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2024

 

Rychlosti internetu v červnu kolísaly. Podívejte se, u kterého poskytovatele jsme naměřili nejvyšší hodnoty a která...

O2 představilo letní odměny pro své zákazníky

 

O2 si pro své zákazníky přichystalo na léto řadu novinek. Nabídne jim dvojnásobek Dat naplno nebo O2 tag a repráček...