Pokud někdo pochybuje o tom, že bezdrátové připojení neznamená pouhou technologii Wi-Fi, stačí se podívat na některé ze začínajících společností, které se předhánějí v testování a nabízení nových technologií.
Jedním z nových systémů je i tzv. WiFiber, se kterým přichází společnost GigaBeam. Jedná se o bezdrátové vysílání a přijímání dosahující průměrné rychlosti kolem 1Gb za sekundu, špičková rychlost se pohybuje kolem 2,7 Gb/s. Vedle vysoké rychlosti je další výhodou i možnost, že systém může být využíván pro tzv. poslední kilometr, tedy tam, kde kopání nových kabelů buď není možné, nebo je příliš drahé, případně tam, kde současná infrastruktura selhala (třeba po nějaké živelné události). K instalaci totiž stačí umístit vysílač a přijímač.Samotný princip není tak nový, něco podobného nabízejí i společnosti LightPointe a Proxim Wireless, novinkou je použití odlišné části elektromagnetického spektra. Konkurenční technologie totiž využívají segmentu teraherzových frekvencí. Ty se blíží viditelnému světlu, takže omezená viditelnost, např. mlha nebo déšť, mohou zhoršit přenos. GigaBeam využívá frekvence 71-76, 81-86 a 92-85 Ghz, kde tento problém odpadá.
Nejvíc přeplněné jsou frekvence 2,4 a 5 Ghz, kterých dnes využívá kde co, od Wi-Fi až po dětské monitory, takže systémy musí využívat komplexní algoritmy. Frekvence využívané firmou GigaBeam jsou prakticky prázdné, což vede k vyšší rychlosti, navíc díky úzkému paprsku jsou zde minimální interference.
K využití však mohlo dojít až po roce 2003, neboť teprve v tomto roce americká FCC tyto frekvence uvolnila pro veřejné používání, nicméně finální povolení bylo vydáno až v roce 2005. GigaBeam navíc používá ve svých vysílačích galium místo běžného křemíku, který se pro tyto frekvence nehodí. I tak zde ale zasahuje počasí, v suchých oblastech, kde prší jen minimálně, zaručuje GigaBeam dosah 10 mil, při silném dešti se dosah snižuje na 1 míli. V každém případě ale musí být zachována přímá viditelnost mezi vysílačem a přijímačem. Systém je tak vhodný zejména pro výškové budovy ve městě.
Cena systému se pohybuje kolem 45 000 dolarů a v současné době je ve Spojených státech nainstalován na čtyřech místech – Trump Towers, univerzity v Dartmouthu a Bostonu a v San Franciscu. Nedávno firma podepsala smlouvu se společností Empire Telecom Solutions, která hodlá v příštích 12 měsících nainstalovat 20 podobných spojení v New Yorku. GigaBeam očekává, že příští verze vysílačů dosáhne rychlosti přenosu kolem 10 Gbit/s.
28. 4. 2006
Autor: Václav Větvička
Italská vláda přešla do druhé fáze přípravy vlastní satelitní konstelace. Síť více než 100 družic bude sloužit pro...
V březnu rychlost Wi-Fi internetu zůstala na únorové úrovni. Podívejte se, jak si vedl váš provider a ve kterém...
V březnu rychlosti všech typů připojení kolísaly. Podívejte se, jak si vedl váš typ internetu a váš poskytovatel.
T-Mobile nově nabízí Netflix jako součást vybraných tarifů. Sepsali jsme pro vás všechny důležité informace, které k...
O2 v březnu představilo novou platformu Oneplay. Nyní aktualizoval svou Magenta TV i T-Mobile. Obě služby jsme pro...
Chcete získat Netflix zdarma? U T-Mobilu ho získáte ve verzi Premium jako dárek při pořízení nové Magenta TV.