Laptopy dnes sériově či volitelně nabízejí lecjaké vybavení a různorodou podporu komunikace. Co se týče bezdrátových rozhraní, Bluetooth či ještě populárnější Wi-Fi jsou zcela běžnou záležitostí, za kterou se již dávno nepřiplácí. Mobilní broadband si ale žádá rozhraní nová, takže již za několik měsíců budou na trhu laptopy pro HSDPA.
Pro milovníky Dellu je to dobrá zpráva, protože se jedná právě o notebooky této společnosti. Zabudovaná podpora se týká konkrétně HSDPA v mobilních širokopásmových sítích společnosti Vodafone. Zatím je potvrzena tato možnost jen pro některé evropské země (Německo, Francie a Velká Británie), a to do poloviny letošního roku.
HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access) jako vylepšení mobilních sítí 3G umožňuje rychlejší komunikaci v dopředném směru (od sítě k uživateli, pro stahování) než stávající sítě UMTS (Universal Mobile Telecommunications System), více související články. HSDPA se do sítí propracovává jen zvolna, nejdříve se podpory dočkají ve velkoměstech, ale větší „pokrytí“ lze očekávat až v příštím roce.
Zákazníci Dellu ale budou moci zatím využívat UMTS a GPRS, než budou mít k dispozici připojení po HSDPA přes zabudované rozhraní. Modul pro UMTS/HSDPA bude interní, anténa bude integrovaná do víka notebooku a bude koexistovat vedle modulu pro Wi-Fi.
Karta Mobile Connect Card Broadband od Vodafone je založena na zbrusu nové kartě GlobeTrotter HSPDA od belgické společnosti Option. Ta slibuje rychlost 1,8 Mb/s v dopředném směru a 384 kbit/s ve zpětném směru. V případě nedostupnosti HSDPA karta volí nejrychlejší dostupné připojení po 3G, EDGE nebo GPRS.
Podpora Wi-Fi současně s 3G je logickou investicí do budoucna, protože provozovatelé pracují na konvergenci sítí a mobilní provozovatelé začínají u konvergence Wi-Fi a mobilních technologií, což si vyžaduje minimálně duální koncová zařízení. V dosahu hot spotů pak uživatel může komfortně využít kapacitně i cenově výhodnější připojení po Wi-Fi, mimo jejich dosah pak zůstává možnost pomalejšího připojení přes mobilní síť, ale s lepším pokrytím.
Roaming mezi bezdrátovými lokálními sítěmi a mobilními sítěmi ale není triviální a není uspokojivě vyřešena ani minimalizace rychlosti při předávání mezi sítěmi zejména pro interaktivní aplikace jako hlas (VoIP), ani jednotné potřebné vysoké zabezpečení, ani model společného proúčtování služeb. Na této problematice pracují zejména mobilní provozovatelé, kteří rovněž provozují hot spoty, takže alespoň účtovací základnu mají jedinou a mohou zákazníkům nabídnout jednu smlouvu a jeden účet.
Zabudování (zatím volitelné) podpory pro UMTS/HSDPA může urychlit vyzkoušení rychlého připojení u mobilních uživatelů a ověření jejich zájmu.
· Komplet HSPA = (HSDPA+HSUPA), DSL.cz, 8.12.2005
· HSDPA v reálu, DSL.cz, 6.12.2005
· HSDPA do sítí 3G, DSL.cz, 29.11.2005
15. 2. 2006
Autor: Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA
42 % Čechů na koncertě nebo jiné hudební akci půjčilo svůj telefon do rukou cizímu člověku. Avast varuje před...
Světová zdravotnická organizace zveřejnila výsledky výzkumu, ze kterého vyplývá, že neexistuje spojitost mezi...
Čeští výzkumníci pracují na aplikaci, která by lidem mohla pomoci zmírnit strach z pavouků a tmy. Využívat k tomu...
T-Mobile přestavil novou nabídku MAGENTA TV, na kterou postupně přejdou i stávající zákazníci. Zjednodušil také...
Fotbaloví fanoušci se mají na co těšit. Startuje Liga mistrů UEFA, Evropská liga a Evropská konferenční liga a...
O2 představilo novou chytrou televizi s předinstalovanou aplikací O2 TV a vlastním tlačítkem na ovladači. Až do...