Mobilní telefony jsou součástí našeho života. Historie přístrojů sahá až do 70. let 20. století. Jejich popularita stoupla v 90. letech s příchodem GSM. Mnozí z nás si pamatují březen 2005, kdy byla dokončena první fáze implementace technologie EDGE. Zákazníci ji tenkrát mohli využívat na území šesti velkých měst. Sítě 3. generace mámě všichni v živé paměti, ale realitou je nyní LTE technologie.
Svět mobilních komunikací nabízí prostor pro fungování tří různých systémů. Každý z nich má svou frekvenci a všichni dohromady se starají o dobré pokrytí a dostatečnou kapacitu pro datové spojení i hovory. Svět je ale čím dál tím rychlejší a takové musí být i připojení k internetu. Čím mladší generace systému je, tím rychlejší nabízí připojení.
V 90. letech se začala objevovat síť druhé generace 2G, která využívala digitální způsob přenosu dat. Problémem byla orientace na přenos hlasových služeb. Rychlost přenosu dat v těchto sítích nepřesahoval 20 kbit/s.
Do této kategorie spadají technologie GSM (Global system for Mobile communications), CDPD (Cellular Digital Packet Data) či TDMA (time division multiple access) a CDMA (Code division multiple access).
Následovala třetí generace 3G, která představovala v podstatě první opravdový mobilní broadband. Patří sem hned několik různých standardů. Nejznámější je UMTS. Jedná se o 3G systém, který je součástí IMT2000. Jeho hlavním přínosem byla podpora kvality služeb s ohledem na různé požadavky jednotlivých typů provozu. Číslice 2000 v názvu neznamená rok představení, jak by si někdo mohl myslet. Jedná se o původní přenosovou rychlost 2 Mb/s a kmitočtové spektrum 2000 MHz.
V tuto chvíli je na vrcholu technologie LTE, která slouží hlavně k přenosu dat a během hovoru se přepne do sítě 3G nebo 2G. Podíl LTE velmi rychle roste. Jde o síť budoucnosti, která má poskytnout vyšší rychlost, lepší odezvu, pokrytí a kvalitnější frekvenční dosah v terénu.
Jedním z důvodů rychlého nástupu LTE jsou také finance. K pokrytí stejného území 3G signálem v pásmu 2 100 MHz je potřeba mnohem více vysílačů než v pásmu 800 MHz u LTE. Jeden vysílač na frekvenci 800 MHz je schopen pokrýt okruh zhruba 63 km2. Při frekvenci 1800 MHz či 2100 MHz by bylo k pokrytí stejného území potřeba nejméně pěti vysílačů.
Pro využití čtvrté generace systému mobilní komunikace stačí uživateli mobil s podporou LTE a nová SIM karta – USIM. LTE je na rozdíl od 2G a 3G plně datovou sítí, kde bude i hlas přenášen prostřednictvím IP – VoLTE. Technologie voice over LTE se pravděpodobně začne používat v příštím roce.
19. 1. 2015
Autor: Redakce DSL.cz
Vánoční nákupy jsou v plném proudu, a to přináší také nárůst podvodných aktivit a falešných e-shopů. MONETA proto...
O2 představilo další vánoční dárky pro své zákazníky s tarify i majitele předplacených karet. Podívejte se, jaké...
Vodafone před Vánoci uvádí na trh novou předplacenou GIGA kartu. Díky ní získáte 150 GB měsíčně jen za 449 Kč.
Vodafone v rámci Black Friday zlevňuje neomezený tarif. Se slevou až 46 % si ho můžete pořídit pouhých 72 hodin.
Black Friday odstartoval a s ním i sleva na neomezené tarify od Vodafonu. Pořídit si je můžete za historicky...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...