To, co se zdálo být vrcholem moderní doby, je najednou na obtíž. Pracně vybudované AP v kavárnách jejich majitelé stále častěji vypínají a znemožňují tak návštěvníkům surfovat na internetu.
Jsou určité oblasti (Američan by použil slovo „všechny“), kde jsou USA na mnohem vyšší úrovni než Česká republika a valná část Evropy. Jedním z těchto případů je dostupnost Wi-Fi sítě téměř na každém roku. Kavárny s bezdrátovým připojením jsou v USA poměrně běžnou součástí života. Například ve městě, kde žiji, tedy v Ostravě, bychom takovouto kavárnu nenašli. Pominu-li přesah nějaké metropolitní sítě za zdi některé provozovny.
Asi vám přijde podivné, proč Wi-Fi vypínají, když museli projít cestou pořízení hardware, služby a když za připojení stejně kavárna platí? Majitelé kaváren totiž při běžném provozu zjistili, že uživatelé laptopů obsazují většinou stoly podél zdí. Důvodem je dostupnost elektrických zásuvek, pokud nemáte cestovní baterii, notebook nevydrží mnoho (až na dražší modely – například vybavené CPU Intel Centrino). Podél zdí jsou ale umístěny obvykle stoly pro více lidí a takový uživatel jej zabere celý – navíc kdo byste si v kavárně přisedl k neznámým lidem? (Pomiňme čtvrtou cenovou kategorii.) Kromě toho jsou lidé, kteří jdou do kavárny na kávu, a ne na úchvatný pohled na moře laptopů.
Možností, jak vyřešit problém s uživateli laptopů, není mnoho, celkově asi tři, z toho pouze dva konstruktivní. Ten, který bych vynechal, je vypnout Wi-Fi úplně, odmontovat veškerý hardware, zrušit přístup a vrátit se k původnímu modelu kavárny. Určité kavárny ale řeší problém tak, že v určité hodiny Wi-Fi vypnou, v určité jej nechají zapnuté. Takto chodí na kávu de facto dvě různé skupiny uživatelů kavárny a vzájemně se míjí. Přiznejme si, že toto řešení není ideální, protože je určeno víceméně jen pro stálé zákazníky, náhodní kolemjdoucí pak mají smůlu a musí přistoupit na aktuální provoz (bez, nebo s Wi-Fi).
Druhou variantou je model, který zajišťuje, že Wi-Fi bude v kavárně fungovat nepřetržitě, ale nijak výrazně neomezí „běžný“ kavárenský provoz a uživatele, kteří na moře laptopů nejsou rozhodně zvědaví. Metoda funguje jednoduše. Je vytvořen jen omezený počet přístupových bodů do místní sítě, čímž se dostane jen na několik jedinců, ostatní mají smůlu. Otázkou je, které řešení je lepší, osobně se mi nelíbí ani jedno. Byl bych pro zachování běžných kaváren bez Wi-Fi a na druhé straně pro založení nových kaváren s plnohodnotným internetem dostupným každému návštěvníkovi. V podstatě jako by šlo o stejné dilema, jako u šalamounského zákona o omezení kouření v restauracích.
V České republice takovéto problémy řešit nemusíme. Otázkou je, jak dlouho je ještě řešit nebudeme a kde všude bude za chvilku Wi-Fi dostupné. Problém vidím spíše v zarušení velkých měst Wi-Fi signály různých drobných poskytovatelů.
24. 1. 2006
Autor: David Procházka
Italská vláda přešla do druhé fáze přípravy vlastní satelitní konstelace. Síť více než 100 družic bude sloužit pro...
V březnu rychlost Wi-Fi internetu zůstala na únorové úrovni. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém...
V březnu rychlosti všech typů připojení kolísaly. Podívejte se, jak si vedl váš typ internetu a váš poskytovatel.
T-Mobile nově nabízí Netflix jako součást vybraných tarifů. Sepsali jsme pro vás všechny důležité informace, které k...
O2 v březnu představilo novou platformu Oneplay. Nyní aktualizoval svou Magenta TV i T-Mobile. Obě služby jsme pro...
Chcete získat Netflix zdarma? U T-Mobilu ho získáte ve verzi Premium jako dárek při pořízení nové Magenta TV.