Úvod > Články > Hybridní satelitní mobilní síť a služby BGAN

Hybridní satelitní mobilní síť a služby BGAN

Národní bezdrátovou širokopásmovou síť pro Ameriku, založenou na mobilních technologiích v kombinaci se satelitní komunikací, zbuduje Boeing. Síť má být k dispozici do konce této dekády. V Evropě se již nabízí rychlá hlasová i datová komunikace od Telenor, s využitím družic Inmarsat. Komu se takové služby vyplatí?

Satelitní hlasová komunikace je tu již dlouho, ale s nástupem levnějších a rychlejších datových přístupových služeb prostřednictvím pozemních sítí jakoby byla vytlačovaná na okraj zájmu. Koncová zařízení nejsou příliš pohodlná a cena za pořízení služby a spojení nepatří k nejnižším. Všechno je ale relativní: pro uživatele, který nemá jinou možnost připojení, je satelitní komunikace spásným řešením, a také pro firmy, které mají spoustu poboček, může být satelitní komunikace z hlediska nákladů dokonce efektivnější než služby pozemních sítí.

Podle Hughes Network Systems přijde firemní zákazníky služba se zaručenou kvalitou na základě SLA (Service Level Agreement) na 100-300 eur měsíčně (včetně odborné instalace, nasměrování antény na správný satelitní zpětný kanál, i následovné amortizace zařízení). Tato služba zahrnuje obousměrnou komunikaci a připojení k Internetu.

Vzhledem k pevným nákladům na jedno přípojné místo se zákazníkům vyplatí satelitní služba skutečně až od propojení zhruba stovek míst, v závislosti na aplikacích. Kolem 50 % nákladů na satelitní službu jde na vlastní kapacitu, takže jednou z možných cest snížení těchto nákladů je využití pásma Ka (20/30 GHz), které nabízí větší spektrum ve srovnání s využívaným pásmem Ku (12/14 GHz) nebo C (4/6 GHz) a také opětovné využití kmitočtů díky možnosti užších paprsků. Jednou z vlaštovek využívajících toto pásmo je severoamerická služba WildBlue.

Vývoj moderních technologií probíhá nezadržitelně i v oblasti satelitní komunikace, proto dnes není problém získat širokopásmové obousměrné spojení. Jediným problémem je zpoždění, které ale díky různým „opravným“ mechanizmům nakonec vadí jen minimu služeb. např. on-line hrám.

zdroj: Cisco Packet Q105

Novinky ve sféře komerčních satelitních služeb napovídají, že i když se satelitní broadband nestane komoditou, má pro část trhu rozhodně značný význam.

Hybridní satelitní mobilní síť pro Ameriku

Na konci minulého týdne uzavřel Boeing dohodu ohledně vybudování hybridní mobilní-satelitní sítě za hodnotu, která může dosáhnout celé jedné miliardy dolarů. Satelitní skupina předního výrobce letadel bude v následujících pěti letech pracovat na zbudování páteře hybridní sítě pro společnost Mobile Satellite Ventures (MSV).

Tři družice Boeingu podpoří rozjezd vyspělých hlasových a datových služeb pokrývajících celý americký kontinent. První satelit třídy 702 bude přípraven k vyslání v polovině roku 2009 a další budou vyslány v následujícím roce. Primární anténa má mít 25 metrů v průměru, což je podle MSV dvakrát více než u stávajících komerčních komunikačních družic.

Satelity budou komunikovat s pozemskými základnovými stanicemi pro lepší pokrytí městských oblastí, kde bývá satelitní signál blokován. S budováním pozemní (mobilní) část sítě se nebude čekat až na vypuštění satelitů, měla by být hotova co nejdříve a teprve průběžně propojena se satelitní částí. Mobilní širokopásmová síť bude založena na kombinaci technologie mobilního WiMAX a technologie mobilní sítě CDMA (Code Division Multiple Access).

Zatím jsou satelitní telefony drahé a také veliké ve srovnání s mobilními koncovými zařízeními, ale společnost MSV je přesvědčena, že do doby spuštění této hybridní sítě budou k dispozici menší a stejně výkonné z hlediska nabídky prvků jako běžné mobilní telefony.

Boeing bude pro MSV dodavatelem technologie, ale pro úspěšný rozjezd služeb s dobrou návratností musí MSV najít dalšího partnera pro marketing. Jedním z možných vhodných kandidátů se jeví provozovatel digitálního TV vysílání, DirecTV, který se netají plány na bezdrátovou širokopásmovou síť. K té mu ale chybí spektrum, které má zase MSV, a to v pásmu 1,5 GHz.

Nové globální rychlé satelitní služby

V prosinci loňského roku došlo ke komerčnímu spuštění širokopásmové globální sítě BGAN založené na satelitní komunikaci od britského satelitního provozovatele, kterým je Inmarsat. První družice z řady I-4 byla vypuštěna na oběžnou dráhu v březnu loňského roku. Náklady na celou satelitní flotilu se tehdy odhadovaly na 1,5 miliardy dolarů.

Služby BGAN jsou určeny těm uživatelům, kteří se nacházejí v oblastech s nespolehlivou nebo dokonce nedostatečnou či neexistující telekomunikační infrastrukturou. Jedná se o první globální mobilní službu, která podporuje simultánně hlasové i datové přenosy. BGAN nabídne přenosové rychlosti do 492 kb/s. Cena za přenos 1 MB dat touto sítí se pohybuje mezi 4-7 dolary. Jeden telefonní hovor pak přijde na méně než 1 dolar.

Primárním partnerem Inmarsat pro služby BGAN je severský Telenor Satellite Services, který připravoval ve spojení s Inmarsat spuštění komerčních služeb BGAN posledních pět let. Telenor Satellite Services je jediným distribučním partnerem BGAN nabízejícím Terralink, firemní IP síťovou platformu a síť přístupových bodů (PoP, Points of Presence). Telenor BGAN PoP umístěný v Norsku je součástí páteřní sítě BGAN Inmarsatu a je propojen se satelitní přístupovou stanicí Inmarsat rychlými pronajatými okruhy.

Terralink nabízí IP konektivitu pro všechny služby BGAN, včetně streaming IP s garantovanou datovou rychlostí do 256 kb/s. Terralink také nabízí řadu vyspělých funkcí včetně koncového zabezpečení a garantované šířky pásma pro uživatele BGAN.

Stávající koncové terminály váží kolem jednoho kilogramu a jsou zhruba poloviční velikosti než laptop, takže se nejedná o žádné „kapesní“ drobečky. Zatím BGAN pokrývá Evropu, Střední Východ, Asii a Afriku, ale s dalším rozšířením se počítá.

Související články

·      Kombinace satelitu a Wi-Fi

·      Satelitní širokopásmový přístup

·      Satelitní komunikace stokrát jinak

19. 1. 2006

Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Google v Británii čelí žalobě kvůli dominantní pozici na trhu s online reklamou

Google se potýká s další žalobou ve Velké Británii. Místní vydavatelé a majitelé webových stránek si stěžují na jeho...

 

ChatGPT přestal odpovídat na otázky o výsledcích budoucích voleb

ChatGPT ještě nedávno odpovídal na otázky ohledně výsledků budoucích voleb. Nyní ale bude na podobné dotazy hlásit...

 

Microsoft čelí obvinění, že v EU narušuje hospodářskou soutěž

Evropská komise vyšetřuje společnost Microsoft kvůli obavám, že znevýhodňuje konkurenty své videokonferenční...

Nejčtenější články

Finále Ligy mistrů můžete sledovat v sobotu na Nova Sport 3

 

Liga mistrů UEFA se blíží do finále. O slavný pohár se v sobotu 1. června utká Borussia Dortmund a Real Madrid...

Od roku 2025 se zvýší koncesionářské poplatky, platit se bude i za mobily a tablety

 

Koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas se od příštího roku navýší. Změny se dotknou domácností i...

CETIN v srpnu spustí symetrický optický tarif s rychlostí 1 Gb/s

 

CETIN v srpnu spustí hned dvě novinky – navýší rychlosti odesílání u optického tarifu 1 Gb/s a u nejvyššího VDSL...